www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Příběh příbramské pamětnice Magdaleny Toufarové rozené Lánské

2019-01-16 07:45:31 | Státní okresní archiv Příbram, PhDr. Věra Smolová ©

Dámy a pánové, dovoluji si Vám oznámit, že na webu Paměti národa v rámci projektu Příběhy 20. století byl uveřejněn příběh paní Magdaleny Toufarové, rozené Lánské, narozené v červenci 1924 na Březových Horách. Za druhé světové války byla očitou svědkyní, ale i přímou účastnicí mnoha tragických událostí.

Foto

Magdalena Toufarová
(Foto Státní okresní archiv Příbram)

Její rodina u sebe ubytovala po vydání protižidovských nařízení jednu příbramskou židovskou rodinu. Paní Toufarová byla studentkou příbramské reálky v době, kdy byl na sousedním gymnáziu zatčen jeho ředitel Josef Lukeš a student Antonín Stočes, kteří byli později popraveni.

Otec a strýc paní Toufarové, kteří byli spolumajiteli tiskárny na Březových Horách, byli zapojeni do příbramského protinacistického odboje a uvězněni, otec zemřel v nacistickém vězení v Německu.

Paní Toufarová byla totálně nasazena ve zbrojním průmyslu, pracovala také v bezprostřední blízkosti smutně proslulého koncentračního tábora Dora v Nordhausenu. Na konci války odtud utekla a podnikla strastiplnou cestu domů, která sama o sobě svědčí o její velké statečnosti.

Jsem velmi ráda, že mě paní Magdalena Toufarová, která se těší neuvěřitelné duševní svěžesti, již předloni navštívila v archivu, aby mi postupně odvyprávěla celý svůj pohnutý osud. Přinesla mi také rodinné dokumenty a fotografie.

Jsem paní Toufarové také velmi vděčná, že po mém dlouhém přemlouvání nakonec svolila, abych s jejím příběhem oslovila odborníky z Paměti národa, kteří v říjnu 2018 přijeli do Příbrami a vyprávění paní Toufarové profesionálně zaznamenali.

Považuji za splněnou povinnost našeho archivu jako paměťové instituce, že její podmanivý příběh z let druhé světové války byl uveřejněn na celostátním internetovém portálu s velkou návštěvností, kde nezapadne a kde ho snadno najdou i čtenáři z našeho regionu.

Se srdečným pozdravem

Věra Smolová,
Státní okresní archiv Příbram

Paměť národa - Magdalena Toufarová

Magdalena Toufarová rozená Lánská při jedné z návštěv v okresním archivu.
(Foto Státní okresní archiv Příbram)


Státní okresní archiv Příbram, PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka