www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Věra Smolová: Krampuslauf aneb Nic nového pod sluncem

2016-12-09 09:16:06 | PhDr. Věra Smolová ©

S mírným pobavením sleduji již několik týdnů bouřlivou veřejnou diskuzi, zda mají čerti a jiné příšery místo na současné příbramské kulturní scéně.

Foto

Anděl zabíjí draka.
(Zdroj foto: Státní okresní archiv Příbram)

Ďábel a jeho vyobrazení (například i v podobě čertů a draků) přece provází naši křesťanskou kulturu od samého počátku! Lze připomenout vyobrazení pána pekel např. v Codexu gigas, který vznikl počátkem 13. století, tedy právě v době, ze které pochází první zmínka o Příbrami (1216). Tento rukopis dodnes vzbuzuje hrůzu a tajuplné představy, proč asi? Zkrátka proto, že čerti jsou ztělesněním našeho strachu. Pojmenujme si nebo výtvarně zpracujme naše běsy, a jako mávnutím proutku se náš strach či jiné zlo zdá menší.

Podobně na tom byli naši příbramští předkové, kteří například do jednoho ze svých nádherných zpěvníků nechali kolem roku 1580 namalovat anděly, zabíjející draka (ďábla). Dobří andělé samozřejmě nad drakem (čertem) zvítězí, takže je zlo poraženo a ustrašená lidská dušička má pokoj nebo aspoň pocit, že se vlastně bát až tak moc nemusí.

Podobné příšery byly již od středověku zobrazovány také ve formě chrličů – zakončení okapových rour – například na gotických chrámech. Jejich úkolem bylo v první řadě odradit hrůzostrašným zjevem případného skutečného ďábla, který by chtěl kostelu a lidem v něm shromážděným ublížit. Jedny z nejstrašnějších příšer jsou například na kolínském chrámu sv. Bartoloměje.

My tady v Příbrami nemusíme litovat, že tu žádný gotický chrám nemáme. Podobné strašidelné chrliče jsou totiž na barokním průčelí hlavní brány Svaté Hory. Jen je třeba se usmát na anděly a pak nenápadně pozdvihnout hlavu. Pro krampusy jsou místní plechová strašidla dobrou konkurencí a lze jimi strašit zlobivé děti kdykoliv během roku.

Codex gigas
Pražská brána s chrliči


PhDr. Věra Smolová ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka