www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Den otevřených dveří u 13. dělostřeleckého pluku "Jaselského"

2024-06-11 05:50:28 | 13. dělostřelecký pluk `Jaselský`, kpt. Ing. Gabriela Kugler ©

Vojenský útvar 13. dělostřelecký pluk "Jaselský" uspořádal Den otevřených dveří – Dětský den ve vojenském areálu v Jincích dne 5. června 2024. Tato akce určena primárně dětem byla i příležitostí pro veřejnost k seznámení se s činností a vybavením pluku i možnost nahlédnutí do života vojáků a poznat moderní technologii.

Foto

ShKH 152 mm.
(Foto: Zbyněk Mach)

Jako každý rok do areálu pluku zavítalo velké množství návštěvníků různých věkových skupin. Nejpočetnější skupina však byla dětí školního věku. Vojáci nasadili úsměv bezmála 2000 příznivcům 13. dělostřeleckého pluku. Dobrou náladu nikomu nezkazila fronta na hlavní dělostřeleckou techniku – samohybnou kanónovou houfnici DANA, nebo možnost podívat se do nejmodernější techniky u pluku – vozidla Titus. Děti prověřily dosah sirény vojenské sanity, podívali se do termovizní kamery lehkého obrněného vozidla průzkumu a vyzkoušeli, kolik lidí se může vejít do nákladního prostoru Tatry - 815 Force.

„Mně se strašně líbilo, jak jsem viděl kluky dole na louce, i když byli daleko a vlastně i úplně za autem a stejně jsem je tady na obrazovce viděl. Tohle maskované auto bych chtěl mít doma. Je to jako auto Batmana,“ hodnotil techniku pluku Tomášek P. (6 let).

V rámci celého dne byly pro všechny připraveny velice oblíbené ukázky práce služebních psů, které dovezli vojenští policisté z Tábora. Vyhledávání drog, stopování a poslušnost ocenily děti hlasitým potleskem. Možnost zapojit se do vystoupení kynologů chtěl snad každý přítomný. Uznání, údiv, potlesk a výkřiky nadšení doprovázely ukázky kluků z pluku, kteří předváděli dynamickou a akční prezentaci boje zblízka. Rovnou z Toyoty Hilux vyskočili dva vojáci pluku v kuklách a začali předvádět sebeobranné techniky. Po skončení vystoupení se k nim seběhly děti a každý z nich si chtěl vyzkoušet bouchnout si do lapy, i jak jak silný kop naši kluci ustojí. Zároveň jim vojáci vysvětlovali základy sebeobrany a jak se třeba ubránit napadení. Vzdělávací koutek byl věnovaný zdravovědě a přežití. V jakém rytmu a jak provádět masáž srdce, jak si vyrobit improvizovaný přístřešek, rozdělat oheň anebo ošetřit popáleniny, to vše a mnohem více učili celý den příslušníci pluku návštěvníky dne.

O krásné ceny mohly děti soutěžit ve vědomostních kvízech u stánku Ministerstva obrany, které přijelo s výstavou, která měla v rámci projektu POKOS připomenout, že letos slavíme už 25 let, kdy jsme součástí té nejsilnější aliance na světě. Děti i tatínci se mohli předvést ve střeleckém umu na laserové střelnici, maminky zase rády stály frontu na třpytivé tetování, které dělaly dámy z Divadla A. Dvořáka Příbram. Pro děti byly připraveny atrakce, včetně skákacího hradu a vodního zážitku v kouli (Aquazorbing).

„Já mám na ruce obrázek srdíčka, co se leskne. To jsem chtěla moc. A taky láhev na pití od ministerstva. S taťkou jsme byli na divným autě, co se jmenovalo jako zvíře (poznámka autora: LOS – M; průzkumný pozorovací systém) a pak jsme si vyhráli klíčenky a balónky s obrázkem pluku kde táta pracuje,“ řekla ke dni Eliška R (5 let).

„Každý rok se náš Den otevřených dveří těší velké oblibě hlavně u škol a školek, pro které to hlavně děláme. Několik měsíců dopředu rozesíláme pozvánky na různá zařízení v celém kraji, aby si všichni stihli zamluvit autobusy. Jezdí sem i dětské domovy a ústavy, se kterými už roky spolupracujeme. Největší odměnou je pro nás samozřejmě to, že se nám děti vrací na naše dny, že je tu stále plno a hlavně, že je tu slyšet neustále smích a potlesk. Každý rok se snažíme přidávat něco nového, ačkoliv stejně táhne nejvíce ta klasika, jako jsou služební psi, lanový svět, naše technika pluku anebo profesionální ukázky boje zblízka,“ dodal na závěr dne velitel pluku plukovník Jan Cífka.

Dynamické ukázky boje zblízka.
(Foto Zbyněk Mach)
Lanový svět.
(Foto Zbyněk Mach)


13. dělostřelecký pluk `Jaselský`, kpt. Ing. Gabriela Kugler ©


Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka