www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

BRDY: Kdyby hloupost (a sobectví) nadnášely…..

2014-05-17 10:35:18 | Pavel Čámský ©

Na některých internetových diskusích se setkávám už několik let se stále stejnými (a stejně hloupými) názory odpůrců rušení újezdu a vyhlášení CHKO. Nelze je označit za argumenty, protože jimi nejsou. Jen žvanění, odposlechnuté od jiných žvanilů a pisálků, kteří právě proto, že nemohou svá tvrzením doložit a nijak prokázat, dokola je opakují a spoléhají na to, že tisíckrát opakované lži nakonec někdo uvěří.

Foto

Pilský rybník.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

A jaké jsou jejich nejoblíbenější „špeky“?:

Developeři, turisté ničící přírodu, zašantročené pozemky obcí, přehrady na brdských tocích, sjezdovka na Třemošné, golfové hřiště na Padrti, znehodnocené vodní zdroje, soukromé a nepřístupné pozemky v Brdech, obyvatelé  Podbrdska, kteří si turisty ani rušení újezdu nepřejí, zvýšení nezaměstnanosti z důvodu zrušení újezdu, Brdy jsou zamořeny nevybuchlou municí, kterou nikdo nikdy neodstraní. Snad by se dalo najít ještě několik dalších.

Je to sice blábol, ale věnujme se mu trochu. Můžeme tyhle výroky rozdělit do dvou základních skupin – na ty, které obsahují aspoň zrnko racionality a na ty, které jsou už úplně mimo.

Proberme si ty výroky a strašáky z první skupiny:

a) Developeři: Oblíbený strašák (něco jako exekutoři). Slovo, které je schopno vyvolávat v našem prostředí negativní reakce. Developeři si prý Brdy koupí, rozparcelují je, následně je rozprodají soukromníkům – no a ti je nakonec samosebou zničí. V médiích se samozřejmě najde řada příkladů, kdy i ve zvláště chráněných územích došlo k některým excesům. Mediálně oblíbené jsou kauzy, kde figuruje nějaká známá (a pokud možno nenáviděná) osobnost. Jenže – jak tomu má být v Brdech? I po zrušení újezdu zůstane jeho území v režimu objektů důležitých pro obranu státu (ODOS). Nebude tedy možno pozemky v Brdech prodat soukromníkům (musí zůstat ve vlastnictví státu) a nebude dokonce možno je určit jinému účelu (plnění funkcí lesa). Bude tu i Správa CHKO, která podle bližších podmínek ochrany CHKO Brdy bude muset respektovat i požadavek nezastavitelnosti krajiny (v jiných CHKO ani NP toto nemá obdoby).

b) Přehrady na brdských tocích: Již několik desítek let existují nejrůznější projekty na vybudování poměrně velkých vodních děl v Brdech. Nebyly realizovány. Vznikly na půdě podniku Povodí Vltavy a vždy, když dojde k rozsáhlejší povodni, bývají oprašovány a připomíná se, že takové stavby v Brdech by pomohly omezit její následky. Projekty doznaly od svého vzniku značných změn, od některých se již upustilo (např. zatopit celé Padrťské údolí), ale některé mají tuhý život. Především tři z nich: na vybudování přehrady na Padrťském potoce (Klabavě) v lokalitě Amerika nedaleko Strašic, na podobnou přehradu na Ledném potoce v lokalitě Florián nedaleko Dobřívu a na Jalovém potoce nedaleko Komárova. Zvláště často se hovoří o přehradě na Americe. Má to svoji logiku, v posledních letech dochází k častějším lokálním i velkoplošným povodním (např. naposled loni v červnu). Ty projekty však nemají významnou podporu dokonce ani ve vedení obcí, pravidelně velkou vodou (na Klabavě) ohrožovaných – ve Strašicích a v Dobřívu. Bohužel plány Povodí Vltavy momentálně silně podporuje vedení Plzeňského kraje. MŽP a AOPK klasické přehrady odmítlo, ale bylo by zřejmě ochotno se smířit se „skromnější“ variantou suchých nebo polosuchých poldrů. Většina lidí však odmítá i takové řešení. I já jsem přesvědčen, že za předpokladu šetrného hospodaření v Brdech (a nezastavování zátopových území) by krajina brzy nabyla své někdejší retenční schopnosti (které nyní to hospodaření skutečně značně oslabilo) a ke zvládnutí větších srážek by nebylo nutno žádná nová vodní díla v Brdech stavět. Zrušením vojenského újezdu a vyhlášením CHKO se ale možnost výstavby těchto vodních děl nezvýší. Naopak, existence CHKO může znamenat významnou překážku jejich výstavby.

c) Sjezdovka na Třemošné: Někteří lidé tvrdí, že sjezdovka na Třemošné by představovala zkázu pro přírodu v Brdech. Zdá se, že asi nikdy ten kopec nenavštívili a nevědí, jak to na něm vypadá. Nevidí spoušť, jaká tam je, nevidí motorkáře, čtyřkolkáře a offroadisty, kteří to tam trvale devastují, nevidí obrovské holiny vykácené v lesích a pravidelně se tam vyskytující černé skládky kdejakého harampádí. Existuje skutečně myšlenka – nikoli ovšem projekt – na této hoře sjezdovku vybudovat – v jejím severozápadním svahu. Jsem zastáncem této myšlenky. Jsem přesvědčen, že dříve či později by se tak jako tak objevila. Ať je tedy umístěna do lokality, kde způsobí nejmenší škody (uznávám, že i při maximální šetrnosti při výstavbě a provozu takového zařízení k negativnímu zásahu do přírody dojde). A ty škody by opravdu v případě Třemošné byly jen minimální. Už nyní je značně zdevastovaná, nebylo by nutné budovat přístupové komunikace (už tu jsou), nachází se na samém okraji Brd (a přímo na hranici města Příbramě), je velmi snadno dostupná a její případná existence by mohla znamenat významný ekonomický přínos obcím v okolí. Současně však jsem pro to, aby ostatní, zachovalejší a cenné lokality na Třemošné zůstaly nedotčeny – např. mrazové sruby Kazatelna a Malý kámen, které bych rád viděl jako MZCHÚ. Smířím se klidně s tím, že se sjezdovka nevybuduje, pokud se prokáže, že by její stavbou a provozem byly zlikvidovány skutečně ochranářsky cenné lokality. To však nechť posoudí příslušní odborníci. V žádném případě není pravdou, že by o vybudování tohoto zařízení usiloval nějaký soukromý podnikatelský subjekt nebo organizovaná zájmová skupina. Osobně jsem zastáncem této myšlenky a jsem připraven ji i hájit.

d) Znehodnocené vodní zdroje: Bohužel je pravda, že kvalita, ale i vydatnost vodních zdrojů v Brdech se již dlouhodobě trvale zhoršuje. Vysychá řada pramenů a velmi nevhodnými vodohospodářskými zásahy do krajiny je negativně ovlivňováno i chemické složení vody a její další charakteristiky. Důvodem jsou především bezohledné meliorační zásahy, které vysušují mokřady, bažiny a rašeliniště, kde se voda akumuluje. Intenzivní chov ryb (zejm. na Padrťských rybnících) zhoršuje kvalitu vodotečí. Masivní těžba dřeva těžkými mechanismy, spojená s výstavbou stále nových svážnic (staré se nelikvidují, mnohdy bývají opatřovány i živičným povrchem), vede k tomu, že se zhoršuje retenční schopnost lesa. Voda z Brd rychle odtéká a neakumuluje se na přirozených lokalitách. Brdy postupně vysychají. Tato situace trvá už zhruba od roku 1996 a je důsledkem necitlivého přístupu hospodáře (VLS) k přírodě. K těm škodám už dávno dochází a právě vznikem CHKO Brdy by jim bylo možno zabránit, protože jedině nezávislý orgán ochrany přírody (Správa CHKO) může donutit hospodařící organizaci k tomu, aby nadále hospodařila šetrně k přírodě, aby byly zlikvidovány meliorace, které Brdy vysoušejí – ve smyslu doporučeného managementu přírody podle návrhu CHKO Brdy. Je absurdní, když odpůrci rušení újezdu a CHKO straší stavem, který už dávno v Brdech je, a tvrdí, že by teprve nastal – a to dokonce paradoxně v důsledku zrušení újezdu.

e) Obyvatelé na Podbrdsku si nepřejí zrušit újezd a nepřejí si ani rozvoj turismu: Tvrzení paušalizuje negativní postoj k rušení újezdu některými lidmi a vydává jej za všeobecný názor. Je to lež. Je ale skutečně řada lidí, (např. někteří zaměstnanci a bývalí zaměstnanci vojenských lesů, armády, jejich příbuzní, obecní funkcionáři apod.) zneužívají svého současného nebo minulého postavení či zaměstnání k získávání většinou neoprávněných výhod ve vztahu území újezdu. Např. nelegálně nebo pololegálně tam těží dřevo (v podstatě jej kradou), loví zvěř, věnují se sběru lesních plodin (borůvky, brusiny a houby), které následně prodávají a nabyli iluze, že jsou v privilegovaném postavení vůči ostatní populaci. Že Brdy jsou pouze jejich a ostatní tam nemají co dělat. Zrušením újezdu by jejich privilegia skončila. Bohužel často stejní lidé většinou jsou i původci řady černých skládek v lesích a podílejí se na jejich devastaci. Samozřejmě to nepřiznají, ale je to hlavním důvodem jejich odporu k rušení újezdu. V žádném případě to však není většina obyvatel Podbrdska, ale naopak jejich výrazně menší část. Je ale velmi hlasitá, protože se (právem) obává o ztrátu svých výhod. Na druhou stranu si mnoho obyvatel na Podbrdsku přeje zlepšení svých životních podmínek, zejména větší nabídku pracovních příležitostí a vyšší výdělky. Ty by jim do značné míry pomohl dosahovat právě cestovní ruch. Ve vojenském újezdu to není možné, ale po jeho zrušením by došlo k rozvoji turistiky v Brdech. Pravděpodobně by se v jednotlivých obcích zlepšila nabídka služeb – a samozřejmě i nabídka pracovních příležitostí. Pravdou tedy je pouze to, že někteří obyvatelé na Podbrdsku si nepřejí ztrátu svých výhod a výsad.

f) Brdy jsou zamořeny nevybuchlou municí: V Brdech probíhá vojenský výcvik nepřetržitě již téměř 90 let. Za tu dobu se zde nahromadilo nemalé množství většinou pouze cvičné nebo vybuchlé munice. Jen nepatrnou část představuje nevybuchlá munice, která je ale objektivně nebezpečná. Největším rizikem je ta, která leží volně na povrchu. Proto také probíhá plošná pyrotechnická asanace celého uvolňovaného území. Vzhledem k uvažovanému budoucímu určení Brd jako CHKO, kde se nepředpokládá žádná výstavba, ale pouze měkká turistika (pěší, cyklisté, lyžaři), se provádí zejména povrchový sběr munice a její likvidace a jen tam, kde to je nezbytně nutné, přistupuje se i k hloubkové očistě území. Lze konstatovat, že provedením pyrotechnické očisty v plánovaném rozsahu a intenzitě bude cca v roce 2017 celé zpřístupněné území Brd bezpečné v rámci předpokládaného využití. Způsob a intenzita pyrotechnické očisty Brd tak na jedné straně umožní jejich bezproblémové využívání jako CHKO, na straně druhé bude představovat nezanedbatelnou překážku pro každého, kdo by chtěl toto území využít v rozporu s jeho určením.

Tato tvrzení tedy mají alespoň nějaký svůj racionální základ. Vůbec však neberou na vědomí realitu, specifické místní podmínky a často absurdně vydávají příčinu za následek a naopak. Ani jediné z nich nemohou jeho hlasatelé prokázat. Část neinformované veřejnosti však bohužel těmto tvrzením a lžím podléhá a nekriticky je přejímá a podporuje, aniž by se pokusila ověřit si, zda se zakládají na pravdě.

Druhou skupinu představují tvrzení, která již nemají vůbec reálný ani racionální základ:

a) Turisté zničí přírodu: Naopak, zejména pěší turisté a lyžaři, ale do značné míry i cyklisté, většinou patří k předním amatérským ochráncům přírody. Troufám si tvrdit, že naprostá většina turistů, cyklistů a lyžařů zbytečně přírodu neničí, nezanechává v ní odpadky a mnozí sami ještě sbírají a odnášejí odpadky po jiných. I mezi nimi se přirozeně najdou méně zodpovědní jedinci, kteří si citlivým vztahem k přírodě hlavu nelámou. Méně ohleduplný k přírodě bývá vztah nepravidelných a spíše jen náhodných návštěvníků. Ti však mezi těmi, kteří Brdy navštěvují a navštěvovat budou, pravděpodobně nikdy nepřeváží. I z těchto důvodů může pomoci režim CHKO. I hrozba represe už může fungovat jako prevence. Přírodu v Brdech však mnohem víc skutečně ničí nezodpovědná a bezohledná těžba dřeva, nepromyšlené až hloupé vodohospodářské zásahy a konkrétní praktická činnost některých lesních zaměstnanců. A v neposlední řadě, bohužel, právě někteří obyvatelé obcí na okraji újezdu, kteří si jej pletou se skládkou odpadu. Oni to samozřejmě neradi slyší, každý tvrdí, jaký je milovník přírody, ale realita je opravdu jiná. I tady snad pomohou vyšší sankce, které umožní režim CHKO.

b) Zašantročené pozemky obcí: Míní se tím údajné nebezpečí, že obce, jejichž katastry se zvětší o území ve zrušeném újezdu, rozprodají pozemky podnikavcům a dalším soukromníkům, kteří je zdevastují. Jde o zcela nesmyslné tvrzení. Obce se nestanou vlastníky pozemků na území bývalého újezdu, budou je pouze formálně spravovat, zejména je nebudou moci prodat, ani pronajmout, nebudou moci je ani odejmout účelu, jemuž slouží. Vlastníkem všech pozemků na území újezdu zůstane stát. Navíc tyto pozemky zůstanou v absolutní většině i v režimu ODOS, který ani státu neumožní tyto pozemky prodat soukromým osobám nebo je odejmout jejich účelu. Obce budou přímými účastníky řízení, která se takových pozemků budou týkat, budou moci v i ovlivňovat některé aktivity (např. těžbu dřeva, rekultivace, vodní hospodářství, výstavbu a značení turistických cest a stezek apod.), ale v žádném případě nebudou moci pozemky zcizit.

c) Golfové hřiště na Padrti: Další nesmysl. Už z povahy toho území, jeho klimatických a hydrologických charakteristik, je vyloučeno zde takové zařízení vybudovat. V tomto směru to potvrdili i představitelé golfových klubů. Mnohem důležitější však je, že oblast Padrtě je považována za jednu z ochranářsky nejcennějších lokalit v Brdech a v rámci vyhlašované CHKO se zde počítá s první a druhou zónou ochrany a dokonce i s vyhlášením MZCHÚ v kategorii NPR a PR. Na takových lokalitách je nepřípustná jakákoli výstavba a umělé nedůvodné zásahy do přírody, s výjimkou nezbytného managementu přírody (zachování bezlesí a příslušných biotopů). Nepřichází tu v úvahu ani výstavba nějakých hotelů, jak někteří panikáři hlásají. Jde o vylhané tvrzení a pokus strašit a děsit neinformovanou veřejnost, a tím ji štvát proti záměru zrušit vojenský újezd a vyhlásit v něm CHKO.

d) Veřejnosti nepřístupné soukromé pozemky v Brdech: Už jsem to výše vysvětlil, ale připomínám, že jde o nesmysl. V Brdech na území (bývalého) vojenského újezdu nebude možné převést jakýkoli pozemek do soukromých rukou. Zůstanou a budou majetkem státu a v drtivé většině dokonce i v režimu ODOS. V těchto případech legislativa ani neumožňuje povolovat jakékoli výjimky. (Stejným způsobem je tam zachovávána stavební a dopravní uzávěra a nemožnost zcizovat pozemky po celou dobu existence vojenského újezdu a ani jeho zrušením se to nezmění). Některé lokality ovšem veřejnosti přístupné nebudou. Ty, které bude dále armáda využívat (vojenské cvičiště v SV cípu území a lokalita v údolí Rezerva) a pravděpodobně i ty, které jsou z hlediska ochrany přírody mimořádně cenné (NPR, NPP). Je možné, že některé lokality, na nichž z důvodu zachování chráněných společenstev rostlin a živočichů nebude možno provést důkladnou pyrotechnickou očistu (např. některé části cílových ploch), budou veřejnosti nepřístupné i z bezpečnostních důvodů. Jde tu tedy opět o pokus děsit neinformovanou veřejnost a štvát ji proti zrušení újezdu a vyhlášení CHKO.

e) Zrušením újezdu dojde ke zvýšení nezaměstnanosti v regionu: Tak absurdním tvrzením snad ani není nutno se zabývat, přesto tak činím. Újezd bude zrušen, ale vojenská posádka v Jincích zůstává – i jako zaměstnavatel určité části obyvatel. Na tom se nezmění nic. VLS, s.p. budou dále pověřeny právem hospodaření v Brdech a zůstane přinejmenším zachován stávající počet jejich zaměstnanců (v souvislosti s existencí CHKO se dokonce možná i počet zaměstnanců VLS mírně zvýší – těžbu bude nutno do budoucna provádět šetrnějšími a tím i pracovně a personálně náročnějšími postupy). Jiné osoby již vojenský újezd a organizace, které v něm hospodaří, nezaměstnávají. Zrušením vojenského újezdu tak může teoreticky přijít o práci nanejvýš několik zaměstnanců Újezdního úřadu, který jako samostatná instituce zanikne. (Lze ale předpokládat, že tyto osoby přejdou do stavu VUSS (která zde bude působit dále), do MÚ Jince, který asi částečně převezme některé úkoly újezdního úřadu a možná i do Správy CHKO.) Avšak vznikem CHKO Brdy se celá řada úplně nových pracovních příležitostí objeví a dojde naopak ke VZRŮSTU ZAMĚSTNANOSTI v regionu. Přibudou pracovní místa ve správě a ochraně přírody, rozvoj turismu si vyžádá vznik nových ubytovacích, stravovacích a servisních služeb, vybudování a provoz informačních středisek, nová místa vzniknou při údržbě turistických a cyklistických stezek a dalších komunikací, bude třeba zajistit péči o čistotu území, zvýší se frekvence osob ve městech a obcích, která bude vyžadovat další pracovní síly. Lze naopak předpokládat významné zlepšení úrovně zaměstnanosti, možná i v řádu několika procent.

Můžeme si jen položit otázku, komu tyto lži, smyšlenky a dezinformace slouží? Na ni nechť si odpoví zvídavý čtenář sám. Já, na rozdíl od odpůrců rušení újezdu a CHKO, kteří počítají s lidskou hloupostí, závistí a neinformovaností, spoléhám na inteligenci lidí a jejich zdravý rozum.

Pavel Čámský


Pavel Čámský ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:pavel Vloženo: 2014-05-19 14:36:29 IP: 176.98.110.***
Nový občan Příbrami: Víte, co a jak bude, jsou pochopitelně do jisté míry spekulace. To je samozřejmé, protože to zatím není. Nicméně - chtěl jste vědět, z čeho dovozuji, že to bude tak, jak tvrdím. Odpověděl jsem a vyjmenoval jsem také konkrétní právní nástroje, které takového stavu mohou dosáhnout. Některé z nich již existují a jsou platné (zák.č.222/1999 Sb., zák.č. 114/1992 Sb.), některé existují v podobě návrhu (zákon kterým se ruší VÚ Brdy a zmenšuje rozloha ostatních vojenských újezdů - ten prošel prvním čtením v PS, jeho přijetí doporučily všechny její výbory; návrh na vyhlášení CHKO Brdy - prošel připomínkovým řízením, dolaďují se některé jeho detaily a v krátké době bude připraven, aby vláda svým nařízením vyhlásila CHKO Brdy - CHKO se zákonem nevyhlašuje, ale Nařízením vlády). V kombinaci těchto všech opatření se skrývá obrovská šance na to, aby se Brdy staly jakýmsi "novým typem" zvláště chráněného území, které spojuje výhody režimu vojenského újezdu (ale bez těch vojáků) a CHKO - tzn. maximální ochranu a péči o přírodu, nerušenou žádnými necitlivými zásahy a zajišťovanou takovými instrumenty, které doposud u nás nemají obdoby. Je to šance, která tu zatím nikdy nebyla a hodně si od ní slibuji. Tím ale netvrdím, že odstraní všechna nebezpečí - to samozřejmě by bylo velmi naivní. Na druhou stranu vidím, jak v současnosti samotný vojenský újezd je bezzubý a nefunkční. Nezabrání nelegálnímu vstupu (a dokonce ani vjezdu) a už vůbec nezabrání devastaci přírody. Vždyť ta je tam už 18 let likvidována takovým způsobem, jako nikdy předtím - a mnohem hůř, než se tak děje v "civilních" lesích, kde může do způsobu, jak se v nich hospodaří účinně zasahovat ČIŽP, MŽP, nezávislé orgány ochrany životního prostředí, občanské iniciativy atd. Nehledě na to, že armáda ty Brdy prostě nepotřebuje a bylo by trochu nesmyslné ji nutit je nadále držet pro nic za nic. V zásadě (pokud jde o tu přírodu) je celkem jedno, zda bude újezd rozdělen mezi dva kraje nebo zůstane jen Středočechům. CHKO je vyňata, pokud jde o ochranu přírody, z pravomoce kraje - ta je svěřena Správě CHKO a žádný kraj do ochrany přírody mluvit nemůže. Protože ani pozemky v Brdech nebudou náležet obcím, nebudou je moci ty obce ani prodat nebo jinak "zašantročit". Totéž se ale týká i VLS. Ty pozemky nebudou ani jejich - VLS tam budou mít pouze právo hospodaření. Vlastníkem zůstane stát, jak je to doposud. Spíš mám dojem, že ty samotné obce si možná slibují něco, co mít nebudou a ani nemohou - že si s těmi pozemky budou dělat, co budou chtít. Jenže ono ne. Budou ale účastníky řízení, jež se těch pozemků budou týkat, budou se moci vyjadřovat třeba k tomu, jak se na nich bude nakládat s vodami, jak mají být rekultivovány po těžbě, kudy povedou značené stezky apod.). Co si ale uvědomují jen některé z těch obcí je fakt, že zpřístupněním Brd dojde k rapidnímu nárůstu turistů, kteří budou potřebovat se někde najíst, přespat, nakoupit si zásoby, zaparkovat auto, vypůjčit si kola nebo lyže, seřídit je, koupit si mapy, suvenýry, někde se večer pobavit atd. atd. V Brdech máme zatím jen jediný příklad obce, která si tohle uvědomila už před delší dobou - Dobřív na Rokycansku. Zajeďte se tam podívat. Ten příklad je víc než výmluvný a inspiruje obce další - především ty v sousedství. Strašice, Skořici, Mirošov... Bohužel na naší straně Brd si tenhle potenciál a možnosti ještě většina obcí neuvědomuje. Podobný příklad tu chybí, přesto, že třeba takové Jince by měly svým způsobem ještě mnohem lepší podmínky, než má ten Dobřív, vždyť do Jinec jede i vlak. A jak s těmi možnostmi a potenciálem naložily? Nijak, jsou (s odpuštěním) zpustlé a nezajímavé, turisty nelákají. A to je tam (zpustlá) vysoká pec Barbora, (zpustlý) pivovar - předtím zámek, jsou tam i objekty lidové architektury, v bezprostřední blízkosti jsou chráněná naleziště trilobitů, narodil se tam slavný houslista Slavík, v okolí je známý a slavný Plešivec (vždycky byl přístupný), Komorsko, Písky a do budoucna se možná v nějakém režimu zpřístupní i fantastické přírodní partie na Koníčku a Slonovci. Zatím se tam teprve v minulém roce dokopali aspoň k vyznačení Naučné stezky na ten Plešivec. Obec, která by mohla dokonale žít a profitovat z cestovního ruchu na něj kašle a natahuje jen ruce k armádě, co jí dá. Dost smutné, řekl bych... ale bojí se nezaměstnanosti, která by zrovna v téhle obci mohla být téměř nulová. Jen chtít. A tak bych řekl, že podstata problému je jinde - v lidech a jejich ochotě hledat cestu, jak něčeho dosáhnout a usilovat o to. Zatím se tady u nás spíš hledají důvody, jak něco již dopředu pohřbít a zatratit. A v tomhle, bohužel, vidím rozdíl mezi západním a východním úbočím Brd. Dost mně to mrzí, protože jsem Středočech a Příbramák - a těm lidem na Plzeňsku trochu závidím ten elán, dobrou vůli a snahu. A i tu zodpovědnost. Vlastnosti, které tu hledám jen těžko a které někteří místní politici v případě třeba zrovna těch Strašic označují za chamtivost. Jenže - oni se tam snaží udělat opravdu něco podstatného pro lidi - co jim zajistí budoucnost. Vidí dál, než na pár milionů z účelových dotací, které mohou být, ale taky nemusí. Chtějí si zajistit budoucnost sami a nežebrat. A docela dobře se jim to může povést. Stejné (ba ještě možná lepší) možnosti máme i my tady. A jak s nimi nakládáme? Jako ti jinečtí....
Autor:Nový občan Příbrami Vloženo: 2014-05-19 11:54:32 IP: 109.72.12.***
Pane Čámský, díky! I přesto všechno, co píšete, a zní jistě i logicky bych rád zůstal realistou a víceméně upozornil na 2 věci, u kterých si nejsem jist tak jako vy: 1. Věc: co když dojde k "navrácení" (rozumějte rozdělení) BRD mezi SČ Kraj a Plzeňský kraj? Každý z krajů již teď veřejně a nahlas naznačuje, že bude postupovat diametrálně zcela odlišně při využití území Brd (zatímco SČ kraj by chtěl zjednodušeně spíše "skanzen", Plzeňský kraj chce Brdy komerčně využít se vším všudy.. 2. Věc: nejsem si jist opět tak jako vy, jak se zachová s.p. VSL dlouhodobým atakům místní samosprávy (rozumějte obcí), které v budoucnu chtějí získat nad svým "navráceným" územím rozhodovací a vlastnická práva a ty opět komerčně zhodnotit a využít. Dlouhodobě se VSL zkrátka neubrání - toť zkušenosti se státní správou. Jak píši: nemám až takový přehled jako vy, to uznávám, přesto si ale dovolím tvrdit, že ten váš úhel pohledu je ten vysněný, rovnovážný a ideální stav. Jenže pak přijdou "peníze", komerce, korupce a vše bude najednou jiné - zásadně odlišné a opačné.. Jakmile jakýkoliv úřad něco povolí, většinou to nevezme zpět a to, co bylo původně myšleno jako nedotčené je do roka rozdané (může býti i rozkradené v tomto případě taktéž). Tyto obavy mě vedou zejména náznaky samospráv z médií, které již pečlivě plánují, jak s Brdy naložit ve svůj prospěch. Že to pokaždé nebude ve prospěch přírody, občanů, atd. to si můžeme v dnešní době být téměř jistí. Ale to ukáže až čas, jak jsme se mýlili či trefili. Díky!
Autor:Rudolf Smetana Vloženo: 2014-05-19 11:43:18 IP: 81.30.243.***
Míšo a další! Pro všechny zájemce o problematiku Brd a navazujících území znovu doporučuji xxx.brdy-respublica.estranky.cz/ JUDr. Pavel Čámský je jistě trpělivý a vytrvalý diskutér a rád podá fundované vysvětlení. Přesto v diskusi dostanete jen část odpovědí. Jistě stojí za to, projít si sumu a vývoj informací o Brdech právě na tomto informačním serveru.
Autor:Míša Vloženo: 2014-05-19 09:21:06 IP: 195.88.164.***
Souhlasím s autorem článku. Jinak jsem proti jakékoliv zvláštní ochraně přírody, protože příroda je cenná všude. Příroda byla miliardy let před ochranáři a bude i po nich. Administrativa na zvláštní ochranu přírody je stejně zbytečná jako administrativa církví pokud existuje Bůh. Nakonec: když nejsou zničeny Malé Brdy (Hřebeny), proč by někdo zničil Velké Brdy, až z nich odejdou vojáci. Nelogické.
Autor:pavel Vloženo: 2014-05-19 08:05:45 IP: 176.98.110.***
Ad Nový občan Příbrami: Rozumím a chápu Vaše obavy, z praxe je známa řada příkladů, kdy bohulibé záměry na ochranu přírody jsou konfrontovány s lidskou hamižností, sobectvím, ale často i jen pohodlností, leností a nezodpovědností a občas ve střetu s nimi podlehnou. Bohužel - i ochrana přírody se stala svého druhu politikum, na jehož půdě se různé politické subjekty vůči sobě vymezují a "soutěží" o přízeň voličů, ale i svých sponzorů. Příroda a její hodnoty se v této hře stávají podobně jako občané a obyvatelé konkrétních regionů rukojmími politických stran, ale i nejrůznějších (tzv. "ekologických") iniciativ, které však velmi často té přírody a citovému vztahu k ní (a současně mnohdy také značné neinformovanosti veřejnosti) využívají ke svým vlastním zájmům. To už je prostě součástí lidské společnosti a je třeba s tím počítat. (Nejen) Vy tak evidentně činíte - a také nejste sám, kdo se k institucializované ochraně přírody staví pesimisticky. To se dá docela dobře pochopit. Především bych však rád upozornil na to, že problém není v tom, zda je určité území institucializovaně zvláště chráněno jako velkoplošné (NP, CHKO), nebo maloplošné (NPR,PR, NPP, PP), ale tkví jednak v obsahu (cílech) té ochrany a v tom, do jaké míry mohou být tyto cíle ovlivněny vnějšími (většinou ekonomickými) zájmy. V každém případě však je - a určitě vždy bude - ochrana přírody podle zvláštního zákona (v současné době podle části III. zákona na ochranu přírody a krajiny /ZOPK/, 114/1992 Sb. v platném znění) vždy lepší a účinnější, než ochrana žádná, resp.jen obecná - ať už podle jiných částí zmíněného zákona, nebo podle lesního zákona a vodního zákona. Myslím, že i orgány ochrany přírody, zejm. MŽP, na základě již získaných poznatků se poučily a v případě Brd se CHKO navrhuje s určitými specifickými odlišnostmi, s jakými se v jiných již existujících CHKO (ale dokonce i NP) u nás nesetkáme. Není to všelék na ostatní CHKO a NP - protože právě v případě Brd můžeme využít právě oněch specifik, která tu de facto nemají obdobu. Jde o dvě základní východiska:1) Brdy nikdy nebyly plošně trvale osídleny, osídleny nejsou a tento rys jejich krajiny si zasluhuje zvláštní ochranu. 2) Jedná se doposud o vojenský újezd (shodou okolností náš nejstarší), v němž právo hospodaření bylo svěřeno organizaci VLS,s.p., jejímž zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR /MO/ (to je velmi významná skutečnost - viz dále). K tomu přistupuje ještě další důležitá okolnost: MO má eminentní zájem (ba dokonce na tom trvá), aby i po zrušení vojenského újezdu na celém jeho (bývalém) území podnik VLS,s.p. dál výhradně hospodařil. Tento jeho požadavek je také akceptován. Z těchto skutečností bylo možno konstruovat systém ochrany, který u nás prozatím nemá obdobu. Představuje kombinaci legislativních záruk (a omezení), jaké poskytuje ZOPK a záruk (a omezení), jaké poskytuje zákon o zajišťování obrany státu (222/1999 Sb.) v platném znění. Jak se tato kombinace projeví v praxi? (Nyní odhlédnu od dalších předmětů ochrany, jakými jsou chráněné a ohrožené druhy rostlin, živočichů a geomorfologické jevy atd. a zaměřím se výhradně na nejvíce diskutovanou (a zpochybňovanou) oblast zachování nezastavěnosti té krajiny a to, aby se nestala "kořistí" soukromníků.) a) Návrh vyhlášení CHKO Brdy (dokud jej nevyhlásí svým nařízením vláda ČR, je to prozatím skutečně jen návrh, nicméně prošel již všemi stádii projednávání a připomínek a pokud je mi známo, v současnosti se dořešuje poslední drobné opomenutí v tomto návrhu, jež by však nemělo představovat žádný zásadní problém) označuje hned jako PRVNÍ CÍL OCHRANY - cituji: "Dlouhodobý cíl ochrany přírody a krajiny v CHKO Brdy je zachování a zlepšování hodnot a přírodních funkcí krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků včetně zachování nezastavěnosti krajiny." - Toto je cíl a požadavek, s jakým se nesetkáte v žádném našem jiném zvláště chráněném území. Jde tu nad rámec zákona (ZOPK), který obecně nezastavitelnost VZCHÚP omezuje pouze na I. a částečně na II.zóny ochrany. V případě Brd by se jednalo o prakticky CELÉ území budoucí CHKO. Lze to tak stanovit, protože tu není a nebude žádná obec (s jedinou výjimkou obce Míšov), a území je komplet neobydlené (několik hájoven netřeba brát v úvahu). MŽP, potažmo AOPK si toto může dovolit navrhnout, protože není nuceno zohledňovat oprávněné zájmy obyvatel obcí, ležících uvnitř zvláště chráněného území, jako je tomu v jiných našich CHKO a NP, dopravní obslužnost těchto obcí atd. Budoucí Správa CHKO Brdy tak bude moci dbát na dodržování tohoto zákazu (nebudovat zde nové stavby)velmi důsledně a bude její přední povinností nepřipustit narušení tohoto požadavku. b) Zák.222/1999 Sb. (o zajišťování obrany státu) definuje tzv. ODOS (objekty důležité pro obranu státu). Jsou to objekty a pozemky ve výhradním vlastnictví státu, svým účelem (vč. účelu hospodářského) důležité pro jeho obranu, které nelze zcizit (např. prodat soukromníkovi)a nelze ani změnit účel, jemuž slouží. Za ODOS jsou podle zákona považovány vojenské újezdy a dále (podle § 29 odst.2 písm.a) zák.č.222/1999 Sb. "pozemky a stavby, k nimž výkon vlastnického práva státu a jiných majetkových práv státu vykonává ministerstvo nebo právnická osoba jím zřízená nebo založená". Co to znamená pro Brdy? 1) Na území VÚ vykonává tato práva organizace VLS,s.p., kterou zřizuje ministerstvo (obrany) - a to prakticky ke všem pozemkům. Tak tomu je nyní a bude tomu tak i po zrušení újezdu. Tzn., že prakticky veškeré pozemky na území současného vojenského újezdu zůstanou i po jeho zrušení stále v režimu ODOS - tedy nebude tak, jak je tomu i doposud, možno je prodat, nebude možno změnit účel, jemuž slouží a musí zůstat ve státním vlastnictví. 2) Drtivá většina těchto pozemků je určena k plnění funkcí lesa (tzv.PUPFL) a tento účel bude muset být zachován i po zrušení újezdu. Tzn., že pozemky, na nichž se v současné době les nachází, nebo jsou vedeny jako pozemky lesní, budou muset být takto zachovány i nadále. Nebude je možno vyjmout a určit k jinému účelu, jak je tomu třeba v případě změn územních plánů obcí apod. Nepřichází na nich tedy v úvahu nějaká výstavba apod. Tím vším se dostává ochrana "nezastavitelnosti" na území (přinejmenším současného) VÚB i po jeho zrušení v rámci CHKO Brdy na podstatně vyšší úroveň, než je tomu v ostatních CHKO a NP v ČR. Neabsolutizuji tuto ochranu, neodvážím se tvrdit, že je a vždy zůstane stejně "neprůstřelná" (to by nebylo seriózní), ale je to dle mého to nejlepší a nejúčinnější, co v této zemi budeme mít - a bude to lepší, než je tomu nyní. Protože současný režim újezdu zajišťuje prakticky jen jeho nedotknutelnost z "civilního" prostředí, nezabývá se však vůbec ochranou přírody a zejména její aktivní složkou (péčí), kdežto v CHKO bude zajištěno i toto. A i když je to již moc dlouhé, musím ještě pro pořádek zmínit jednu důležitou okolnost. Tím, že má být území vojenského újezdu po jeho zrušení rozděleno katastrálně mezi okolní obce, domnívají se mnozí, že právě prostřednictvím těchto obcí budou na jejich katastrech vznikat nějaké stavby a zařízení, že pozemky budou rozprodávány apod. Tak tomu ale není - tomu zabrání jednak již výše zmíněný režim ODOS (v kombinaci s ochranou, poskytovanou i režimem CHKO) a jednak režim, podle zákona o optimalizaci vojenských újezdů, jehož návrh leží v Parlamentu. Podle těchto (všech) předpisů dostanou obce katastry na území současného VÚB po jeho zrušení POUZE do správy. Nestanou se tedy jejich vlastníky, ale pouze správci. Jako takové (takoví) nebudou moci jakýkoli pozemek, který spravují a nachází se na území bývalého újezdu prodat ani pronajmout bez souhlasu vlastníka (státu) ani změnit účel, jemuž slouží (tedy vyjmout jej z PUPFL a učinit z něj třeba stavební parcelu apod.). Na případnou otázku, proč se tedy taková operace vůbec bude dělat (rozdělení území újezdu na katastry a přidělení jejich správy jednotlivým obcím) je jednoduchá odpověď: Je to nezbytné aby byl zachován platný ústavní pořádek, podle něhož je území ČR tvořeno územími jednotlivých obcí a územími vojenských újezdů. Pokud tedy dojde ke zrušení vojenského újezdu, je nutno jej aspoň formálně přidělit nějaké obci (ad absurdum vyloženo - kdyby se tak nestalo, bylo ba území zrušeného vojenského újezdu "zemí nikoho" - nenáleželo by ani Českému státu, protože takový konstrukt naže Ústava nezná.) A jen pro pana Walczysku: Víte, nedělám si vůbec patent na rozum, tohle ví řada lidí, bohužel patrně ne v Příbrami. Není ale mojí vinou, že se o to tady nikdo důkladně nezajímal a proto o tom nic neví. Tohle by měli spíš vysvětlovat příslušné orgány správní, jenže těm to nestálo bohužel za pozornost a prozatím se v tom neorientují. Časem se k tomu propracují i ony - budou muset. Spíš mne mrzí, že jinde se už o to dávno zajímali a tyhle skutečnosti jim jsou dobře známy. I proto je Příbram na chvostu dění a díky tomu může dost ztratit, jakkoli ona sama nebude přímo spravovat ani milimetr území zrušeného újezdu, ale jako obec s rozšířenou působností ano.
Autor:pavel Vloženo: 2014-05-18 21:36:44 IP: 176.98.110.***
Ad Nový občan Příbrami: Od pátku jsem byl mimo dosah internetu a dorazil jsem teprve nyní. Velmi rád Vám příslušné důkazy poskytnu, ale obávám se, že se k podrobnější odpovědi dostanu až k ránu. Jsem nyní bohužel trochu pod časovým tlakem. Nicméně - i zde, a i na řadě jiných míst jsem to už nejednou uváděl. Stačí si přečíst příslušnou legislativu (stávající a navržený zákon, návrh CHKO Brdy atd. - a dát si jednotlivé skutečnosti do souvislostí). Nicméně odpovím podrobně a s odvolávkou na konkrétní skutečnosti a také s přesnějším výkladem. Uznávám, že pro ty, kteří se touhle záležitostí trvale a dlouhodobě nezabývají, může se jevit poněkud nepřehledná.
Autor:Pavel Franta Vloženo: 2014-05-18 12:21:22 IP: 85.71.72.***
Děkuji za kvalitní výklad problémů Brd.Asi při úrovni státní správy bude obtížné prosazovat kvalitní ochranu.Zájmy a úplatky jistě sehrají nemalou roli.Názor oponentů,že musíme zachovat Brdy příští generaci je sice správný ale zároveň opomíjí generaci současnou.Jakým právem nám zakazují Brdy poznat?
Autor:Pavel Vloženo: 2014-05-18 11:29:16 IP: 88.103.54.***
Názor
Autor:Petr Walczysko Vloženo: 2014-05-18 10:53:16 IP: 176.98.110.***
Snažíte se být dojemný a přesvědčivý, leckdo vám asi uvěří. Zajímavé je, jak je pro vás důležité reagovat na tzv. "bláboly", jak všechno víte, jak si děláte patent na rozum a jak se umíte zařadit do té "správné kategorie". Vždyť vaše osočování se dá použít i proti vám.
Autor:Nový občan Příbrami Vloženo: 2014-05-17 21:03:13 IP: 109.72.12.***
Pane Čámský, mám na vás jednu, ale zato velice důležitou otázku: můžete vaše ODŮVODNĚNÍ, vztahující se k "VÝROKŮM A STRAŠÁKŮM" z první skupiny NÁM, OBČANŮM NĚJAK GARANTOVAT NEBO JDE JEN O VAŠE SOUKROMÉ NÁZORY? Víte, nechci jakkoliv podkopávat vaši autoritu, ani popsané informace jakkoliv zpochybňovat, ale život mě naučil, že je pokaždé barevný a ve vašem podání výše (viz článek) zatím ČTU (omlouvám se) SPÍŠE VAŠE ZJEDNODUŠENÉ ČERNOBÍLÉ VIDĚNÍ PROBLÉMU BRD obecně. Mezi námi, budu jedině rád, když to bude tak, jak píšete. Přesto všechno se domnívám, že mnoho podnikatelských skupin problém "jak využít Brdy ve svůj zisk a prospěch" ŘEŠILO A STÁLE JISTĚ ŘEŠÍ. Nejsem naivní a za pravdu mi dávají ostatní české hory v nejpřísnějším režimu ochrany (Jeseníky, Krkonoše, etc.) a CHKO (Český ráj, Šumava - zóna II a III). Tam všude pravidelně jezdím, s místními jsem v kontaktu a průběh "krádeže" CHKO je téměř pokaždé identický: POMALÝMI KRŮČKY SE DOTČENÁ - PŘED TÍM NEZASTAVITELNÁ - ÚZEMÍ ZASTAVUJÍ, VE PROSPĚCH ZHODNOCENÍ PENĚZI SE AKTIVNĚ MĚNÍ ÚZEMNÍ PLÁNY, SOUHLASY, atd. Nu, domnívám se ve vší úctě, že jste vstoupil na velice tenký led: pokud to bude tak, jak říkáte, mohou Brdy přežít a vy budete hodnocen pozitivně.. Pokud se však Brdy "rozprodají" podle jiného scénáře, než ten váš, budete spíše za lháře a naivku. Otázka tedy byla vyřčena již na počátku: jde o reálné zhodnocení, podložené nějakými zárukami a garancemi (Armáda ČR, nařízení vlády, zákony, atp., nebo pouze o vaše soukromé názory? (p.s. prosím, toto neberte jako nějaký osobní útok, spíše dotaz a zájem o další, hlubší informace).
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2014-05-17 17:53:53 IP: 176.98.110.***
Pane Čámský,veliké poděkování za Váš výklad.
Autor:krk Vloženo: 2014-05-17 17:30:07 IP: 109.72.12.***
konečně názory, které mají hlavu a patu. Se vším, co zde bylo citováno, souhlasím a Pavlu Čámskému blahopřeji a děkuji. J. Krček
Autor:bambas Vloženo: 2014-05-17 15:39:49 IP: 89.102.191.***
100x podepsat.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka