www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výstava Jan Baptista Bárta (1921–1982) - pátrání po životním příběhu statečného člena protikomunistického odboje

2019-01-30 16:53:00 | Státní okresní archiv Příbram, PhDr. Věra Smolová ©

Dámy a pánové, dovoluji si Vás pozvat na výstavu, kterou připravili v prostorách Státního okresního archivu Příbram žáci Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami pod vedením svého učitele Mgr. Jana Lišky.

Foto

Státní okresní archiv Příbram.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jsme rádi, že ji archiv může prezentovat právě v roce, kdy si připomínáme vydání nespravedlivých proticírkevních zákonů na podzim 1949. Jejich cílem byla likvidace autonomie církví a náboženských společností, protože věřící představovali po únorovém komunistickém puči 1948 početně nejsilnější skupinu lidí, kteří zastávali jiný životní postoj než státem prosazovaná, nesmiřitelná a nenávistná komunistická ideologie.

Výstava vznikla v rámci projektu „Minulostí k budoucnosti“ s podtitulem „Opomenuté osobnosti Příbrami“. Jan Baptista Bárta byl příbramský rodák a vystudoval příbramskou reálku. Stal se františkánem a po únoru 1948 byl pro svou činnost kněze vězněn v komunistických žalářích. Po propuštění pracoval nějaký čas v příbramských dolech. V 60. letech se podílel na obnově řeholního života, a proto byl začátkem 80. let za svou činnost opět odsouzen.

Z mého pohledu je nejkrásnější částí výstavy expozice výtvarných prací žáků 9. ročníku ZŠ Jiráskovy sady na téma lidské víry, odvahy, cti a svobody.

Při pohledu na jejich díla člověk cítí naději, že nastupující generace není zatížena školní výchovou plnou třídní nenávisti a překrucování faktů, jejíž důsledky právě nyní zase vystupují na povrch a tváří se jako všeobecné veřejné mínění. Zdá se, že naše děti procházejí školní výchovou jinou, založenou na osvědčeném principu humanitní demokracie.

Vernisáž výstavy v příbramském okresním archivu se koná ve středu 6. února 2019. Výstava bude otevřena v pracovní dny do konce února.

Přijďte, prosím, podpořit naši mládež!

Se srdečným pozdravem

Věra Smolová,
Státní okresní archiv Příbram


Státní okresní archiv Příbram, PhDr. Věra Smolová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka