www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Příbramští hasiči spolupracují z ČČK Příbram

2014-10-13 09:39:29 | Jaroslav Tvrdík ©

Ve čtvrtek proběhlo školení členů jednotky SDH Příbram 1 v poskytování první předlékařské pomoci, zaměřené zejména na použití fixačních prostředků, transport raněného a resuscitaci pomocí automatizovaného externího defibrilátoru. Celé školení proběhlo ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže v Příbrami.

Foto

(Zdroj foto Jaroslav Tvrdík)

Hasiči si vyzkoušeli na modelové situaci fixaci raněného figuranta krčním límcem, vakuovou matrací a jeho následný transport a předání do péče zdravotníků ČČK Příbram. Předání proběhlo do přistaveného sanitního vozu. Tato činnost je dosti častá, zejména při spolupráci složek IZS při transportu nadměrných pacientů. Dále na modelových situacích řešili resuscitaci (zajištění základních životních funkcí) pomocí automatizovaného externího defibrilátoru, který mají hasiči ve svém vybavení. V roce 2010 ho dostali od města Příbram darem. V rámci resuscitace si také vyzkoušeli zajištění průchodnosti dýchacích cest, nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání, přesně dle pokynů externího automatizovaného defibrilátoru.

Tato školení jsou pro hasiče velice důležitá. Učí je poskytnout první pomoc jak sobě či svým kolegům při možném zranění při řešení mimořádných událostí, tak také zraněným a postiženým občanům.

Školení v první pomoci však není jediné, na čem společně spolupracují příbramští dobrovolní hasiči se členy Oblastního spolku ČČK v Příbrami. V létě vybraní hasiči zajišťovali společně se zdravotníky ČČK služby na Orlické přehradě a to zejména v období letních prázdnin na motorovém člunu. V současné době hasiči a zdravotníci spolupracují na zajištění zdravotních služeb při sportovních akcí. Můžeme například jmenovat běžecký závod  "Běh města Příbrami" a "ZajícCup", závod na horských kolech, při kterém ČČK zajišťuje techniku (sanitní vůz a jeho vybavení) a hasiči společně se zdravotníky posádku techniky. Při těchto službách ošetřovali drobná zranění, jako odřeniny, naražené zapěstí či opaření dítěte horkým čajem.

Příbramští dobrovolní hasiči chtějí ve spolupráci s Oblastním spolkem ČČK Příbram pokračovat a v příštím roce společně uspořádat akci pro děti, zaměřenou na výuku první pomoci a řešení  možných krizových situací.

Jaroslav Tvrdík,
velitel jednotky SDH Příbram


Jaroslav Tvrdík ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka