www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Oslavy založení divadla

2019-11-01 09:22:00 | Divadlo Antonína Dvořáka, Andrea Vasilová ©

Příbramské divadlo v letošním roce oslavuje 60 let od svého založení. Základní kámen budoucího kulturního domu byl slavnostně položen dne 1. května 1957. Městské divadlo Příbram svou činnost zahájilo už za dva roky 15. srpna 1959.

Foto

(Ilustrační foto archiv)

V té době nebyl kulturní dům ještě v provozu, proto se první představení konalo v prostorách příbramské Sokolovny. Zde se nový herecký soubor představil divákům v komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně.

Budova kulturního domu byla slavnostně předána v rámci oslav 42. výročí VŘSR dne 7. listopadu 1959. Následujícího dne byl zahájen provoz příbramského divadla slavnostní premiérou hry Labyrint srdce. Za dobu šedesátileté existence se v hereckém souboru vystřídala řada známých osobností - Radoslav Brzobohatý, Miroslav Zounar, Pavel Nový, Helena Růžičková a jiní.

Oslavy vzniku příbramského divadla jsou naplánovány od 6. do 16. listopadu. Začínají samozřejmě hrou Hrdý Budžes. Bude to již 843. repríza. Tato hra mapuje kus historie příbramského divadla.

Autorka Irena Dousková se v Příbrami narodila a její maminka byla v místním divadle herečkou. Titulem, který nemůže chybět, je inscenace Poprask na laguně, která se po šedesáti letech vrací na příbramské jeviště. Hru nyní uvádí pražské Studio dva v režii Milana Schejbala a navíc s herci, kteří příbramské divadlo dobře znají - Roman Štabrňák, Anna Fixová, Eva Holubová a Bohumil Klepl. Dalšími inscenacemi uvedenými v rámci oslav budou hry od českých autorů – Balada pro banditu, Obsluhoval jsem anglického krále a Maryša. Za roli Lízala v Maryše byl letos Tomáš Töpfer v nominaci na cenu Thálie.

Do oslav zařadilo příbramské divadlo také doprovodný program. Dvě listopadové soboty můžete zajít na prohlídky kulturního domu s architektem Michalem Profantem. V úterý 12. listopadu bude hostem ředitele Petra Bednáře v Kavárně U Nulté hodiny umělecký šéf Milan Schejbal. A po představení Obsluhoval jsem anglického krále bude ve foyer hrát Sunday Afternoons Jazzman nejen k poslechu, ale i k tanci.


Divadlo Antonína Dvořáka, Andrea Vasilová ©


REKLAMA

Město Příbram

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka