www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Vít Rakušan: Střet s krajskou realitou

2016-09-23 09:58:01 | PR ©

Vít Rakušan se před lety stal ze dne na den z učitele starostou. Potom krajským zastupitelem. A nestačil se divit, v jakém světě se ocitl. Jak to tedy na kraji opravdu chodí?

Foto

Vít Rakušan, krajský zastupitel a starosta Kolína.
(Foto www.stan2016.cz)

„Starostové mají starostovat!“ To mi řekla jedna starší rázná dáma v Ratajích nad Sázavou. V ideálním světě si to umím představit. Starosta řeší problémy obce, jak nejlépe umí, a když si náhodou neví rady, obrátí se o pomoc… třeba na kraj. Tam jsou přeci moudří a spravedliví, kteří tu jsou pro nás. Jenže: když si na starostenskou židli sednete, rychle získáte o spolupráci s krajem docela jinou zkušenost.

Podrazy, přezíravost, protekce, pomoc jen pro ty, kdo nosí správné stranické triko. Není tedy lepší svěřit pravomoc lidem, kteří nedělají politiku ani byznys, ale mají zkušenosti s řízením obcí a měst? Právě starostové se podle mě mohou dobře postarat i o kraj. Vždyť práce hejtmana není od starostování nijak vzdálená. Pečovat o kvalitní školy, silnice, nedopustit úpadek zdravotnictví, zajistit lidem bezpečí a dostatečnou dopravní obslužnost…

Zatím se to bohužel neděje. Šest let se jako starosta Kolína potkávám se Středočeským krajem. Čtyři roky i jako krajský zastupitel zvolený za Starosty a nezávislé, v opozici, s mizivou možností něco prosadit. Snahu o cokoli rozumného provázejí pocity marnosti, někdy i děsu. Proč doufám, že budeme mít ve volbách úspěch? Pokusím se alespoň několika vzpomínkami přiblížit, co už bych další čtyři roky ve spojení s krajem opravdu zažívat nechtěl.

KDO PŮJDE DO BASY?

Po převzetí radnice v Kolíně vybíráme novou tajemnici. Už to nebude politická výsluha, chceme kvalitní odbornou sílu. Volíme zkušenou úřednici, která nikdy nebyla v žádné partaji. „Tuhle ženskou vám budou všude závidět. O téhle práci ví všechno,“ hodnotí to referent, který ve výběrové komisi sedí za kraj. Pocit, že se podařila dobrá věc, však po dvou týdnech střídá nejistota.

Proč nám ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje neposílá souhlas se jmenováním? Pokud neexistuje závažná překážka, po rozhodnutí komise by měl podpis přijít bez otálení. Práce nepočká. Volám na kraj. Pan ředitel má jednání. Pan ředitel tu není. Pan ředitel se Vám ozve. Píšu na kraj. Chci vysvětlení. Pokud jsou ke jmenování tajemnice nějaké výhrady, ať mi je laskavě někdo sdělí. Neděje se nic.

Po měsíci už to nevydržím a dávám informaci novinářům. „Kraj není stroj na podpisy. Jestli pan starosta Rakušan podepisuje všechno, co mu přijde pod ruku, tak brzy skončí ve vězení,“ odpovídá tehdejší hejtman Rath. Ještě netuší, že cesta za mříže čeká jeho.

Další dva měsíce se opět neděje nic. Jen pan ředitel se mi ozývá. Večer, mimo kancelář, ze soukromého čísla, v přátelském duchu a téměř s omluvou. Že jde o politické zadání. Jestli jmenování podepíše, vyhodí ho. Ale on prý dá stejně brzy výpověď a těsně před tím mi to podepíše… A tak se i stane. Po třech měsících konečně uvádíme do funkce paní tajemnici. Se jmenováním od pana ředitele, který na Krajském úřadu končí.

BEZ RATHA POSTARU

Rath zatčen! Čekám, že se poměry na kraji zlepší, a s potěšením sleduji zaražené obličeje jeho partičky. Úřad svítí pozdě do noci, skartovačky jedou naplno… Jestli se ale někteří chvíli báli, brzy se vzpamatují a moje naivita dostává další lekci. Korupce nekorupce, Sociální demokraté opět vyhrávají volby a bezostyšně se spojují s komunisty. Hejtmanem se stává bodrý chlapík z Příbrami, nějaký Josef Řihák.

Za Ratha na Kraji nebyl, všichni ostatní členové Rady kraje ano, tak na čas potřebují do čela nového člověka. Figurku. Josef Řihák vede zastupitelstvo rádoby přátelsky. Uvolněná atmosféra i mluva, lidovost v podání „syna horníka a dělnice“, jak o sobě nový hejtman pyšně říká. Vlídná tvář však okamžitě mizí, když poukážu na protekci v přidělování dotací a kamarádské přihrávání krajských peněz do vybraných obcí.

Mám se víc snažit, dozvídám se, a Kolín také peníze dostane. Mikrofon mi nechává zapnutý a tak reaguji hned, bez formálního přihlášení do diskuse. „Pane hejtmane, snaha nic neovlivní, to spíš barva stranické….“ Hejtman brunátný v obličeji mi vypíná mikrofon a ticho rychle vystřídá řev příbramského samce: „Tady dávám, pane starosto, slovo já! Tady nejsme v Kolíně, tak si zvykejte, jasný? Já moc dobře vím, jak u vás válcujete sociální demokraty a komunisty. Ale tady vládneme my, tady to holt nejde…“

PEKLO EXISTUJE

Vláda v podobě Josefa Řiháka končí neslavně. Figurka posloužila a odchází. Rezignuje bez vysvětlení, bez otevření diskuse, bez možnosti zastupitelů zeptat se na důvody. Lidé ze sociální demokracie pak neoficiálně říkají cosi o přitlačení ke zdi. Vzdej se postu hejtmana a my tě podpoříme jako kandidáta na senátora.

Nakonec Josef Řihák senátorem zvolen není, zůstává však loajální, věrný i ve svém ponížení. A to se musí odměnit. Straničtí kolegové mu dávají novou funkci – stává se předsedou Komise Rady Středočeského kraje pro majetek s platem sedmdesát tisíc měsíčně.

Oranžovo–rudý svět, kde se myslí na lidi, hlavně na ty vlastní, mě popuzuje i za Řihákova nástupce, prakticky na každém zasedání. Když se zase jednou rozdělují desítky miliónů spřáteleným duším bez jasných pravidel, snažím se s opozičními kolegy protestovat. Kritizujeme nesmyslné utrácení bez systému, citujeme odborníky a jejich odmítavá stanoviska.

Vládnoucí partička čeká, až se vypovídáme a bude moci spustit hlasovací mašinu. Pozoruji bohorovný, trochu křivý úsměv pana náměstka Semeráda v cirkusácky barevném obleku šitém na míru. Panoptikum umocňují dva přede mnou sedící komunisté. Pánové mladšího středního věku, jejichž vnitřnímu světu nerozumím. Do diskuse se nepřihlásili a o svých koaličních partnerech mluví bez iluzí. „Si to zase socani ušili pro sebe, co?“ Fascinuje mě to. Vědí, že se tady hraje levá? A nic neřeknou? Ne. Soudruzi drží basu a hlasují pro.

Nevydržím to a nakloním se k nim: „Víte, proč vy můžete hlasovat pro každé svinstvo?“ Dívají se na mě a nechápou. „Tak já vám to řeknu. Vy totiž nevěříte, že existuje peklo. Ale ono je a vy to jednou zjistíte…“ Údiv na jejich tvářích je pro mě jedinou, chabou, ale přece jen nějakou úlevou. Protože peklo skutečně existuje. Alespoň tady na Kraji. Snad to teď volby změní.

Vít Rakušan,
Starostové a nezávislí


PR ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Ivan Hron Vloženo: 2016-09-26 13:37:57 IP: 176.62.232.***
pro Jardu Hodrmenta/// jsme zcela ve shodě!!! Vše je formálně v pořádku! Synonyma pro PR jako například "volební agitka" nebo "sebechvála" mají skutečně hanlivý nádech, za což si mohou pouze a jenom sami ti, kteří je po staletí tvoří, řekl bych. pro Světoběžníka/// neutíkám z diskuze, na anonymy někdy reaguji, ale vstupovat s nimi do výměny názorů je, podle mne, nerovná pozice s výhodou pro anonyma a proto takovou diskuzi nevedu. Vy jste si toho zjevně dobře vědom, proto takovou výhodu používáte. Se mnou ale ne! Jak dlouho jste anonymní je irelevantní. Všimněte si, že jste se konečně dočkal toho, komu to vadí, prosím!
Autor:Světoběžník Vloženo: 2016-09-26 11:53:05 IP: 105.80.120.***
Pane Hrone, nick Světoběžník tady používám minimálně pět let a nevšiml jsem si, že by to někomu nějak vadilo. Ono je to snadné, utéci z diskuse jako neanonymní geroj a na poctivě míněné argumenty raději s despektem nereagovat...
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2016-09-26 11:41:28 IP: 176.98.110.***
Ivane, pojem PR se tedy dle Tebou uvedeného citátu (s nímž souhlasím), týká produktu či čehokoliv jiného. Používá se též termín "politické PR". Domnívám se, že označení takovýchto a podobných článků obecně jako PR je dle současných zvyklostí v mediálním prostoru v zásadě korektní. Autor toho "PR" je zde uveden, takže se mi zdá, že je zde po formální stránce vše v pořádku. Domnívám se, že použití označení "volební agitka" či "self promotion" (samochvála) se dnes vnímá spíše pejorativně.
Autor:Ivan Hron Vloženo: 2016-09-25 20:16:39 IP: 176.62.232.***
Omlouvám se za duplicitu, ale první verze dlouho nenaskočila a měl jsem za to, že neprošel odkaz na webové stránky.
Autor:Ivan Hron Vloženo: 2016-09-25 20:14:18 IP: 176.62.232.***
pro Jardu Hodrmenta. "PR" jsem si povšiml, považoval jsem to za kryptogram výrazu "komerční sdělení". Ten se používá proto, že je srozumitelný. Teď jsi mě ale přiměl se podívat, jak se "PR" u článků vysvětluje pro veřejnost. Našel jsem si proto vysvětlení "PR" u článků" Odkaz sem dát nelze, ale je u mne k dispozici. Cituji: PR článek: Co to je, co má obsahovat a jak se liší od tiskové zprávy? Pro mnoho webových stránek může prodej placených článků znamenat i velkou část zisku, ne-li zisk celý. PR články jsou na internetu velmi vyhledávané, je o ně zájem a dobře se prodávají. Co by ale měly obsahovat a jak se liší od tiskové zprávy? Co to je PR článek? První dvě písmena jsou zkratkou pojmu „Public relation“, což v překladu znamená vztah s veřejností. Spočívá v budování a udržování vztahu s veřejností. Snaží se ovlivňovat jejich názory a získávat je na svou stranu. PR články jsou jedním z nástrojů marketingu právě pro budování vztahů s veřejností. Pomocí těchto článků lze produkt či cokoliv jiného dostat do podvědomí veřejnosti a tak jej propagovat. Články jsou navíc přínosné i jako zdroj cenných textových odkazů. Důvod, proč PR články vůbec existují, je jednoduchý. Jsou výhodné a účinné při propagaci a v mnoha ohledech jsou lepší než například reklamní banner či textové odkazy. Ve článku lze produkt představit, zmínit o něm zajímavé informace, vyzdvihnout jej a čtenáři si ho mohou i lépe všimnout. (konec citace) Chápu to ale jinak, než ty. ;) Třeba se ale dohodneme na dříve používaném označení takových článků "volební agitka" Chceš -li zůstat u angličtiny, doporučuji označení "self promotion" (česky= samochvála) :) Pro Světoběžníka//// Nesouhlasím s vaší výhradou, nicméně, s anonymmy nepolemizuji!
Autor:Ivan Hron Vloženo: 2016-09-25 19:44:33 IP: 176.62.232.***
pro Jardu Hodrmenta. "PR" jsem si povšiml, považoval jsem to za kryptogram výrazu "komerční sdělení". Ten se používá proto že je srozumitelný. Teď jsi mě ale přiměl se podívat, jak se "PR" u článků vysvětluje pro veřejnost. mladypodnikatel.cz/pr-clanek-co-to-je-co-ma-obsahovat-a-jak-se-lisi-od-tiskove-zpravy-t906 Chápu to ale jinak, než ty. ;) Třeba se ale dohodneme na dříve používaném označení takových článků "volební agitka" Chceš -li zůstat u angličtiny, doporučuji označení "self promotion" (česky= samochvála) :) pro "Světoběžníka" Nesouhlasím s vašimi výhradami, nic samozřejmě neplatí absolutně, ale s anonymy nepolemizuji!!!
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2016-09-25 18:53:27 IP: 176.98.110.***
Pro Ivana Hrona: Ivane, možná sis nepovšiml, že výše uvedený článek je označen jako "PR". Jako znalec anglického jazyka předpokládám víš, že se jedná o zkratku "Public relations". To článek dle úzu v mediálním světě evidentně odlišuje od zpravodajství či komentářů, kde je vždy autor uveden, a to dokonce na našem serveru celým jménem, nikoli zkratkou. Sousloví "Komerční sdělení" jsem zde nepoužil, neboť tento článek komerční není.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2016-09-25 18:41:14 IP: 105.80.120.***
Pane Hrone, Váš příspěvek obsahuje pár logických nesmyslů. Tak na příklad, česká přísloví jsou často geniální, ale přísloví "výjimka potvrzuje pravidlo" je logický nesmysl. Jak může výjimka potvrzovat pravidlo? Výjimka platnost pravidla naopak zpochybňuje. Také vaše tvrzení, že ze státního kradou výhradně politici, není pravdivé. Podnikatel, který uplácí a kterému je za úplatu přihrána zakázka, nekrade? Ten je z obliga? A vůbec, Vy všechny politiky evidentně házíte do jednoho pytle. Vy do jednoho pytle házíte i byznysmeny. Tenhle Vaše paušální nerozlišující kritika je destruktivní a nihilistická. Vám se patrně nedostává alespoň ta trocha zdravého optimismu, řekl bych...
Autor:Ivan Hron Vloženo: 2016-09-25 09:01:34 IP: 176.62.232.***
Souhlasím s článkem Michala 2016-09-23 21:45:55 s výhradou k větě "Ale chybou je myslet si, že kradou přímo ti politici ......", kterou ale nakonec sám popírá větou "Ale vždycky kradli jen lidé, které jsme my voliči zvolili....." Jedná se o krádeže z našeho společného majetku, tedy majetku občanů, daňových poplatníků. Ze státního kradou výhradně politici. Ten více, jiný méně. Ten prachy, jiný protislužby. Výjimky by pak potvrzovaly pravidlo. Za každým z nich stojí byznys! Menší či větší. A ten má jen to, co jim nastrčený politik z našeho přihraje. To, že ze článku je cítit předvolební agitace bude asi tím, že je to předvolební agitace. V tomto případě tzv. "negativní volební agitace". Mnohdy účinnější než ta "pozitivní", kdo by jí věřil??? V obvyklých médiích se za takovými články uvádí poznámka "Komerční sdělení". Třeba by ale mohl Michal ještě poradit, jak nevolit politika. :) K Nový Občan Příbrami 2016-09-23 17:12:47///// Proč má ta která vládnoucí strana tolik voličů až se to zdá neuvěřitelné by mohl vysvětlovat fakt, že státní správa je ve světě již tak přebujelá, že její vlastní hlasy s hlasy jejich příbuzenstva a jimi zvýhodňovaných přícmrdů jsou schopny vyhrávat volby. "Hlava XXII, politické Perpetum mobile".
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2016-09-23 22:55:04 IP: 90.177.42.***
Trefný, smutný článek. Na Josefa Řiháka sedí na 100%. Víceméně souhlasím s názorem Michala. Nicméně lidé mají, co si zvolí...
Autor:Michal Vloženo: 2016-09-23 21:45:55 IP: 109.72.12.***
Článek je napsán celkem trefně,ale je z něho cítit předvolební agitace. Třeba si pan Rakušan teprve tehdy uvědomil v čem tkví kouzlo demokracie. Tam kde vládne čssd krade ona, kde vládne ods krade ods, apod. všechny ostatní strany. Proto byl přijat zákon, který defacto zamezuje vzniku nových politických subjektů a rovnou je odřízl od příjmu, který byl stávajícím stranám zachován. Ale chybou je myslet si, že kradou přímo ti politici, ti jenom plní zadání lidí, kteří je platí a ty peníze z toho mají a umožnili jejich zvolení, kampaní a reklamou. Úplně zářným případem je prohlasování církevních restitucí pravomocně odsouzeným poslancem, který tam splnil zadanou roli, zinkasoval co měl a šel hačat. Takže to není problém jen středočeského kraje a Příbrami, jen možná tady trošku víc vidíme na karty. S Novým občanem nesouhlasím v tomto odvážném tvrzení, že dělníci jsou hloupí, staří nemají do ničeho mluvit, akorát nevím kdo je ta skupina my co pracujeme a máme internet, protože to je asi většina lidí a statisticky by tedy volební výsledky celostátně nemohly být takové jaké jsou. A tabulky to je úplně úlet, protože to by znamenalo, že ředitel nějaké korporace by asi taky měl umět vše co se u něj dělá. Je zcela běžné, že za každým politikem na vyšší stupni org. článku je nějaký tým, který zpracovává a připravuje podklady. Problém je spíš v tom, zda tým neřídí již toho politika, což je např. krásně vidět i mimo naší politiku. Je spousta měst, které položila správa čssd, spoustu měst položilo ods, spoustu měst položily různá místní sdružení pro obnovu čehokoliv atd.. Ale vždycky kradli jen lidé, které jsme my voliči zvolili a mysleli jsme si, že v tu chvíli je to správně a né strany. Takže zbývá číst mezi řádky a příště volit lépe.
Autor:tonda Vloženo: 2016-09-23 18:28:22 IP: 176.98.110.***
dobrý večer p. Nový občane.Plně s Vámi souhlasím dříve jsem je taky volil ale jak to dopadlo třeba zde v Příbrami?Za p.Řiháka Šedivého atd.
Autor:Nový Občan Příbrami Vloženo: 2016-09-23 17:12:47 IP: 109.72.12.***
Ano, také se divím, proč ČSSD má tolik hlasů, přesto ji dohání skandál za skandálem napříč celou zemí. Vysvětluju si to tím, že my, co pracujeme, máme internet (přístup k informacím) někteří i vzdělání (umění číst mezi řádky a vybírat si to podstatné) - to vidíme a nevolíme je.. Ale je tu zatím BOHUŽEL větší skupina v převaze, která si zvykla žít z nejrůznějších dávek a podpor, lenoši, co v žádném případě nechtějí přijmout svůj díl odpovědnosti za sebe i svou rodinu. A pro ty je ČSSD nejlepší volba. Svou hloupostí (zejména dělníci a důchodci) ale už přehlédli, že ČSSD není žádná spása, svá něsta řídí od krachu ke krachu, naopak: vrší dluh za dluhem, do nejvyšších pozic dávají 60-70 leté starce, kteří se umí akorát "kamarádit" (korupcí). Protože prý stát není firma! :-) :-) Teď si představte reálnou situaci, že ty hejtmany, ministry vezmete na nějaký tábor, dáte jim do ruky notebooky s kontingenčníma tabulkama, řádkou všeobecných dat a chtějte po nich tři nejběžnější věci: poradit si s kontingenční tabulkou, roztřídit data a udělat základní analýzu: co bylo, nyní je a co bude.. No, kdo z těch ČSSD premiantů to bez svých "poskoků" a lidí, co jim musí sloužit, dá?? :-) A tito, co to neumí, mají vést naše město??? Odpovězte si sami..
Autor:Tom Vloženo: 2016-09-23 16:21:43 IP: 109.72.12.***
...přesné, trefné a smutné - hlavně v tom, jak se do politiky a nejvyšších funkcí koncentrují lidi bez jakýchkoli schopností, např. typu Řiháka. Jak to může na městech vypadat, když tohle něco řídí, lze dobře demonstrovat na Příbrami - město bez majetku, zadlužené, smlouvy nevymahatelné a rozkvetlý klientelismus...
Autor:Martin Vloženo: 2016-09-23 11:33:41 IP: 109.72.4.***
Tento článek jsem již četl v tištěné podobě a dokážu si vybrané pasáže opravdu "živě" představit. Jinými slovy, velmi panu starostovi Kolína rozumím, fandím, ale ani trochu nezávidím. Stejně jako tomu našemu....

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka