www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Švenda: Společně pro Příbram. Doopravdy - bez hádek a výhrůžek

2019-06-18 09:16:24 | Mgr. Václav Švenda ©

V posledních dnech Příbramí hýbou bouřlivé diskuse o budoucnosti hřiště Na Cvičně na Březových Horách. Do konfliktu se zde dostává možný výsledek hlasování o participativním rozpočtu s vůlí obyvatel, kterých by se uskutečněný projekt reálně dotkl.

Foto

Mgr. Václav Švenda, příbramský zastupitel za TOP 09.
(Zdroj foto autor)

TOP 09 Příbram podává návrh, aby město i do budoucna při zařazování projektů k hlasování koordinovalo svůj postoj minimálně s místními osadními výbory, jejichž volení členové zastupují zájmy občanů v dané lokalitě.

Dva roky bylo hřiště Na Cvičně vlivem následků opravy kanalizace v nepoužitelném stavu, nyní jdou proti sobě dva projekty, které se vzájemně vylučují. Dobrovolníci se snažili uvést hřiště do původního stavu, zároveň je však v participativním rozpočtu na této ploše hlasován návrh parkourového hřiště. Jsem příznivcem participativního rozpočtu, protože vtahuje občany do komunální politiky a umožňuje jim se podílet na podobě města, ve kterém žijí. Zároveň mi ale nepřijde fér, aby mnoho hodin obdivuhodné dobrovolnické práce přišlo nazmar.

Příbramská TOP 09 dále upozorňuje, že problém je v samotném způsobu, jakým mohou vítězné návrhy mířit ke své realizaci. Jsme svědkem situace, kdy by mohla většina Příbrami rozhodnout proti vůli menšiny na Březových Horách. Proces je to sice demokratický, ale nad námitkami místních nelze mávnout rukou s tím, že je to truc. Koneckonců pod jejich okny to hřiště stojí. To oni jej nejčastěji využívají. Abychom předešli situacím, kdy velké části Příbrami rozhodnou o stavbách v menších částech, navrhujeme nutnou spolupráci Rady města s osadními výbory. Jejich volení členové zastupují zájmy občanů v daných lokalitách. Teď se jedná o hřiště, ale při současné úpravě by to příště mohla být třeba technoparty v Jerusalemě. Jako zastupitelé máme povinnost brát na zřetel zájmy všech městských částí nehledě na jejich velikost.

Za nešťastnou rovněž považuji přestřelku mezi městem a osadním výborem. Osobně bych přivítal smířlivější tón ze strany vedení města. Na veřejnost pronikly zprávy, že předsedovi osadního výboru bylo dokonce naznačeno možné odvolání. Věřím, že by si nikdo ze zastupitelů města netroufl navrhnout odvolání předsedy za organizaci dobrovolnických prací na revitalizaci hřiště. Aktivní občané se zájmem o věci veřejné by měli být snem každého starosty, nikoliv jeho noční můrou. Teď je prioritou nalézt takové řešení, aby se ani jedna ze stran necítila zatlačena. Jako rozumné vidím najít nové umístění pro parkourové hřiště pro případ, že by v participativním rozpočtu vyhrálo. Jsem rád, že i pan starosta je této myšlence nakloněn.

Václav Švenda,
zastupitel za TOP 09


Mgr. Václav Švenda ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-06-21 11:26:01 IP: 37.188.242.***
Ke všem: Moje názory jsou hodně jinde, než je má pan Hadač. Pokud ale někdo neférově jedná vůči někomu, kdo mi nevoní, tak se ho přesto zastanu. Přesně tak jsem vnímal útočné vyjádření Světoběžníka, a na jeho (její) příspěvek trochu sarkasticky zareagoval. Když někdo argumentuje právem, tak by to neměl dělat takto amatérsky. Podobné to je i s panem Králem. V minulém ZM nejednal konstruktivně, v zájmu města. Jak jej sleduji v novém ZM, je jiný, slušnější (ne, není to můj kamarád). Tomu by měl odpovídat i přístup ostatních zastupitelů, zejména koaličních. Snažím se hodnotit všechny podle jednoho metru, ne podle sympatií. Opozice má hlídat koalici - snad se shodneme, že to je její úkol. Samozřejmě slušným a otevřeným způsobem, ne piklemi. A nakonec k úkolům pana Švendy. Nepleťme si úkoly a kompetence RM a zastupitelů. Není úkolem zastupitelů to, co zákon o obcích svěřil do kompetence RM. Že reagoval na rozpor s probíhající aktivitou Na cvičně a jiným plánem, včetně komunikace na sociálních sítích? To mu přece nelze vyčítat. A nyní věřme vyjádření starosty, že to dokázal vyřešit. Vždyť nám to budoucnost ukáže.
Autor:F. Pokorný Vloženo: 2019-06-21 10:46:15 IP: 176.98.120.***
Pane Dvořáku, tentokrát s Vámi ani já v nemohu souhlasit. Podle mne článek pane Švendy není, jak píšete, inteligentní připomínkou nutnosti kooperace různých aktivit. On ve skutečnosti z komára udělal velblouda a politicky toho zneužívá. V tom já žádnou inteligenci nevidím. On by tady měl psát o důležitých koncepčních věcech města, např. o práci na zelené páteři, dopravě, parkování, MHD, rekonstrukci aquaparku, mezi důležitými tématy má na výběr, a ne tady politicky rádoby profitovat na dohadování, které mezi městem a osadními výbory probíhalo a probíhat vždycky bude. Kvůli tomu dohadování tady ty osadní výbory jsou.
Autor:Honza Vloženo: 2019-06-21 10:25:57 IP: 95.105.59.***
Tak nevím, pane Dvořáku. Musím tak nějak dát za pravdu Světoběžníkovi. Nějak ztrácíte glanc a začínáte být na můj vkus až příliš osobní. Taky se mi připadne divné, že se zastáváte pana Krále. On se často na něco "zeptá", ale z toho jeho zeptání mám spíš dojem, že mu ani tak nejde o blaho občanů, ale spíš o to, aby vedení radnice v očích těch občanů poškodil.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2019-06-21 10:11:38 IP: 105.80.120.***
Děkuji TOM a p. Ing. Dvořákovi za upozornění na moji nesprávnou citaci již zrušeného zákona. Za svoji nepozornost se omlouvám, nejednalo se o úmysl. Podstatou mého příspěvku však bylo upozornění na to, že urážku a zesměšňování řeší příslušný zákon (nově tedy č. 251/2016), a tudíž demokracie není bezbřehá, ale má svoje hranice. Rozhodně mi pane Dvořáku nešlo o to pyšnit se svými znalostmi a "udělat dojem", ale o podstatu věci, kterou považuji za důležitou, právě s ohledem na diskuse na tomto serveru. Takže vaše poněkud povýšené a nedoložené fantazírování, podkládající mi nečestné jednání, rozhodně není na místě a divím se, že se k něčemu takovému snižujete právě vy.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-06-21 08:39:35 IP: 37.188.242.***
TOM: Ano, máte pravdu. Čekal jsem vyjádření Světoběžníka, jehož příspěvek byl zcela mimo mísu.
Autor:TOM Vloženo: 2019-06-21 06:58:08 IP: 176.98.110.***
Pane Dvořák zákon 200/1900 Sb.je bývalý zákon o přestupcích který už neplatí a je v současné době nahrazen zákonem č. 251/2016 o přestupcích
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2019-06-20 20:10:18 IP: 176.97.15.***
Pana Hodrmenta bych určitě nepodezíral z nekalých úmyslů. Píšu roky svoje Postřehy a několikrát se stalo, že byly zveřejněny bez diskuse. Chyba se vloudila, tak jsem zavolal a věc se rychle napravila. Článek pana Švendy vnímám jako inteligentní připomínku nutnosti kooperace různých aktivit. To ostatně přiznává i pan Konvalinka, jeho reakce je ok. Některé příspěvky jsou k smutnému pousmání - svou neinformovaností, zaslepeností, blafováním. Mně nevadí, že někdo používá nick, to nebrání kvalitě (pro mne typicky S930). Jak píše pan Hodrment: podvodem je střídání "podpisů" a vytváření klamných dojmů, viz moje nedávná reakce na tuto praktiku u "Kolemjdoucího". Zeptám se "Světoběžníka": co to je za zákon č. 200/1990 Sb., jehož paragrafem tak znale argumentujete? Pro ostatní: žádný takový zákon není. Světoběžníku, neomlouvá ani neznalost zákona, který neexistuje. Dojem to ale udělalo, že...
Autor:tonda Vloženo: 2019-06-20 19:00:47 IP: 176.98.110.***
Pane Švendo, kdyby jste raději dali peníze do škol, kr´teré jsou v havarijnim stavu.To by bylo.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2019-06-20 09:25:17 IP: 176.98.110.***
Pane Hadači, pokud nebudete porušovat Kodex diskutéra, nikdo Vás z diskuse vylučovat nebude. Ano, skutečně jako správce těchto diskusí mám právo (a také zodpovědnost) posoudit míru toho porušení, ať se jedná o kohokoliv. V tom žádnou demokracii nehledejte, protože zodpovědnost za provoz diskusí mám já, nikoli diskutující nebo někdo jiný. Tady žádná kolektivní zodpovědnost neexistuje. Navíc důležitá a mnohokrát opakovaná věc: Kterýkoli diskutující má dle autorského zákona právo a také možnost svobodné volby použít či nepoužít pseudonym (nick). Proto je logické, že pokud někdo nick používá (často i z velmi rozumných důvodů, nemusí se nutně jednat o nějakého zbabělce), nemělo by se to brát jako argument proti němu. Jedná se o jeho svobodnou volbu. Za podvod považuji, když někdo svoji identitu střídá, aby tak vzbudil dojem, že presentovaný názor zastává více diskutérů. Toto střídání, jehož se někteří diskutéři dopouštějí (např. diskutují pod svým skutečným jménem i nickem), pochopitelně jako správce vidím v historii IP adres.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-06-20 08:07:18 IP: 194.213.41.***
J. Hodrment: 1) Mé příspěvky se týkaly nikoliv Vaší účasti v diskusích, nýbrž webu jako celku. 2) Nejsem si vědom, že bych se někde choval neslušně. A vidíte? Právě v okamžiku, kdy se objeví kritika je dnes toto považováno za osobní napadání či vyvolávání sporů (nerozumím pojmu stranický, když nevíte a ani nemůžete, za jakou stranu "kopu" a vy evidentně v současné době nejste příznivcem žádné strany). Z kritiky se stala rozbuška sporů, které přerůstají do nesnášenlivosti, nevraživosti a naprostého odmítání diskutovat. A to je právě ten problém, který nenápadnými tichými a klikatými krůčky nám ubírá jak sebe sama, schopnost komunikace, tak i kus naší svobody vyjadřování. Vždyť se podívejte do diskuzí, kolik lidí (dá se říci, že většina) se vyjadřuje anonymně pod pseudonymy: A proč? Stydí se za své názory? Bojí se něčeho, lépe řečeno bojí se pomsty těch "ostatních"? To je zrcadlo dnešní doby. Společnost se rozdělila a již opravdu málokdo umí komunikovat ve smyslu - já mám jiný politický názor, pobavme se, řekněme si argumenty, ale nevraživost či nepřátelství v žádném případě - je to člověk jako každý jiný. Vy mi zde argumentujete tím, že jsem neslušný a vyvolávám spory - já si myslím, že jsem jen uvedl něčeho (někoho) kritiku a vy hned (sice nenápadně a podprahově) vyrukujete se zaobalenou a naprosto nenápadnou výhružkou vyloučení. A toto já právě považuji za to ohrožení demokracie - dříve se toto také stávalo, ale naštěstí to byly excesy (viz Váš vyhazov z tiskovky atp.), ale dnes se toto děje v míře, která mě již nenechala lhostejným a ozývám se (myšleno na celostátní úrovni). Mám právo být kritický, mám právo se vyjadřovat, respektuji Vaše právo určovat meze diskuzí i Vaše právo mě vyloučit, ale pokud se budu domnívat, že jste své právo zneužil, mám právo se k tomu vyjádřit a být k tomu kritický. Nemyslíte, že by toto mělo být normální? Bohužel asi nyní není. A co se týče urážení, tak to se spíše podívejte na ostatní diskutující, jak reagují na mé příspěvky - naprosto nulová argumentační a vypovídající hodnota a pouhé napadání a urážení - nic víc.
Autor:Honza B. Vloženo: 2019-06-19 17:08:40 IP: 109.72.3.***
Koblihy opravdu ztrácejí soudnost.Pana Hadače neznám,ale co sleduji diskuse pod články ,je jeden z mála co je podepsán celým jménem.Proto patrně bude adept od moderátora na vyloučení.Smutné.Ohledně článku jsem přesvědčen o neomylnosti vedení města a skoro až drzosti osadního výboru.Jen tak dále soudruzi.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2019-06-19 14:58:44 IP: 176.98.110.***
Pane Hadači, mým hlavním úkolem je diskusi na tomto serveru moderovat, zejména dbát na dodržování Kodexu diskutéra, ne se této diskuse sám zúčastňovat. Děkuji tedy za Vaši ušlechtilou snahu navrátit našemu serveru bývalou slávu, ale byl bych především rád, kdybyste se tu napříště choval slušně, nikoho zde nenapadal, nevyvolával osobní či stranické spory a diskutoval k věci. Vašich zejména praktických terénních zkušeností si vážím a nerad bych Vás tedy z diskuse na tomto serveru vylučoval.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-06-19 14:52:32 IP: 194.213.41.***
Jana T.: Jenže tady vůbec nejde o mě, ale o tenhle server a toho je škoda.
Autor:Jana T. Vloženo: 2019-06-19 14:21:54 IP: 109.72.12.***
Pane Hadači, to se pletete! My se smějeme, až vysmívame Vám. Pro vaši trapnost, bezpáteřnost a neschopnost. Neberte se proboha tak vážně a nedělejte ze sebe veřejného tajtrlíka, jestli si mohu dovolit poradit.
Autor:milan.milan Vloženo: 2019-06-19 14:18:36 IP: 109.72.0.***
Pane Švendo, 4 roky jste seděl na židli místostarosty, v gesci jste měl kutluru a sport (mimo jiné). Ze začátku dokonce TS a SZM. Tak proč jste se zmíněným hřištěm, případně i jinými, něco neudělal - prostředky, aparát a čas jste na to měl. Na Cvičně se nic neděje dobrých dvacet let, možná o něco déle.. A najednou, když se tam něco dít začne, budete tady vykřikovat něco o odložení hádek a politice. Podobný případ je hřiště Na Cihelně a další. V zastupitelstvu je v tuto chvíli jen pár skutečných politiků, bohužel tuto nechtěnou kastu, která spíš než prací se ohání gesty, zastupujete i vy.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-06-19 13:54:21 IP: 194.213.41.***
J.Hodrment: Někteří Vás pomlouvají, jiným jste směšný, vysmívají se Vašemu serveru, ale rozdíl je v tom, že oni většinou buď mlčí, nebo se na Vás usmívají a úslužně Vám potvrzují, jak děláte vše správně a já se ozvu. A ještě jeden důvod: vždy jsem tento server v minulosti (opakuji v minulosti) rád četl a vždy jsem považoval Vaše články za něco co je vypovídající, má hlavu a patu a články byly jak pozitivního, tak i kritického rázu. Toto se vytratilo a můj sebezničující tlak je na to, aby tomu tak opět bylo. Jarmila a Světoběžník: děkuji za nastavení zrcadla.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2019-06-19 11:38:50 IP: 105.80.120.***
Pan Hadač před časem opustil radnici, vylétl z hnízda, a teď se asi domnívá, že si může urážet a zesměšňovat, koho chce, máme přece tu demokracii, takže se mu nemůže nic stát. Chyba lávky. Urážku na cti a zesměšňování řeší např. zákon 200/1990 Sb., §49, odst. (1)a). Neznalost zákona jak je známo neomlouvá.
Autor:Jarmila Vloženo: 2019-06-19 11:23:51 IP: 95.105.58.***
Pane Hadači, dejte nám už pokoj. Snad všichni tady vědí, jak se vám dobře za pana Řiháka a Šedivého dařilo. Myslíte, že jsme všichni ztratili paměť? To jste držel ústa a krok, to jste měl ramena, to jste byl king. Za pár let si tady před námi hrajete na ukřivděného disidenta. Veletoč za veletočem, jste už opravdu trapný...
Autor:J.Hodrment Vloženo: 2019-06-19 08:49:43 IP: 176.98.110.***
Pane Hadači, děkuji Vám za Váš psychologický až psychiatrický rozbor mé osoby a zejména za odbornou žurnalistickou expertízu mé práce. Sebereflexe - ta často chybí lidem, kteří rádi dehonestují a urážejí druhé. Čtenářům se omlouvám za opožděné spuštění diskuse pod výše uvedeným článkem. Vzniklo mým opomenutím, což jsem zhruba po hodině či dvou od uveřejnění článku zjistil a napravil, nikoli nějakým váháním či "morálním selháním".
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-06-19 08:26:00 IP: 194.213.41.***
Pane Konvalinko, máte pravdu, že doba, kdy se vyhrožovalo je zaplaťpánbůh pryč, nyní se však "upozorňuje" a mne také jedna členka ANO "upozornila" - jen v tom vidím pramalý rozdíl. Pane Hodrmente, kdysi jste se kasal svou nezávislostí a jako důkaz jste uváděl, že pod politickými články jednotlivých politiků bude vždy otevřena diskuze. Tentokrát se Vám do toho nějak nechtělo - nebudu veřejně spekulovat proč nedříve ne a potom ano, ale nezávislá novinařina (kterou se rád oháníte) podle mě (a nejen mě) vypadá naprosto, ale naprosto jinak. To jste opravdu slepý, že nevidíte co se se společností děje, nebo (a to spíše) se stydíte za své morální selhání a jelikož jste zašel opravdu daleko, tak vlastně pro Vás ani není cesty zpět.
Autor:Jan Konvalinka Vloženo: 2019-06-18 16:49:12 IP: 109.72.0.***
S předsedou Osadního výboru Březové Hory jsme celou věc před několika dny uzavřeli s tím, že se jedná o určitý druh nedorozumění. Nikdo nikomu nevyhrožuje. Doba, kdy se vyhrožovalo někomu za rozdílný názor je snad pryč. S Březohoráky chceme najít slušný a konstruktivní dialog, a to nejen ve věci hřiště. Jak jsem řekl na včerejším zastupitelstvu, iniciativy občanů si vážím a vítám ji. Je však nutno dosáhnout alespoň rámcové míry koordinace. To je vše. Netřeba z toho ex-post dělat velké politikum. jk

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka