Duben v Hornickém muzeu Příbram
2025-03-31 08:10:41 | Hornické muzeum Příbram, Mgr. et Mgr. Stanislava Charvátová ©
S příchodem dubna se po zimní pauze opět otevírají hrady, zámky i technické památky a lákají k výletům. Nejinak je tomu i v Hornickém muzeu Příbram, které, ač je otevřeno celoročně, zahajuje 1. dubna hlavní sezónu rozšířením návštěvní doby.
Velikonoce ve skanzenu.
(Foto Hornické muzeum Příbram)
Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, což platí nejen pro příbramské areály, ale i pro pobočky Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec a Muzeum zlata Nový Knín. Muzeum navíc přichází s bohatou nabídkou akcí pro milovníky přírody, historie i tradičních řemesel.
Botanická exkurze do Dobříšského parku
První dubnový víkend nabídne hned tři zajímavé akce. V sobotu 5. dubna se uskuteční botanická exkurze do přírodní památky Dobříšský park. Spolu s botaniky RNDr. Rudolfem Hlaváčkem a Mgr. Lindou Trunečkovou se účastníci projdou touto přírodovědecky významnou lokalitou a dozvědí se mnoho zajímavostí o časně jarních druzích flóry. Sraz je v 9:30 za bránou anglického parku u informační tabule. Botanické lupy bude možné zapůjčit na místě.
Jarní tvůrčí dílny a program o Vltavě
Ve stejný den, 5. dubna, se v Muzeu zlata Nový Knín a v Muzeu staré Vltavy Chotilsko konají jarní tvůrčí dílny. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet malování kraslic a sádrových odlitků, zdobení perníčků, výrobu velikonočních přání, březových věnců nebo kuřátek z vlny a papíru. Vstupné činí 60 Kč. O týden později, 12. dubna, se v program v Muzeu staré Vltavy Chotilsko zaměří na samotnou řeku. Připraveno bude povídání o Vltavě a vorařství, vyrábění vorů, promítání dokumentu a divadelní představení pro děti. Program proběhne od 10 do 17 hodin, vstupné činí 60 Kč.
Velikonoce v Hornickém muzeu Příbram
Ve dnech 12. – 13. dubna a 17. – 20. dubna si návštěvníci Hornického muzea Příbram připomenou, jak nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce, oslavovali březohorští havíři na přelomu 19. a 20. století. V hornickém domku v Havířské ulici č. 105 uvidí tradiční výzdobu, ukázky řemeslné výroby a mohou si vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů nebo zdobení vajíček voskem. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin, vstupné činí 60 Kč.
Zvyky a tradice středního Povltaví ožijí během čtyřdenního programu ve Skanzenu Vysoký Chlumec. Ukázky rukodělných činností v prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží budou k vidění ve dnech 17. – 20. dubna, vždy od 9 do 17 hodin. Během akce nebudou probíhat komentované prohlídky skanzenu, ale návštěvníci si mohou projít areál individuálně. Základní vstupné činí 100 Kč, snížené 60 Kč.
Vzpomínky příbramských havířů
Na závěr měsíce, o víkendu 26. – 27. dubna, proběhne v areálu dolu Anna program „Dědo, jak to tenkrát bylo?“, určený rodinám s dětmi od 3 let. Návštěvníci se přenesou do 2. poloviny 20. století a poznají život příbramských horníků prostřednictvím jejich vzpomínek. Čeká je také jízda důlním vláčkem, prohlídka části podzemí i unikátního parního těžního stroje. Tyto speciální prohlídky začínají každou hodinu, první v 9:00, poslední v 16:00. Muzeum doporučuje předchozí rezervaci na čísle 318 630 149. Vstupné činí 60 Kč. Jako bonus budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se navazující prohlídky podzemí za sníženou cenu 10 Kč.
Hornické muzeum Příbram, Mgr. et Mgr. Stanislava Charvátová ©