www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Archiv jazyků – česká premiéra v příbramském divadle

2018-06-11 10:47:57 | Divadlo Antonína Dvořáka, Andrea Vasilová ©

Na Velké scéně se 14. a 15. června představí poslední premiéra před prázdninami. Archiv jazyků - hořkosladká komedie o tom, že i když máme společnou řeč, neznamená to, že si vždycky rozumíme.

Foto

Daniela Šišková a Monika Timková.
(Foto Divadlo Antonína Dvořáka)

Hlavním hrdinou je George, mladý vědec-archivář, naprosto zaujatý výzkumem umírajících jazyků některých národů, které mizí z mapy světa. George patří k nejlepším ve svém oboru, jeho archiv jazyků je zcela unikátní, ale komunikace s nejbližšími lidmi mu dělá velké potíže. Dokáže najít správná slova, která by zachránila jeho skomírající manželství? A platí, že když se dá naučit jazyk, dá se naučit i komunikace s blízkým okolím? Jak říká postava Alty… „nejdřív se vždycky ztratí svět. Nejdřív umře svět a po něm až jazyk.“

Autorkou inscenace je spisovatelka korejského původu Julia Cho. Vystudovala lingvistiku a angličtinu. Zajímavé je, že i když jsou její rodiče Korejci a u nich doma se korejsky běžně mluvilo, ona sama se korejštinu nikdy pořádně nenaučila.

„Pro herce to byla poměrně náročná práce. Na jevišti se mluví několika jazyky, mimo jiné esperantem a jazykem, který vytvořila autorka, elovajštinou,“ říká dramaturgyně Kateřina Fixová.

Pod taktovkou režiséra Mikoláše Tyce v české premiéře na profesionální scéně diváci uvidí L. Zedníčkovou, M. Dusbabu, I. Krmíčkovou, D. Šiškovou nebo E. Nejedlou, V. Seniče, M. Timkovou, L. Typlta, J. Someše a P. Floriána.


Divadlo Antonína Dvořáka, Andrea Vasilová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka