www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Potvrzeno: vlci se objevují v samém srdci CHKO Brdy

2023-09-07 09:01:33 | Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Karolína Šůlová ©

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR potvrdila výskyt vlka obecného v chráněné krajinné oblasti Brdy. Doložily to záznamy z fotopastí v centrální části území, které je nejméně navštěvované. Občasné zprávy naznačovaly již delší dobu, že by vlci mohli mít o toto chráněné území zájem.

Foto

Potvrzeno: vlci se objevují v samém srdci CHKO Brdy.
(Foto AOPK, z fotopasti)

Pro vlka totiž zdejší lesnatá krajina bez významného osídlení a s dostatkem přirozené potravy, kterou tvoří především srnec, prase divoké nebo jelen, představuje vhodné a přirozené prostředí k životu.

„Pro lesy v Brdech je přítomnost vlků určitě dobrá zpráva. Živí se totiž především prasaty divokými, srnci či jeleny, kteří doslova spásají mladé stromky a působí tak velké škody lesníkům i zemědělcům. Přemnožená spárkatá zvěř tvoří přes 90 % vlčího jídelníčku. Přítomnost vlků tedy může v důsledku znamenat i pestřejší a druhově bohatší lesy,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Domovský okrsek vlka – teritorium – bývá až několik set kilometrů čtverečních velký. Zejména mladí jedinci jsou schopni krajinou urazit i stovky kilometrů při hledání místa, kde by se mohli usadit. Vlci se mnohdy pohybují i v turisticky hojně navštěvovaných oblastech, jako je Šumava, přímá setkání jsou ale spíše vzácností. Při pobytu v přírodě by lidé měli mít své psy na vodítku a neměli by po sobě zanechávat odpadky a zbytky jídla.

„Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci jako vrcholoví predátoři. Chovatelům hospodářských zvířat doporučujeme, aby svá stáda před velkými šelmami preventivně zabezpečili. Na to stát poskytuje dotace, chovatelé mají také nárok na náhradu škod v případě vlčího útoku. Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát podporu poskytuje. Nově je možné v důsledku opakovaného výskytu vlka žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy – tedy například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy,“ doplňuje Bohumil Fišer.

Více na navratvlku.cz.


Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Karolína Šůlová ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2023-09-07 10:27:24 IP: 85.160.51.***
Určitě dobrá zpráva, nicméně podle článku bych spíše řekl, že sem vlk zatím zabloudil, podobně jako občas rys, ale ještě není jisté, jestli se zde trvale pohybuje smečka, která se tu usídlí nebo bude více méně zdržovat. Ale držím mu palce, jeho přítomnost by byla opravdu skvělá. Jinak trošku překvapivá informace, zatím tomu nic nenasvědčovalo, hlavně z prostředí chovatelů, zatím jsem neslyšel nic o škodách způsobených vlkem. Tvrzení o centrální části našich malých Brd, která je údajně nejméně navštěvovaná, je ovšem velmi úsměvné. Ochranáři zřejmě nemají ani tušení, jak to hlavně o víkendech, když rostou lesní plody, vypadá s turisty, kolaři a dopravními prostředky po celých Brdech.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka