www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Věra Smolová: Dušičkový březohorský Slavín

2017-10-31 07:06:00 | PhDr. Věra Smolová ©

Podle dobrých zpráv, které se objevily koncem minulého týdne v médiích, se představitelé Příbrami snaží rozumně a spravedlivě vyřešit zapeklitou situaci ohledně rozvalené zdi březohorského hřbitova. Ten je sice majetkem březohorské římskokatolické farnosti (i když jsou zde i hroby lidí hlásících se k Církvi československé husitské a osob bez vyznání), ale Město Příbram ho má v dlouhodobém pronájmu.

Foto

Pohřební průvod vychází od kostela sv. Vojtěcha na vzdálený hřbitov.
(Foto z prezentace Březohorský Slavín)

Už před několika lety jsem si všimla, že krásný březohorský hřbitov chátrá a že už se ani o Dušičkách nenajde nikdo, kdo by zapálil svíčku na opuštěných hrobech březohorských starostů, učitelů, horníků, horních i obecních úředníků, vojáků nebo válečných uprchlíků.

S tím, jak v Příbrami a okolí ubývá žijících potomků obětí březohorské důlní katastrofy z roku 1892, se každým rokem zmenšuje také počet zapálených světýlek a dušičkové výzdoby u obou společných hrobů havířů, kteří tehdy z různých důvodů nemohli být pohřbeni do hrobů svých rodin. Při každé návštěvě březohorského hřbitova se mi vybaví slova mého otce z doby před čtyřiceti lety, kdy tam kapelek hořely desítky a kdy mě nabádal, abych ani v budoucnu na svíčku pro svého prapradědečka a pro jeho druhy odpočívající ve společných hrobech nezapomínala.

Většina z nás má tolik povinností, že nám během roku nezbývá na návštěvy hřbitovů moc času. Nyní se tedy snad nejvíc hodí oprášit i vzhledem k současnému dění kolem březohorského hřbitova prezentaci, která byla v roce 2015 součástí výstavy Obrazy z dějin vrchu Březového.

Březohorský Slavín je místem, které stojí za to si prohlédnout a hlavně uchovat pro naše potomky. Doufám, že zastupitelstvo města opravu jeho rozvalené zdi, která má především chránit klid pohřbených, bez zbytečných odkladů odsouhlasí.


Březohorský Slavín - dokument (PDF)

PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka