www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: Obětoval jsem městu čtyři roky svého života, ale položit na oltář vlasti i ekonomiku rodiny, to nechci udělat

2019-04-30 18:02:35 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Jindřich Vařeka dnes v odpoledních hodinách oznámil, že se rozhodl resignovat na funkci příbramského starosty, a to z rodinných důvodů. „Po smrti mého otce bylo naprosto nezbytné začít řešit záležitosti související se zachováním rodinného majetku,“ uvedl v rozhovoru. „Předstírat nasazení a starost o blaho občanů, a přitom pracovat na svém - to dělat nebudu,“ dodává.

Foto

Jindřich Vařeka: Obětoval jsem městu čtyři roky svého života, ale položit na oltář vlasti i ekonomiku rodiny, to nechci udělat
(Foto Pavlína Svodová, DiS. ©)

Rozhovor se starostou Jindřichem Vařekou:
(starosta odpovídá na dotazy serveru pribram.cz korespondenčně, šířeji se vyjadřuje ve videu níže)

Pane starosto, rozhodl jste se opustit pozici starosty města Příbram. Můžete objasnit důvody, které vás tak závažnému kroku vedou?

Funkci starosty města jsem vykonával s maximálním nasazením čtyři a půl roku. Neumím věci dělat jinak než naplno. Propadly mi desítky dní nečerpané dovolené a poprvé letos jsem si vzal vcelku celé dva týdny. Čtyři roky jsem nepoznal, co je to celý volný víkend bez povinností. Tím chci vysvětlit jenom to, že dlouhodobé držení takového tempa je neudržitelné v případě, kdy ke stávajícím povinnostem přibudou další hory povinností mimo radnici. Přesně to se bohužel stalo právě mně. Po smrti mého otce bylo naprosto nezbytné začít řešit záležitosti související se zachováním rodinného majetku.

Být starostou není práce, ale poslání. Obětoval jsem městu čtyři roky svého života, ale položit na oltář vlasti i ekonomiku rodiny, to nechci udělat. Mohl bych samozřejmě dělat to, co je mnoha politikům vlastní. Předstírat nasazení a starost o blaho občanů, a přitom pracovat na svém - to dělat nebudu.

Už víte, kdo bude vaším nástupcem?

Mého nástupce zvolí zastupitelstvo. Já mám dva tipy na kvalitního kandidáta, ale prozrazovat bych je prozatím nechtěl.

Nemáte obavu, že po vašem odchodu se tempo, jakému byla radnice za vašeho starostování ochotna se podvolit, sníží?

Jsem si jist, že nikoliv. Mnoho procesů je rozběhnutých a všichni zastupitelé za ANO, ODS, Příbramáci pro Příbram a někteří další zůstávají stejně odhodlání a nebojácní jako byli dosud. Problém by myslím nastal pouze v případě, že by se na radnici dostala opozice. To jsou lidé, kteří jsou laděni trošku jiným způsobem. Věřím, že to se v tomto volebním období nestane.

To se opravdu tolik obáváte Šance a Topky?

Míra neuspořádanosti jakéhokoliv systému (entropie) má vždy tendenci stoupat. Mostem k postupné ztrátě kontroly nade vším je nicnedělání, nerozhodování, nekonečné diskutování, analyzování analýz a podobně. V této schopnosti se obě strany vzácně hledaly a našly. Jsou to politici. Jsem hluboce přesvědčený o tom, že město Příbram si politiků užilo už dost, ale že nutně potřebuje ještě nějaké to další volební období pod taktovkou ne politicky, ale ekonomicky přemýšlejícího vedení. Radnice není parlament, ale orgán, který by především měl být akceschopný.

Máte pocit, že se vám podařilo dotáhnout vše, na čem vám záleželo?

Ani za 1000 let nebude možné říci o městě, že je v něm již vše v pořádku a vše je dotaženo. Nicméně jsem vysloveně šťastný, že to, co se zdálo být před čtyřmi lety jenom snem, se naplňuje, anebo je již splněno.

Můžete prozradit, co konkrétního jste měl na mysli?

V prvé řadě se jedná o prosazení záměru vybudovat jihovýchodní obchvat ve všech třech jeho částech. Pro tuto věc jsem udělal vše, co bylo v mých silách. V tom mám naprosto čisté svědomí. Původní rozhodnutí vybudovat pouze část obchvatu mezi Brodem a Bohutínem jsem považoval vždy za špatné, protože ve svém důsledku by bohužel znamenalo na straně jedné odlehčení dopravy přes Březové Hory, ale paradoxně by navýšil dopravu v Milínské a Březnického ulici, tedy samotným centrem města. Poslední rozhodnutí centrální komise ministerstva dopravy mne nesmírně potěšilo, protože z něj vyplývá, že práce na obou etapách budou pokračovat s tím, že v plánu je vybudovat obchvat celé jeho délce.

Druhým snem, na kterém mi opravdu záleželo, bylo zahájení vybudování zelené páteře města. Novákem a jeho okolím to celé začalo. V současné době se intenzivně pracuje na oblasti bývalých zahrádek a Čekalikovského rybníka. Tady by měl vzniknout protipól Novému rybníku, to znamená oáza plná stromů, květin a krásných sadových úprav. Oblast sloužící především relaxaci a sepětí s přírodou.

Zelená páteř bude také páteří pro cyklistiku, do které se budou sjíždět cyklisté mířící do Brd a bezpečným způsobem překříží, respektive podjedou obchvat města, aby odtud mohli zamířit do lesů.

Mezi neodvolatelně rozjeté projekty patří také vybudování nové železniční zastávky a celková rekonstrukce Milínské ulice.

Projekty, které jsem právě jmenoval, považuji pro Příbram za životně důležité. Jsou to projekty, které změní tvář města.

Kromě hardwaru je na místě zmínit i změnu atmosféry v oblasti sportu a kultury. Myslím, že i mnozí z těch, kteří bývalému a současnému vedení města nikdy nefandili a nefandí, uznávají, že v tomto ohledu se ve městě mnohé změnilo.

Chcete, pane starosto ještě něco dodat závěrem?

Rozhodně ano, vysloveně chci dodat to nejpodstatnější. Měl jsem obrovské štěstí na kolegy zastupitele, z nichž většina naštěstí pokračuje i v tomto volebním období. Cítím obrovskou úctu k těm, kteří se mnou prošli všemi tuhými boji na radnici. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se dokázal obklopit lidmi lepšími, než jsem byl já sám.

(Zdroj: rozhovor výše a video níže byly zveřejněny se svolením serveru pribram.cz jakožto autora)


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka