www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Bude příbramský obchvat bez protihlukových stěn?

2019-06-13 10:05:32 | Ing. Tomáš Plechatý, předseda OV Zdaboř ©

Blíží se důležité datum – pátek 21. června –, kdy se v Příbrami uskuteční veřejné projednání ve věci obchvatu města. Zájem médií reportovat o této události je samozřejmý, důležitá je však účast občanů.

Foto

Jihovýchodní obchvat Příbrami (část).

Skutečnost, že obchvat je navržen téměř bez protihlukových stěn, straší obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu i Tisové. Část občanů těchto městských periférií se s žádostí o pomoc obrátila na příbramské zastupitele.

Občané v okrajových částech města se obávají negativních dopadů, které způsobí Jihovýchodní obchvat Příbrami. Osadní výbor Zdaboř, Osadní výbor Žežice, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř proto napsaly příbramským zastupitelům dopis s žádostí o pomoc. „Požádali jsme zastupitele, aby pomohli při jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR nebo se zasadili o to, aby město začalo spořit na budoucí protihluková opatření,“ říká předseda zdabořského osadního výboru Tomáš Plechatý.

Pro mnoho občanů ve Zdaboři, Žežicích, Brodě, na Červené nebo v Tisové je totiž velkým překvapením zjištění, že při přípravách obchvatu se nepočítá téměř s žádnými protihlukovými stěnami. „Podle ŘSD to prý vychází podle normy a protihluková opatření nejsou potřeba. Norma znamená, že dva metry od stěny domu v okolí obchvatu může hluk dosahovat až 60 decibelů, což odpovídá soustavně spuštěné sušičce prádla,“ vysvětluje jeden z občanů Zdaboře Petr Šedivý. Hlukový limit se přitom vztahuje pouze na místa do zmiňovaných dvou metrů od stěny domu. Ostatní části nemovitosti jako zahrady, terasy nebo bazény mohou pak být zatíženy podstatně vyšším hlukem. „Protihluková opatření nejsou pouze o plnění stanoveného limitu, jak se snaží ŘSD argumentovat, ale o přijatelném komfortu žití v okolí zdroje hluku, což musí být hlavním záměrem i cílem města a dotčených občanů,“ podotýká Petr Šedivý.

Osadní výbory ani občanské organizace, které poukazují na negativa spojená s obchvatem, nerozporují naměřené údaje, ale konstatují, že by město Příbram mělo zamezit jedné skutečnosti: Totiž aby se doprava z jedné části města se svými negativy pouze nepřelila do jiné části. Ohroženy přitom nejsou pouze periferie hlukem a zplodinami, ale potenciálně také ulice Školní, Milínská, Žežická či Zdabořská, a to nadměrnou dopravou.

V dopise občanů, kteří žijí v blízkosti plánovaného obchvatu, mimo jiné stojí: „Drtivou většinu obyvatel žijících v blízkosti plánovaného obchvatu trápí, že dojde ke znehodnocení přírody, kterou máme v těsné blízkosti a již využívají také lidé z jiných částí Příbrami. Postupně se však sžíváme s tím, že obchvat je třeba vybudovat. Někteří z nás sdílejí i přesvědčení, že je to morálně odpovědné vůči příbramským spoluobčanům, kteří žijí dlouhá léta podél současných dopravních tepen. Ostatně mnozí z nás jsou řidiči, kteří přispívají ke zvyšování dopravních toků. S tímto porozuměním se obracíme na Vás jako zástupce města a žádáme o podporu. Pokud už obchvat má vést v blízkosti našich domů a znehodnotit část přírody v okolí, chtěli bychom, aby město s námi spolupracovalo na zvýšení ochrany před šířením hluku a prachu, který provoz stavby přinese.“

Dopis zastupitelům obsahuje několik návrhů řešení: další jednání s ŘSD, tvorbu finanční rezervy v rozpočtu pro účely budoucí výstavby protihlukové stěny v režii města, výpočet nákladů na vybudování protihlukové stěny, prověřit možnosti čerpání prostředků z dotačních programů.

„Nejsme odborníci na dopravní infrastrukturu, proto jsme zastupitele požádali, zda by mohli vyslyšet naši prosbu a situací se zabývat. Několik tisíc lidí v okolí obchvatu ve Zdaboři, v Žežicích, v Brodu, na Červené, v Tisové nebo v Bohutíně by nemělo zůstat bez pomoci svých volených zástupců,“ říká Tomáš Plechatý.

Část příbramských zastupitelů zareagovala, že se záležitostí bude rozhodně zabývat. „Tomu jsme opravdu rádi. Z některých odpovědí však vyplynulo, že rizika nejsou tak velká, když obchvat povede v zářezu bez dopadu provozu na okolí. Ve skutečnosti část obchvatu bude na tří až čtyřmetrovém náspu, ze kterého se bude hluk šířit mnoho set metrů do okolí,“ podotýká Petr Šedivý.

Osadní výbor Zdaboř si doposud pochvaluje kontakt s městem. „S radnicí je velmi dobrá spolupráce a věříme, že i tohle dáme dohromady,“ dodává Tomáš Plechatý. Klíčové podle něj bude veřejné projednání obchvatu, které se uskuteční v pátek 21. června v 10.00 v zasedací místnosti v někdejším ředitelství Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Projednání je otevřené pro všechny občany a bude možné zde vznést námitky k navrženému řešení obchvatu.

(Foto z vizualizace Jihovýchodního obchvatu - ŘSD ČR)


Ing. Tomáš Plechatý, předseda OV Zdaboř ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Občan PB Vloženo: 2019-06-13 15:33:24 IP: 176.98.110.***
Veřejné projednávání s občany a je to v 10,00 hodin dopoledne?

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka