www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

I nás se Osvětim týká

2015-01-26 08:02:18 | PhDr. Věra Smolová ©

V těchto dnech si celý svět připomíná 70. výročí osvobození bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Nelze tedy pominout ani osudy našich židovských spoluobčanů, kteří tam byli zavražděni. Do Příbrami a na Březové Hory se Židé začali vracet po roce 1850, a to po tři staletí trvajícím zákazu pobytu (od roku 1568) v horních městech. Po svém návratu se pozvolna zapojovali do hospodářského a společenského života.

Foto

(Ilustrační foto archiv)

Kromě obchodníků, hostinských a řezníků byli i v Příbrami majiteli několika velkých hospodářství, lékaři či právníky. Jejich obchodní talent, ctižádost a intelektuální schopnosti byly nepopiratelné, a u některých vrstev nežidovského obyvatelstva tedy vzbuzovaly nelibost či nenávist. Soužití s nežidovským obyvatelstvem proto probíhalo jako všude jinde.

V nynějších časech zjitřených nedávnými teroristickými útoky v Paříži si dovolím připomenout alespoň protižidovské výtržnosti v Příbrami v noci z 24. na 25. březen 1885. Byly tehdy označeny za výstřelek jednoho báňského akademika a jeho společníka, kteří při noční cestě z hostince nakreslili na dveře synagogy křídou karikatury Izraelitů a pod ně napsali sprosté přezdívky. Také poškodili krámy Židů Abelesa, Schwarze, Porgese a Zuckermana. Na zdi u hostince U Heroldů (dnes tam stojí budova radnice) do ulice směrem k synagoze byly objeveny nápisy „vyžeňte Židy“, údajně staršího data. Sám starosta Hail se tehdy vyjádřil, že se jednalo o pouhé uličnictví…

Vlak s naprostou většinou příbramských a březohorských Židů, povolaných do transportu, odjel z příbramského nádraží do Prahy 30. srpna 1942. Tam byli zařazeni do transportu označeného Bd, odjíždějícího z Prahy do Terezína dne 4. září 1942. Zatím se podařilo dohledat přes 270 osob ve věku od několika měsíců do 89 let, které byly do těchto transportů zařazeny a z nichž přežil pouze každý desátý člověk. Naprostá většina z nich byla zavražděna hned po příjezdu transportu z Terezína do koncentračního tábora Malý Trostinec nebo Treblinka. Pokud je mi známo, 26 příbramských obyvatel ve věku od 15 do 75 let, označených podle nesmyslných rasových zákonů za Židy, bylo odvezeno dalším transportem do Osvětimi, kde v nelidských podmínkách dřeli, dokud jim stačily síly. Pak byli i oni zavražděni. Do Příbrami se odtud vrátila jediná dívka.

Čest jejich památce.

Seznam příbramských a březohrských Židů, kteří zahynuli v Osvětimi


PhDr. Věra Smolová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Věnujte prosím pozornost jízdním řádům, platným v době Nouzové stavu, které najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka