www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Pamětní deska na rodném domě Václava Bedřicha

2021-12-23 09:24:23 | Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©

Příbram má řadu významných rodáků. Zcela jistě mezi ně patří režisér animovaných filmů Václav Bedřich. Koukáte se na večerníčky? Máte rádi Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetku nebo vílu Amálku? Až tyto příběhy příště uvidíte, vzpomeňte si, že jejich režisér a scénárista, v případě víly Amálky i autor, tedy Václav Bedřich, je rodákem z našeho města.

Foto

(Foto Město Příbram, Eva Švehlová, DiS.)

Václav Bedřich se narodil v Příbrami 28. srpna 1918 v nynější Ondrákově ulici. Od dětství velmi rád kreslil, kromě toho byl i vášnivým skautem a dlouholetým členem legendárního příbramského skautského oddílu Roveři. Vystudoval zdejší gymnázium a po jeho ukončení byl přijat na právnickou fakultu v Praze. V roce 1939, krátce po německé okupaci Václav Bedřich ze školy odešel, absolvoval kurz reklamy a módního kreslení a poté nastoupil do filmových ateliérů ATIF, kde se brzy stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku, kde pracoval pod Jiřím Trnkou. Již od 50. let samostatně režíroval.

„V letošním roce se podruhé setkáváme u odhalování pamětní desky, tentokrát panu Václavu Bedřichovi. Jsem rád, že mohu být u těchto významných událostí. Ode dneška si vždy, když se budu se synem dívat na večerní pohádku, vzpomenu, že člověk, který stojí za znělkou Večerníčka a podepsal se pod řadu krásných příběhů, se narodil u nás v Příbrami,“ řekl po odhalení pamětní desky starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Více informací o životě a díle Václava Bedřicha najdete na stránkách Poznej Příbram či v lednovém vydání zpravodaje Kahan, kde se tématu věnuje paní Hana Ročňáková.

Eva Švehlová, DiS.,
tisková mluvčí

Radim Bedřich (syn Václava Bedřicha) a starosta Příbrami Jan Konvalinka.
Radim Bedřich s manželkou (vlevo) a uprostřed dcera Václava Bedřicha paní Uljana Jiravová.


Město Příbram, Eva Švehlová, DiS. ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod