www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vladimír Král: Šance pro Příbram odpovídá starostovi

2018-09-13 10:00:23 | Šance pro Příbram, Mgr. Vladimír Král ©

Leader Šance pro Příbram Vladimír Král odpovídá na článek příbramského starosty Jindřicha Vařeky "Senioři nejsou doplňkovou činností".

Foto

Mgr. Vladimír Král, příbramský zastupitel a leader kandidátky Šance pro Příbram.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Vyjádření Mgr. Vladimíra Krále

Odpověď na vyjádření starosty Ing. Vařeky na serveru pribramsko.eu, ve kterém podsouvá Šanci pro Příbram, že pokud by nedošlo k podpoře návrhu rady města ohledně úpravy základních činností Centra sociálních a zdravotních služeb, pak "senioři už nepojedou do přírody, na hrady a zámky, nebudou mít ples, již nezažijí jízdu parníkem ani každoroční akce, na které si už zvykli. Rodiny s dětmi nebudou mít Dětský den, Čertovský Novák a další nově zavedené akce", a dále tvrdí, že "Šance pro Příbram je zřejmě toho názoru, že senioři si už „pařili“ příliš dlouho." 

Zaprvé, dané akce zdárně probíhaly i dosud, bez jmenovitého zařazení do hlavních činností Centra sociálních a zdravotních služeb (CSZS). Opravdu by případnou "nezměnou" (daný návrh byl schválen a jedinou alternativou po případném zamítnutí by bylo zachování stávajícího stavu, nikoli přesun daných aktivit do doplňkových činností) najednou nastal popisovaný kolaps? Nebo jen pan starosta účelově zkouší u citlivého tématu vykreslit Šanci jako nepřítele slabých?

Zadruhé, diskuse na zastupitelstvu z našeho pohledu nebyla (což už ale p. starosta nezmíní) primárně či pouze o tom, jakou činností by dané aktivity měly být, ale o tom, zda mají nutně spadat zrovna pod CSZS jakožto příspěvkovou organizaci, namísto činnosti některého městského odboru či podobně.

Zatřetí, domníváme se, že zákon o sociálních službách je z podstaty zaměřen na konkrétní aktivity pro specifické skupiny, nikoli na libovolné zábavně-kulturní programy. Už z definice zákona vyplývá, že cílí na "poskytování pomoci a podpory fyzickým osobám v nepříznivé sociální situaci". Podobně pak vymezení dle § 34 a 35.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108.

To, zda je Den sportu či program Ahoj, podzime určen jen pro rodiny v nepříznivé sociální situaci, nebo tyto akce cílí na všechny rodiny a jsou (zdarma) pro každého, si může zodpovědět každý sám. Nerozporujeme ani jeden režim, jen pokud má Ano za to, že v nepříznivé sociální situaci je každá rodina bez rozdílu, je pochopitelné, že se naše pohledy liší.

V každém případě Šance nemá nic proti příslušným aktivitám pro dané cílové skupiny ani proti pomoci lidem v nepříznivé situaci. Polemika byla pouze o organizačním zařazení těchto aktivit. Jediným předvolebním tahem, navíc poněkud nepovedeným, tak v celé věci zůstává článek p. starosty.

Mgr. Vladimír Král,
Šance pro Příbram


Šance pro Příbram, Mgr. Vladimír Král ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:S930 Vloženo: 2018-09-19 12:15:32 IP: 109.72.5.***
Vladimír Král: teď jsem mrknul do OR a účetní listiny u Ravaku jsou. Mimochodem o jakém zpoždění tady mluvíte ? Mrkněte třeba na na ČEZ. Myslím, že jste střelil trošku vedle
Autor:Jan Konvalinka Vloženo: 2018-09-19 08:56:15 IP: 109.72.14.***
Pane Moslere. Nebudu svou odpověď rozepisovat do desítek řádků, neb to kromě Vás a pár nadšenců nikoho nezajímá. Stručně a od konce: - Pořádal jste někdy akci pro stovky či tisíce lidí? Běžte na Odbor kultury a navrhněte jim, že všechny akce Centra budou pořádat oni. - Asi Vás trápí, že jsem si dovolil neblahořečit kapitolu sociální politiky v programu Šance. Věřte, že kdyby za to stála, učnil bych tak bez ohledu na to, kdo je pod tím podepsaný. To, co jste naslibovali v programu, jsou investice v řádech desítek až stovek milionů, a to se bavíme jen o výstavbě/rekonstrukci objektů. Máte kromě hesel i návod na to, jak tyto služby ve městě zřídit? Koho tam zaměstnáte, když na trhu práce nejsou lidi? Kde vezmete na provoz takových zařízení? - Kdo je tím odborníkem na sociální věci z Šance? - Těmi "nečekanými věcmi" jsem myslel to, že vám voliči uvěří, že jste schopni toho v sociální oblasti tolik udělat. Objevíte Ameriku a spasíte všechny znevýhodněné. Víte, pane Moslere, já za oblast sociálních věcí a příbramská kandidátka ANO všeobecně neslibuje věci, o kterých dopředu ví, že je nepůjde provést. Konkrétně? Víme, že chceme (a můžeme) rozšířit kapacitu Domova seniorů. Projekt je před dokončením a peníze na výstavbu jsou prozatím připraveny v rozpočtu na příští roky. Víme to a mluvíme o tom. Vy chcete vybudovat X kapacit, aniž byste měli sebemenší ponětí o tom, kde na to vzít peníze. Obdobně to máte se startovacími byty nebo s dostupností lékařské péče. Vyžadujete-li konkrétnosti, tak je mějte neprve sami v programu. Plánujete zvyšovat náklady (protože o penězích to je vždy), tak řekněte, jak zvýšíte výnosy. A nesnažte se mne obalamutit tím, že dokážete z Příbrami už v počátku volebního období udělat super turistické, průmyslové a univerzitní město s astronimickými příjmy. Nakonec jsem byl delší než jsem chtěl. Stručnost není můj styl. jk
Autor:Jan Vloženo: 2018-09-19 08:43:37 IP: 46.135.26.***
Dobrý den. Také si nemohu pomoci, ale působí to všechno na mne jako bouda na občany, potažmo na voliče. Pan Král se zeptal a ta reakce je až zarážející. Už jen to na mne působbí, že se někdo trefil do živého. Poslední zastupitelstvo před volbami se schvaluje změna zřizovačky, která 4 roky fungovala? Zajímavé. Trochu si neumím představit, jak vrchní sestra z Centra zajišťuje program na Nováku: mobilní toalety, stánky s občerstvením, PR celé akce, umělce, jednání s policií o bezpečnosti, zajišťuje pořadatele k parkovištím, vstupům, vstupenky,.........Budete mít, pane Konvalinko vůbec čas na ty staříčky, o které byste se měli starat primárně? Trochu náročné takovouto agendu někomu přidat do své gesce. Leda že by tam byl někdo takový byl, kdo toto dělat chce. Nebo ten někdo teprve přijde a nahradí třeba Vás, pane Konvalinko, až budete sedět po volbách na radnici? Pro koho se to tady připravuje trafika na míru? Jistě ale bude vybrán v transparentním výběrovém řízení výběrovou komisí :-). A bude stačit jenom jeden člověk? Osobně si myslím, že takovéto zdvojování činností smysl nemá. Na úřadě je odbor kultury a ten ať se stará. Samozřejmě, pokud je to akce především pro seniory, tak určitě ve spolupráci s Centrem, ne bez nich. Ale úplně sami? Nechtěl by pan ředitel Konvalinka i třeba vlastní odbor sociálních věcí, správu budov, údržbu a investiční oddělení? Možná by to také bylo jednodušší a operativnější. Prý se má stavět nový domov důchodců, tak by to jistě využil a mělo by to stejnou logiku. Nemyslíte? A propos, pánové radní a budoucí radní. Když odboru kultury ubyde práce, tak zredukujete i jeho personální obsazení? Nebo jenom opět zvýšíte množství úředníků?
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-09-19 00:56:00 IP: 194.228.79.***
(poslední část) Ještě k té férovosti. Jsem rád, že ji zmiňujete. Jen mi přijde škoda, že férovost dostala trochu na frak, když jste napsal původní částečně zavádějící (na adresu Šance) a poněkud na emoce brnkající článek nebo když jste se pustil do určitých nepodložených spekulací v této diskusi. Byl by velký problém se kohokoli ze Šance zeptat například na to, zda si skutečně přeje zrušit akce pro rodiny pořádané CSZS, jak jste vyvodil, nebo zda jde výhradně o takové nebo onaké organizačně-legislativní zařazení činností? Myslím, že nebyl. A myslím, že odpověď (aspoň co mohu mluvit za sebe) by úplně nepasovala k Vašim nepřesným dedukcím. Budu rád, když se Vaše případné budoucí komentáře na adresu Šance ponesou ve věcném, nespekulativním duchu. Ať už zde, nebo třeba už tuto středu v 17 hodin na náměstí na sídlišti na našem mítinku s voliči. Tam můžete téma probrat i přímo s naším kandidátem, který má na starosti sociální oblast. *** Ještě dodatek k CSZS a k mé zmínce o organizačním zařazení činností o pár vět výše. Vedu v patrnosti, co bylo uvedeno dříve v diskusi. Osobně nemám nic proti tomu, aby Centrum mělo aktivity zaměřené na sociálně slabé skupiny jako hlavní činnost. Zároveň ale zatím nevím, a zde rozumím určitým výhradám pana Pavla, proč Centrum "musí" pořádat např. Den sportu. Uškodilo by něčemu/někomu, kdyby tuto akci pořádal ten samý pořadatel - pokud vím, přímo město? - který pořádá Family Fest? (Obě akce podle mého laického názoru míří na zhruba stejnou cílovou skupinu.) Podle jakého klíče se programy a přidělení jejich organizování rozlišují? Děkuji, pěkný večer.
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-09-19 00:50:18 IP: 194.228.79.***
(druhá část) "skutečně neznalý člověk může nabýt dojmu, že sociální služby v Příbrami prakticky neexistují. To není úplně férové, nemyslíte?" - Myslím, že za takový dojem nemohou naše materiály, ale že je to jen jakýsi "černý scénář" bez opory v realitě. Cituji (a zde částečně reaguji i na paní Frýbertovou) z naší Vize: "Vzniklo Centrum sociálních a zdravotních služeb, namísto do té doby zoufale nevyužitého areálu někdejší 8. ZŠ vznikl Komunitní dům seniorů. To byl počin jednoznačně dobrý a potřebný a těm, kteří se o něj zasloužili, patří poděkování. Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování, zahájená ještě panem starostou Pikrtem, umožnila novému vedení zřídit ve městě novou sociální službu – nízkoprahové centrum pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Byl zřízen Senior point, který koordinuje a organizuje programy pro naše seniory. Bohužel však zatím stále nejsou řešeny služby, které ve městě dosud chybí – zařízení pro osoby se zdravotním postižením, pobytové odlehčovací služby, zřízení chráněného bydlení, rozšíření zařízení se zvláštním režimem a hospic." *** Vidím tam konkrétně čtyři opatření provedená za stávajícího vedení radnice a pět chybějících/nedokončených. Co přesně je na tom neférového, jak by to mělo být "správně", aby to bylo podle Vašich představ? (Při zachování politické soutěže a rozmanitosti.) Víte o nějakém volebním dokumentu politické konkurence, který popisuje ještě nějaká další existující sociální opatření či služby?
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-09-19 00:48:01 IP: 194.228.79.***
Vážený pane Konvalinko, vezmu to postupně a pro přehlednost rozdělím do několika příspěvků. Píšete: "Víte, ono se může na první pohled zdát, že taková vzrušená debata kolem vcelku marginální věci není úplně nutná. Když se to pak ale vezme celé v kontextu s programem Šance pro Příbram, konkrétně s jeho částí věnující se sociální politice, může někdo [...] pojmout obavu, že [...] dojde v této oblasti k nečekaným věcem...." - Pokud máte na mysli (zde jen předjímám, nejste konkrétní) "nečekanými věcmi" to, že by snad z něčeho v našem programu vyplývalo, že je Šance proti opatřením ve prospěch sociální oblasti, pak tvrdím, že taková úvaha je chybná. Píšete o debatě, ale pokud debatujeme, pak považuji za obvyklé učinit si závěr až na konci debaty, nikoli přistoupit k ní už se závěrem jaksi hotovým (a spíše nepříznivým vůči druhé straně). Více než spekulace mě zajímá diskuse nad konkrétními argumenty.
Autor:duchodce Vloženo: 2018-09-19 00:13:58 IP: 176.98.110.***
Pane Král Vaše Šance pro Příbram z.s. nedala od svého založení v r.2016 žádné účetní uzávěrky do Sbírky listin Rejstříku Obchodního soudu.To nemáte žádné příjmy a vydání? Jak budete financovat svojí volební kampaň?Jsem zvědav, jak se s tím vyrovnáte po novém roce, když vypracujete účetní uzávěrku za tento rok. Já to jen píši proto, že když chcete někoho kritizovat měl by ste mít sám na stole čisto.
Autor:Jana L. Vloženo: 2018-09-18 21:59:02 IP: 109.72.12.***
Podomní prodejce vysavačů, kterému nevadilo prodávat své zboží seniorům? Ještě že už je schválená městská vyhláška o zákazu podomního a pochůzkového prodeje v Příbrami. Pan Král ale šmejdovské praktiky z éry svého pouličního prodeje používá dál, tj. lhaní, vykrucování a oblbování.
Autor:Jana L. Vloženo: 2018-09-18 16:46:55 IP: 109.72.12.***
Honza: Kdyby byla kritika na místě, tak by to bylo v pořádku. Pan Král ale dost často lže a to v pořádku není.
Autor:Honza Vloženo: 2018-09-18 09:44:38 IP: 95.105.110.***
Nemohu si pomoci, ale pan ředitel Konvalinka na mne už delší dobu působí zkrátka jako profesionál, muž na svém místě. Zato pan Král na na mě dělá dojem politického amatéra, který si hledá témata, jak něco zkritizovat a potopit.
Autor:F. Pokorný Vloženo: 2018-09-18 09:34:30 IP: 176.98.120.***
Pane Králi, pokud jsem si přečetl diskuzní příspěvky p. ředitele Konvalinky a pana Pavla (i když ty mi připadají jen všeobecné a v podstatě nic konkrétního neříkající), a poté jsem si přečetl váš příspěvek, je mi jasné, že vy problematice Centra sociálních věcí a zdravotnictví zrovna moc nerozumíte. A pokud si dobře vzpomínám, tak jste na zastupitelstvu hovořil proti jeho založení. Je to od vás jen předvolební tah, a to né zrovna moc povedený.
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2018-09-17 22:46:32 IP: 109.72.13.***
Vážený pane důchodče, příliš netuším, jakou má váš komentář spojitost s článkem. Ani nepovažuji za nutné se obhajovat před anonymy. Natož takovými, kteří jen zkoušejí účelově hledat mimořádnosti tam, kde žádné nejsou. Tak jen stručně: K Ekol. centru Orlov nemám od března 2017 žádné právní vazby a zveřejnění uzávěrek 2016 či 2017 neovlivním. Dvořákovo Příbramsko má ředitelku. Správní rada (pětičlenná) závěrku a výroční zprávu schvaluje, ale není jejím úkolem provést uveřejnění této zprávy. V každém případě se rád pokusím zjednat v této věci nápravu. Co se týká Club Hotelu, přišel jsem na již potápějící se loď. Ne každý projekt klapne. Ať hodí kamenem podnikatel, kterému vyšlo vše, na co sáhl. Věřím, že váš zájem o dění v příbramských společnostech je všestranný a v duchu "padni komu padni". Těším se tedy, až se vyjádříte k prodlevám při zveřejňování účetních dokumentů a k dotacím například v případě firmy Ravak.
Autor:Vladimír Král Vloženo: 2018-09-17 22:32:07 IP: 109.72.13.***
Vážený pane Vařeko, možné úskalí zachování širších aktivit v portfoliu Centra již předestřel pan Pavel. Širšími aktivitami myslím ty, které NEjsou cíleny konkrétně či přednostně na sociálně znevýhodněné skupiny, jak se mi snažíte podsunout. K negování naprosto všeho jen drobná statistika. Za první pololetí 2018 proběhlo na zastupitelstvu 136 hlasování. Z nich jsem se 14x zdržel hlasování a 3x hlasoval opačně než Vy. Plané poznámky o politicko-podnikatelském projektu od zástupce hnutí ANO, kde si o propojení jeho čelných představitelů se světem byznysu nelze dělat iluze (počínaje A. Babišem stíhaným za podnikatelský dotační podvod), pak ani nemá smysl komentovat.
Autor:Martina H. Vloženo: 2018-09-17 21:11:53 IP: 109.72.12.***
Alena: Vždyť to je on, který prodával po domácnostech především seniorům předražené vysavače - zastupitel se sociálním cítěním.
Autor:Alena Vloženo: 2018-09-17 20:27:40 IP: 37.188.152.***
Minulý týden jsem byla nakupovat v Albertu. Jako bonus jsem dostala vystoupení zastupitele p. Krále. Už mi k tomu chyběl jen ten klaunský nos. Jeho vystoupení mi silně připomínalo podomní prodejce předraženého nádobí, vysavačů a dalšího zboží
Autor:pavel Vloženo: 2018-09-17 15:52:04 IP: 176.98.110.***
Ad p.Konvalinka. Dobrý den pane řediteli. Dovedu pochopit, že jako kandidát v komunálních volbách, které jsou přede dveřmi, možná občas slyšíte i „trávu růst“ a i v dobře míněném upozornění na možné komplikace pak lze s trochou fantazie vidět objednaný útok nějakého blíže nespecifikovaného konkurenta. Mohu Vás ujistit, že v tomto případě tomu tak není. Narazil jsem na tento článek a diskusi pod ním, náhodou včera (či den předtím?), když se odkaz na něj objevil na FB (odkud pak zase zmizel). A jako člověka, který se touto problematikou (hlavně SQ) zabýval řadu let, mne to zaujalo, uvědomil jsem si možná úskalí a nedalo mi to, abych na ně neupozornil – zvlášť, když jsou tu cesty a mechanismy, jak se jim vyhnout a řešit je s přehledem a bez potíží či komplikovaných opatření. Cca od roku 2015 se touto problematikou již sice soustavně nezabývám, nicméně je pro mne stále živá a její vývoj sleduji, byť nyní už jen z povzdálí. Nejsem ekonom a otázky řádného účetního zpracování aktivit poskytovatelů sociálních služeb mne (naštěstí) míjely. Na druhou stranu však jsem se detailně zabýval problematikou SQ, inspekcí atd. a je mi dobře známo, jak snadno (a často pouze z dobré vůle poskytovatele) mohou vzniknout nemalé problémy. Interpretace jednotlivých požadavků SQ je občas ošidná – a obávám se, že až do dnešních dnů není ani zcela jednotná. Myslím si proto, že by bylo škoda vyhánět čerta ďáblem a řešením jednoho problému si zadělat na problém jiný, možná i větší. Odtud pramenilo moje upozornění a nevidím důvod, proč si o tom třeba nepohovořit osobně. Pan Hodrment na mne má kontakt a zná mne, a může Vám jej beze všeho poskytnout. Je ostatně zbytečné těmito záležitostmi obtěžovat veřejnost v rámci diskuse pod články, jež mají zjevně spíš politický, než odborný charakter. Přeji hezký den. P.Č.
Autor:Josef 007 Vloženo: 2018-09-17 14:55:21 IP: 90.182.212.***
Dobrý den přeji. Musím reagovat na pana Krále. Myslím si, že negativně hodnotit někoho činnost s jen ukazovat na někoho chyby umí v dnešní době dle mého názoru i pacient v Dobřanech. Jako zastupitel by jste měl být podle mého názoru profesionál s výtečnými znalostmi. Ve Vašem případě kritika zavání závistí nad úspěchy a dokončenou prací jiných (v tomto případě hnutí ANO). Takto se politika nedělá pane Král, tyto praktiky jsou v dnešní době jen historickou památkou nacházející se v propadlišti dějin.
Autor:Jan Konvalinka Vloženo: 2018-09-17 14:19:09 IP: 109.72.14.***
Dobrý den pane Pavle. Objektivně vzato, máte v řadě míst pravdu. Je-li Váš příspěvek skutečně myšlen jako "přátelské upozornění" na kolegiální platformě, tak mi nezbývá než Vám za něj poděkovat. Dost by mne zklamalo, kdybyste jednal na něčí "objednávku". Neberte to ve zlém, ale i takové "šmejdské" praktiky se někdy objevují. Teď k věci. Standardy kvality máme pro všechny služby zpracovány a řídíme se jimi. V žádném případě nemáme snahu o vytváření monopolu v oblasti sociálních služeb. Naopak. Spolupracujeme s ostatními poskytovateli a snažíme se o vzájemné doplňování. V terénní práci je to například Farní charita, se kterou jsme postupně našli společnou řeč. Fungujeme společně i centrem Rubikon, Magdalénou atd. V minulém týdnu jsem psal souhlasné stanovisko naší organizace k záměru jistého spolku zavést v Příbrami služby Týdenního stacionáře dle § 47 ZSS. Konkurenční prostředí a "boj o klienta" je v oblasti sociálních služeb úplně mimo. Mou osobní snahou je vzájemná doplňkovost jednotlivých poskytovatelů a služeb jimi nabízených. Je běžné, že odkazujeme žadatele o služby na jiné poskytovatele v okamžiku, kdy nejsme schopni poptávanou službu poskytnout, byť jen zčásti nebo v požadované míře. Ad Akce. Je vcelku v kompetenci zřizovatele, jaké činnosti ve ZL příspěvkovce určí, pokud to nebude v nějakém fatálním rozporu s legislativou, což ani po poslední ZM schválené změně není. Pořádá-li poskytovatel sociálních služeb akce, které jsou cíleny na skupiny osob, kterým služby poskytuje a zároveň i pro veřejnost a NEGENERUJE Z NICH ZISK, nespatřuji v tom nějaký neakceptovatelný stav. Vámi zmiňované riziko vzniku závislosti na službě a stigmatizace se tím naopak umenšuje. Pořádám-li ples, který má název Ples "nejen" pro seniory, na který mi přijdou jak klienti z DPS, DS, tak i jakýkoliv jiný občan města, dávám tím jasně najevo, že chci stírat rozdíly a nepoukazovat na něčí příslušnost k někomu. Obdobně akce pro děti a mládež, které a priori cílíme na děti ze znevýhodněných rodin. Tím, že se na akcích setkávají lidé sociální službu využívající s těmi, kteří ji nepotřebují, dáváme také jasně najevo, že nepaušalizujeme a nestigmatizujeme jedny před druhými. K účtování akcí - je potřeba rozlišit, zda se jedná o akci "uzavřenou" či "otevřenou". Tou první se rozumí taková, která je určena přímo pro klienty dané služby s vyloučením veřejnosti. Příkladem budiž zábavné odpoledne s harmonikářem pro klienty Domova seniorů. Tam se náklady hradí přímo z výnosů služeb a v případě potřeby z rezervního fondu, který je zčásti tvořen účelovými či neúčelovými finančními dary. Otevřené akce, tj. ty pro klienty i veřejnost jsou vždy účtovány pod zvl. účetním střediskem. Vždy je vydáván samostatný limitovaný příslib v rámci interní finanční kontroly, přičemž nikdy nejsou použity dotační prostředky (nehrozí porušení rozpočtové kázně). Náklady akce jsou kryty částečně ze vstupného (pokud je) a z provozního příspěvku zřizovatele. Do akcí se nákladově budou promítat i personální náklady. Pane Pavle, ještě jednou Vám děkuji za konstruktivní příspěvek. Možná by nebylo od věci, abychom se někdy v budoucnu sešli a probrali otázky sociálních služeb ve městě.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2018-09-17 08:29:55 IP: 176.98.110.***
Diskusní příspěvek Martiny H., hraničící s urážkou, byl vymazán pro porušení Kodexu diskutéra. Redakce
Autor:pavel Vloženo: 2018-09-16 14:57:13 IP: 176.98.110.***
Ad pan Konvalinka: Vážený pane řediteli, nemám nic společného se Šancí, zato jsem měl hodně společného se sociální problematikou a fungováním poskytovatelů sociálních služeb. Nebyl jsem na ZM, ani jsem jej nemohl sledovat – a proto neznám podrobnosti. Nicméně, jak jsem vyrozuměl, šlo o to nechat zapsat pořádání nejrůznějších společenských a kulturních akcí jako hlavní činnost Centra. To je, pokud se nemýlím, registrovaným poskytovatelem několika sociálních služeb (Domov pro seniory, Azylový dům, Nízkoprahové centrum atd.). Dovolím si připomenout nástroj, kterým stát ověřuje prostřednictvím Inspekce kvality, zda poskytovatel řádně své úkoly vykonává. Jsou to tzv. Standardy kvality poskytovaných soc.služeb, jak jistě víte – a tady bych připomenul Standard č.8 (Návaznost poskytované sociální služby na další dostupné zdroje). Pokud je mi známa platná metodika, bývá inspekcí poměrně důkladně zkoumáno, zda poskytovatel svou činností nevytváří zcela nežádoucí závislost uživatelů na službách, které poskytuje. V zásadě se požaduje, aby pokud je to jen trochu možné, podporoval uživatele ve využívání dalších, veřejně dostupných zdrojů, nemonopolizoval si své služby a tím nepřímo nedocházelo k možné stigmatizaci uživatelů jejich spojováním s poskytovatelem služeb. Jde o velmi citlivou otázku, na kterou bývají inspekce zaměřeny, a jistě víte, jaké problémy může přivodit nevyhovění inspekci – dokonce až zrušení registrované služby, což by mělo velmi fatální důsledky, jak pro uživatele, tak pro poskytovatele. Netvrdím, že by takový vývoj nastal, ale dovedu si představit problémy, jež by mohly vzniknout. A to možná jen proto, že by Centrum mělo tyto činnosti zapsány jako hlavní. Inspekce mj. také často zkoumají, zda jako hlavní činnosti má poskytovatel zapsány registrované sociální služby a s velkým podezřením hledí na další činnosti, zapsané jako hlavní, které se základními úkoly poskytovatele už nemají mnoho společného, neboť se tak prý (údajně – nejsem ekonom) vytvářejí podmínky k přelévání financí určených k samotnému výkonu registrovaných služeb do jiných aktivit. Nelze vyloučit ani to, že by začalo být zkoumáno, zda poskytovatel řádně nakládá s prostředky určenými na samotné poskytování konkrétních registrovaných služeb. Berte to prosím jen jako přátelské upozornění i na tento citlivý aspekt sociální práce. Zažil jsem v podobných souvislostech nejeden velký problém i mnohem větších poskytovatelů služeb, než je CSZS s mnohem širším spektrem poskytovaných registrovaných služeb. Myslím ale, že by pomohlo využít platného komunitního plánu (předpokládám, že jej má město zpracovaný), který ostatně umožňuje získávat městu – a jeho prostřednictvím organizacím, jež zřizuje, velmi významné prostředky z rozpočtů krajů či státu – a to i mimo prostředků na výkon registrovaných činností, mj. právě i na takové aktivity. (Přitom nutně nemusí být jejich organizátorem právě poskytovatel soc.služeb, ale třeba jiná městem zřizovaná organizace, odbor města, nebo NNO). Nemyslím si, že by tu mělo jít o ohrožení akcí a požitků, poskytovaných nejen seniorům, ale i dalším občanům našeho města, neboť nepochybně lze nalézt vhodnou formu, jak to činit, aniž by se kdokoli dostal ať už do rozporu s pravidly o účetnictví, tak se zákonem o sociálních službách, a příslušné vyhlášky, jež jej provádí.
Autor:Jan Konvalinka Vloženo: 2018-09-16 12:56:45 IP: 109.72.12.***
Dobrý den pane magistře. Pamatuji si Váš diskusní vstup při nedávném zastupitelstvu. Upřímně, až ex-post jsem se dozvěděl, že jste kandidát za Šanci… K Vaší otázce – nevím, do jaké míry se orientujete v účetnictví příspěvkových organizací, věřte, že to není zcela triviální věc. Navíc je to ohromná zodpovědnost, protože disponujete veřejnými prostředky z kapes daňových poplatníků. Nějaké partyzánské kroky nebo liknavost se tak mohou hrubě nevyplatit. S městskými auditorkami jsem vedl velkou diskusi na téma pořádání akcí pod záštitou CSZS. Vše jsem ještě konzultoval s radním Ing. Dvořákem. Od všech mi bylo dost důrazně doporučeno učinit krok vedoucí k nápravě. Protože sám nejsem ekonom, spoléhám se v tomto na rady a pokyny zkušených. Pokud mi nadřízené autority něco doporučí – a je jedno jestli písemně nebo ústně – udělám to. Víte, ono se může na první pohled zdát, že taková vzrušená debata kolem vcelku marginální věci není úplně nutná. Když se to pak ale vezme celé v kontextu s programem Šance pro Příbram, konkrétně s jeho částí věnující se sociální politice, může někdo, kdo to toho aspoň malinko vidí, pojmout obavu, že v případě, že Šance vyhraje volby, dojde v této oblasti k nečekaným věcem. Hlásáte nádherná hesla, která se pěkně čtou. U většiny z nich mi ale vyskakuje otázka jak. Jak to chcete udělat. Nehledě na to, že skutečně neznalý člověk může nabýt dojmu, že sociální služby v Příbrami prakticky neexistují. To není úplně férové, nemyslíte? Kdo z kandidátky Šance má na starosti sociální oblast? Vidím tam hodně vzdělaných lidí, některé znám i osobně a velmi si jich vážím, ale nějak nedokáži dekódovat, kdo z nich se v sociálnu orientuje. Díky. Mějte se fajn. jk
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-09-15 22:30:50 IP: 194.228.79.***
Dobrý večer, pane Konvalinko, seděl jsem na tomtéž jednání zastupitelstva a sledoval trochu jinou situaci (řekněme méně vyhraněnou), než jakou by si možná mohl představit čtenář na základě Vašeho článku. Dovolil bych si několik všeobecných poznámek. *** 1) Za součást diskuse považuji - bez ohledu na shody či rozdíly v názorech - i kladení otázek a naslouchání. Proto mi přijde škoda, zejména po Vašem jinak příjemně věcném a neutrálním komentáři níže, když i poté, co p. Král vysvětlil podstatu a motivaci svých výhrad a sdělil, že proti daným aktivitám samotným nic nemá, opět zopakujete svou "protidůchodcovskou" poznámku. Připisovat komukoli něco, co neříká, ba co dokonce právě popřel, nepovažuji za "přetlumočení", ale za zbytečný řečnický trik. 2) Píšete: "polemika je na místě tam, kde se jedná o samotnou podstatu věci, nikoliv o procesní nastavení" - S tím nesouhlasím. Domnívám se, že polemizovat lze o čemkoli (samozřejmě úměrně "celoměstskému" významu té které věci - nešlo zde dejme tomu o barvu propisek), co se týká fungování města a jeho organizací. Váš argument mi připadá podobný, jako kdybyste řekl, že lze polemizovat o tom, zda město má, nebo nemá dávat nějaké peníze na sport (podstata), ale už ne o tom, zda dané prostředky půjdou na dva sporty, nebo na dvacet (nastavení). *** 3) Na závěr konkrétní otázka: Pokud proběhl audit účetnictví CSZS (ze kterého vyplynula zmíněná nutnost řešit nové zařazení činností), kde jej lze najít? (V obchodním rejstříku není, přitom účetní závěrka za r. 2017 tam je - čekal bych, že zpráva auditora bude k dispozici zároveň.) Děkuji.
Autor:duchodce Vloženo: 2018-09-15 00:26:05 IP: 176.98.110.***
Pane Král, je vidět, že problematice hospodaření rozumíte. Jako člen představenstva a předseda dozorčí rady jste v letech 2002 - 2004 působil v Club Hotel Impuls a.s. , která v roce 2002 hospodařila ze strátou 1.373.000,- Kč a měla zablokovaný účet. Společnost skončila v likvidaci. V Ekologickém centru Orlov ops, jehož zakladatelem je p.Melichar jste působil jako ředitel v roce 2016 - 2017, kdy tato společnost za rok 2016 dostala dotaci300.000,- Kč a za rok 2017 dotaci 900.000,-Kč dodnes nejsou založeny u Obchodního soudu účetní uzávěrky čím je porušen zákon o rejstříkovém soudu a zákon o účetnictví. Taktéž jsou porušeny tyto zákony u společnosti Dvořákovo Příbramsko ops kde jste členem správní rady. Tato společnost dostala dotace v r.217 - 180.000.-Kč a v r.2018 v částce 370.000,-Kč .Pane Král, než rozdávat rozumy, měl by ste se podívat za sebe a co půjde napravit, napravil.
Autor:Karel Vild Vloženo: 2018-09-14 08:10:03 IP: 46.135.28.***
Vláďo je vidět,že ses neponaučil. Jestli vy toho nevíte až moc a nemáte v tom pak hokej. Jen doufám,že si to lidi daji vše do kupy a vyhodnotí ty vaše sliby.
Autor:Marta Frýbertová Vloženo: 2018-09-13 23:59:08 IP: 109.72.12.***
Dovoluji si ocitovat pár drobností z Programové oblasti-Šance pro Příbram v bodě 3: "Stávající vedení města nestaví, mimo jiné, byty pro seniory...." "Hodláme zajistit alternativní možnosti bydlení pro seniory...." CO KOMUNITNÍ DŮM SENIORŮ S 23 NOVÝMI BYTOVÝMI JEDNOTKAMI? NA TEN JSTE ZAPOMNĚLI? "V oblasti sociální se mnohé v posledních letech zlepšilo,spektrum poskytovaných služeb je ale v Příbrami stále nedostatečné...." "Rozšíříme nabídku nejrůznějších zájmových a volnočasových programů pro seniory, včetně zvýšení počítačové gramotnosti..." TOTO VŠE, VČETNĚ POČÍTAČOVÉHO KURZU, VÝUKY ANGLIČTINY, RŮZNÝCH PŘEDNÁŠEK, CVIČENÍ, VÝLETŮ, ZÁJEZDŮ, ATD., ATD., UŽ PŘECE DÁVNO PROBÍHÁ V SENIOR POINTu. TAKŽE KONKRÉTNĚ PROSÍM, JINAK BY TO BYLO OBJEVOVÁNÍ OBJEVENÉHO.
Autor:Vařeka Jindřich Vloženo: 2018-09-13 20:45:53 IP: 109.72.12.***
Vážený pane Králi, odpověď mého kolegy, pana Mgr. Konvalinky je sice přesná, avšak pro někoho možná příliš obsáhlá. Zkusím to jednodušeji. Centrum se časem naučilo dělat pro své klienty (seniory, matky samoživitelky, atd.) i věci, které byly dříve nemyslitelné, přestože zákon na ně zcela konkrétně pamatuje. Audit však poukázal na jejich chybné účetní zařazení. Proto pan ředitel požádal o změnu zařazení z doplňkové do hlavní činnosti. Po čtyřech letech sezení v zastupitelstvu a negování naprosto všeho jste získal pocit, že jste stal expertem i na sociální služby a navrhnul jste, aby společenské akce pro seniory, pro děti ze sociálně slabších rodin a další skupiny, byly Centru odebrány a aby je začal dělat odbor kultury. Vzhledem k tomu, že pracovníci odboru kultury nemají ani potuchy o tom, co senioři nebo třeba chudé děti chtějí a vzhledem k tomu, že nemají ani žádnou příležitost se to dozvědět, nutně by vyplnění vašeho přání okamžitě vedlo k zastavení veškeré této činnosti. To by byl opravdu povedený experiment. Je to takový hezký signál směrem k paní místostarostce, jak její dílo skončí, až se ke své šanci dostane Váš politicko-podnikatelský projekt.
Autor:Jan Konvalinka Vloženo: 2018-09-13 20:13:30 IP: 109.72.12.***
Dobrý den pane magistře. Úvodem dovolte drobné vysvětlení. Autorem článku není pan starosta, ale moje maličkost. Panu starostovi bylo autorství přiznáno jen souhrou náhod. Protože je mezi námi víceméně názorový soulad, považuji to za záležitost veskrze kosmetickou. Jen na to upozorňuji, aby bylo vše korektní. K odpovědím na Vaše otázky a komentáře: Ad 1) Máte pravdu, že akce probíhaly zdárně, a to až doposud. Impulsem pro nás byl zdvižený prst finančního auditora, který poukazoval na nedobré účetní postavení těchto aktivit. Potenciálním komplikacím jsme se do budoucna chtěli vyvarovat, proto si Centrum zažádalo o změnu. Pokud by k ní nedošlo, bylo by pravděpodobné, že dřív či později narazíme a budeme sankcionováni. Přesunutí pořádání akcí do skupiny doplňkových činností by znamenalo, že by se musely tak razantně zdražit vstupy, že by se jejich pořádání stalo bezpředmětným. Ples seniorů se vstupenkou 750 Kč (což je částka, která by zaručovala minimální zisk) není věc, která by slavila úspěch a honosila se masovou účastí. Doplňková činnost má být ze své podstaty zisková. Pořádání akcí pro příjmově vymezené skupiny obyvatelstva by nikdy ziskové nebylo. Nemělo by smysl je dělat, protože by za ty peníze na ně nikdo nechodil. Ad 2) To je na delší diskusi. Tak jako si školy pořádají akce pro své žáky, pořádá Centrum akce pro cílové skupiny obyvatel, jimž věnuje svou pozornost. Odbor pak pořádá akce, které mají určitý přesah. Za zmínění též stojí to, že odbory MěÚ jsou dostatečně zatíženy vlastní agendou a jsou svým způsobem „rády“, že specifické akce pořádají specifické subjekty. Navíc – to rozlišení na „městské“ a „příspěvkové“ prostředí se v globálním pohledu trochu stírá. Všechno je to „jedno město“. Ad 3) Ani Vy, ani já nejsme právníky, abychom se přeli o výkladu. Nicméně. Zákon 108/2006 Sb. O sociálních službách popisuje velkou šíři péče a podpory osobám v nepříznivé sociální situaci. Paragraf, který jsem citoval při jednání Zastupitelstva, říká, že hlavní činností je i zprostředkování kontaktu se sociálním prostředím, což v kombinaci s ust. § 2 odst. 2 téhož zákona dává smysl. Pořádáme akce pro variabilní cílové skupiny (aniž by ty akce byly signifikantně označovány – vyjma Plesu seniorů), čímž aktivně působíme proti jejich dlouhodobému setrvávání nebo prohlubování nepříznivé situace a posilujeme jejich sociální začleňovaní. Je zde nanejvýš vhodné, aby se akcí pro starší účastnili i mladší lidé a akcí pro sociálně slabší i lidé, kteří problémů tolik nemají. Je to o vzájemném pochopení a omezení projevů stigmatizace. Proto jsou akce pod patronátem sociálních služeb, a to i zároveň pro osoby, které sociální služby nepotřebují. Ad 4) Myslím, že předchozí odstavec částečně odpovídá i na Váš čtvrtý bod. Dodávám, že polemika je na místě tam, kde se jedná o samotnou podstatu věci, nikoliv o procesní nastavení. A účelem článku bylo přetlumočit poněkud nepřehlednou přestřelku z pondělního zastupitelstva. Víte, ono v kontextu s Vaším volebním heslem, které tvrdí, že nestačí jen pařit, poměrně zřetelně vyplývá, že se senioři „napařili“ už dost. jk

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka