www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Dvořák: Postřehy ze zastupitelstva

2017-09-14 09:38:32 | Ing. Václav Dvořák ©

Zářijové zastupitelstvo pro mne mělo tragikomický nádech. Zejména na přítomných zastupitelích ČSSD byla vidět touha diskutovat za každou cenu, ke všemu a opakovaně - asi měli po tříměsíční přestávce diskusní absťák. Z toho jsem radost neměl, protože se díky tomu zastupitelstvo zbytečně protáhlo. Na druhou stranu mne rozesmávala jejich starost o soudržnost koalice. Ale nejkrásnější, křišťálově čistě upřímné, bylo jejich prozření: neprodávat žádné stavby.

Foto

Příbramský radní Ing. Václav Dvořák.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)

Na programu byly mj. nové dotační programy na rok 2018. Naprosto tradičně věnují tomuto tématu někteří zastupitelé takovou pozornost, jako by šlo o zásadní věc v životě města – přitom opak je pravdou. Poprvé za naše volební období došlo k navýšení navrhovaných financí na většinu programů, někde i dost výrazně. Navíc rada města navrhla zavést nový program pro fyzické osoby, které reprezentují republiku, s předpokládaným celkovým objemem dotací 150 tis. Kč. Diskusi o této maličkosti jsme věnovali přes půl hodiny…

Opoziční zastupitelé, reprezentovaní v diskusi téměř výhradně pány Řihákem a Větrovským, předvedli svou slabou znalost problematiky - neorientovali se v souvislostech. Typickým příkladem byla oblast zahraničních vztahů, kdy sice došlo oproti roku 2017 k navýšení alokované částky 2,5x, ale pana Řiháka zajímalo jediné – proč se plně nevyhovělo návrhu komise (chtěla ještě o 300 tis Kč více). Oblast vrcholového sportu byla posílena o 1 mil Kč, Petru Větrovskému se však nelíbila limitace maximální dotace pro jednoho žadatele 40% z celkově alokované částky. Jeho návrh na její zrušení neprošel. Považuji za správné, aby pravidla zajišťovala, že jeden žadatel nemůže pobrat více, než těch 40% - na ostatní by zůstaly drobky. Moje diskuse s Josefem Řihákem nabyla až kocourkovských rozměrů. Sdělil jsem zastupitelům nějaká fakta a on potom řekl, že jsem vyjádřil něco opačného. Když jsem jej na tato falšování mých výroků upozornil s tím, že asi neposlouchá co říkám, tak oznámil, že co říkám opravdu neposlouchá. Jakoby se ozvaly staré časy jeho starostování…

Zajímavým bodem byla žádost organizátora Hudebního festivalu Antonína Dvořáka o přidělení dotace na 4 roky dopředu. V žádosti byla uvedena požadovaná částka 5,5 mil Kč. Rada města po delší diskusi dospěla ke svému kompromisnímu návrhu dát na příští jubilejní ročník dotaci 1,4 mil Kč a na rok 2019 1 mil Kč. Důvodem výjimečně dvouleté dotace je potřeba velmi dlouhodobého objednávání kvalitních umělců. Zastupitelé za TOP 09 se v diskusi přimlouvali za poskytnutí dotace alespoň na 3 roky dopředu, pan Král ze Šance prosazoval až 4 roky. Všichni zastupitelé v diskusi projevili trvalou podporu této akci a vyslovili uznání současné formě organizace a rostoucí kvalitě festivalu. Většině zastupitelů se ale nelíbilo poskytnutí dotace na více než 2 roky. Pánové Řihák s Větrovským se pustili do místostarosty Švendy. Opakovaně jej kárali za to, že vyjádřil jiný názor, než odsouhlasila rada města a starostlivě vyzývali radu k jednotnosti. Bylo to křečovité i komické zejména s ohledem na vytrvalou snahu opozice současnou koalici rozbít. V diskusi opět zaperlil Josef Řihák, který mj. sdělil, že festival Antonína Dvořáka má rád i přesto, že je v zastupitelstvu zastupitel se stejným příjmením (kterého asi rád nemá).

Poslední bod, který zmíním, byl návrh rady města na schválení záměru prodeje 5 nemovitostí města. Z těchto nemovitostí je bezesporu nejhodnotnější bývalá budova Městských lesů na ulici Čsl. armády. Rada města sice tuto budovu doporučila k prodeji, ale následně o její využití projevili zájem příbramští skauti, kteří budou muset opustit současné prostory v areálu Nováku. Proto byl podán návrh tuto budovu vyjmout z projednávání. Budova je ve velmi špatném stavu a náklady na její rekonstrukci jsou odhadovány na 14 mil Kč + DPH. Projevil jsem názor, že držet tuto budovu dále v majetku při vědomí, že město nemá prostředky na její opravy, je špatně. I přes zlepšující se ekonomiku města je před touto budovou dlouhá řada palčivějších problémů, které je potřeba zafinancovat. Je škoda, že v lokalitě kolem autobusového nádraží, která se postupně vylepšuje, bude i nadále strašit tento (nyní) nevzhledný dům. Nicméně můj názor již sdílela jen paní Říhová ze Šance a budova byla vyřazena z hlasování o záměru prodat. Záměr prodeje ostatních 4 staveb byl schválen. Diskuse na toto téma byla okořeněna debatami mezi koalicí a opozicí o tom, co je a co není správné hospodaření. Naprosto pikantní je pro mne opět postoj ČSSD, která se aktivně podílela na masivním rozprodeji nemovitostního fondu města včetně svého nejslavnějšího kousku - prodeje 1. polikliniky. Pánové Řihák a Větrovský nepodpořili ani záměr prodeje naprosté ruiny dřívějšího rodinného domu s adresou Pod Špitálem 546. Najděte si to na mapě nebo se tam ještě lépe dojděte procházkou podívat. Zbytky obvodového zdiva této stavby najdete mezi Podlesím a Kovohutěmi. Nechal bych si od našich hospodářů z ČSSD vyložit, co má město s touto zříceninou dělat, když ne prodat. Vím, že se odpovědi nedočkám. Snad se nedočkám ani toho, že by zase jednou řídili naše město.

No, asi to není veselé čtení, ale nebylo to ani veselé zastupitelstvo (až na některé legrační výroky našeho exstarosty), jednalo se do půl desáté. Můj názor je, že se místy nejednalo, ale politicky plácalo (se snahou exhibovat), a také jsem to na zastupitelstvu řekl. Kdyby pan Řihák několikrát nepřipomněl, že jsou konstruktivní opozicí, ani bych si toho nevšimnul. Tak mu dodatečně děkuji.

Ing. Václav Dvořák, zastupitel za ANO


Ing. Václav Dvořák ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:milan.milan Vloženo: 2017-09-18 08:52:03 IP: 109.72.0.***
Nejsem jako pan Vacek a netahám sem komunismus. Mluvím o době 1994-2004. Nebylo tolik aut, jako dnes, ale taky jich nebylo o tolik méně. Takže čekám spíš na vaše argumenty, co je tedy dnes takové riziko, takové nebezpečí? Když jde dítě na Novák, tak nikde nepřechází silnici? Nechte toho...
Autor:Strana K. Vloženo: 2017-09-18 08:14:15 IP: 176.62.232.***
Milan: prosím vás o jaké době to mluvíte??? Chcete mi říct,ze kolem roku 1968 bylo v Pb tolik aut jako dnes?? I vaše argumenty o terorismu a pod.blbostí jsou taky úplně mimo. Jestli jste chodil do skautů nevím, já ano a tím hlavním, čím se skauti vždy ridili bylo: Nelhat, nebát se a nekrást a pomáhat slabším! A těmi slabšími jsou vždycky děti!
Autor:milan.milan Vloženo: 2017-09-18 06:46:54 IP: 109.72.0.***
Bezpečnostní situaci??? A prosím Vás, jak se v Příbrami projevuje bezpečnostní riziko? Myslíte terorismus? Nebo snad uprchlickou krizi? Problémy gangů? To spíš vy jste mimo. V době, o které já mluvím, zde naprosto kvetla pšenka tzv. "Šnekařům"- návštěvníkům Snack baru na plavečáku, boxerům a jím přidruženým přátelům. Snad nemusím jmenovat. Agresivní cikáni byli na každém rohu a nejvíce jich bydlelo vedle nádraží, okolo kterého jsem chodil na autobus. Zkrátka a dobře, určitě by bylo lepší někde v rohu Nováku postavit kontejnery, a třeba na to dojde, ale teď se to řešilo takhle..
Autor:Karel Vlk Vloženo: 2017-09-17 21:00:31 IP: 88.102.156.***
Pane starosto, a nešlo by těm novým pracovníkům na Nováku něco postavit (třeba kontejnery) a skauty nechat tam, kde jsou a kde je jim dobře?
Autor:Strana K. Vloženo: 2017-09-17 19:25:21 IP: 176.62.232.***
Milan: srovnavat bezpečnostní situaci dnes a před xxlety je úplně mimo mísu,vůbec nevíte co pište za nesmysly. Je to dost smutné čtení, protože argumenty pro a proti se najdou na všechno. Hlavní je, co ma kdo za priority, a to v tomto případě děti nejsou.
Autor:milan.milan Vloženo: 2017-09-17 10:51:56 IP: 176.98.110.***
Pohled z jiné strany: Skauti se přesunou do nové budovy, která má krásnou zahradu a která by po rekonstrukci mohla sloužit stejně dobře, jako ta současná. Navíc se neprodá, což by byla obrovská škoda! Nepřirovnal bych to k prodeji polikliniky, ale skutečně by to bylo proti všem slibům současné koalice. Kromě toho nikdo zatím nevyloučil, že by se na Nový rybník nemohli skauti vrátit. Vy tady operujete pane Hejkrlíkem, Vacku? Byl jsem členem Brdské smečky a Smečky Černé pumy několik let, jezdil jsem jako desetileté dítě na Řimbabu sám autobusem, na který jsem sám došel na autobusové nádraží. Světe div se, přežil jsem, vyrostl a funguju jako normální člověk. Možná je trošku paradoxní, že rodiče jsou v dnešní době natolik úzkostliví, že se ohánějí tím, že nemůžou AUTEM dovést svá dítka až ke klubovně. A to do kroužku, kde se zoceluje jejich mysl, smysly i tělo - protože tak si já skauta vybavuji. No nic, všechno se dá očividně politizovat, čehož jsou někteří mistry. To potvrzuje omýlání kolovrátku o hasičích... Velmi oceňuji příspěvek a pohled (nadhled) pana Vařeky, naopak nechápu marnou snahu pana Dvořáka.. Nechte ho plácat, šetřte síly a vyvracejte lži až před volbami.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-17 10:23:02 IP: 83.208.153.***
Pane Vacku, z vašich lží a manipulací se chce zvracet. Ale jen ukazujte dál, co jste zač.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-09-17 10:15:42 IP: 176.98.110.***
Plánovaná likvidace skautského centra Nový rybník je něco podobného jako aktuální likvidace soch válečných hrdinů Konfederace během občanské války v USA. Také postup příbramské radnice připomíná snahy dovršit tehdejší volební vítězství vymazáním veškerých vzpomínek na poraženou stranu. A také na dobré činy svých předchůdců Řiháka a Šedivého, kteří se zasloužili o vybudování skautského zázemí v této lokalitě. Během tří let svého vládnutí stačila koalice ANO a TOP 09 zlikvidovat 130 let starý hasičský sbor Příbram 1, jehož členy byli v minulosti třeba starostové- legendy Karel Hail a Augustin Čížek. Zkrácením podpory sportu radnice omezila také podporu vrcholovému příbramskému fotbalu, který má v Příbrami také více než stoletou tradici. A aktuálně přišlo na řadu skautské hnutí v našem městě existující opět více než sto let. Není to prozatím v úrovni K.H. Franka, na základě jehož rozhodnutí přišli skauti o klubovnu ve staré Příbrami v roce 1940. Nebo na rozhodnutí Akčního výboru Národní fronty vedené Milošem Tesaříkem, kdy o ni přišli v roce 1950 podruhé. Nebo na úrovni okresních komunistů kdy rozhodnutím OV KSČ z roku 1970, přišli skauti o klubovnu tentokrát na Novém rybníce potřetí. Ale svým záměrem o odsunutí skautů z Nového rybníka se těmto smutným hrdinům moderní české historie Vařekův radniční tým začíná nápadně podobat.
Autor:Zdeněk Šlehofer st. Vloženo: 2017-09-17 09:59:14 IP: 176.98.110.***
Opět se Pepo budu opakovat: proč nejsi potichu? Kde bloumá Tvé svědomí - máš-li jej. A zaštiťovat skautskou činnost jmény Řiháka a Šedivého je opravdu trefa.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-17 09:23:29 IP: 83.208.153.***
Ti, kteří se delší dobu zajímají o příbramskou politiku, vědí, jak nepřátelsky přistupovaly předchozí radnice k novináři Zdeňkovi Hejkrlíkovi a to až do jeho smrti. Pokud se Josef Vacek zaštiťuje jeho jménem a odkazem, je to další neuvěřitelné farizejství z jeho strany.
Autor:Martina H. Vloženo: 2017-09-17 00:55:42 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, byl jste starostou do roku 2002. V letech kdy město utržilo velké peníze z prodejů bytů a kdy po příjmové stránce na tom byla Příbram NESROVNATELNĚ lépe než v roce 2014 kdy nastoupilo současné vedení. Proč vám tehdy skauti tolik na srdci neleželi jako dnes? Proč jste nekonal a nechal je jezdit na tu Řimbabu, když jak píšete, to bylo problematické? Proč jste to tedy vy neřešil dříve?
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-09-16 23:05:41 IP: 176.98.110.***
Jindřich Vařeka: být na jednom místě a mít slušné zázemí, bylotřeba dlouholettým přáním vedoucího Svazu skautů a skautek České republiky a jeho oddílu Junáka Brdská smečka, dnes už zemřelého novináře a skautského činovníky Zdeňka Hejkrlíka, který v této funkci pracoval sedmadvacet let. Skauti se tehdy scházeli na různých místech, což se nelíbilo hlavně rodičům dětí, které měly zájem oddíl navštěvovat. Museli jezdit na Řimbabu na Vysokou Pec, a na jiná místa v Příbrami a to bylo pro mnoho děti problematické. A proto bývalý starosta a bývalý skaut Josef Řihák společně s dalším bývalým skautem a bývalým místostarostou Ivanem Šedivým přišli v roce 2008 s myšlenkou rekonstrukce objektu pod hrází Nového rybníka. Na projektu rekonstrukce staré pionýrské klubovny se spolu s radnicí podíleli i skauti, zejména zmíněný Zdeněk Hejkrlík. Oprava objektu se tehdy rozjela a v říjnu 2008 byla výstavba nového skautského centra bude dokončena. Celá stavba přišla město na 1,087 milionu korun. A tehdejší skautský náčelník a novinář Zdeněk Hejkrlík řekl, že skautské středisko navštěvuje mládež, která touží po kamarádství a dobrodružství. A byl přesvědčen, že skautské centrum nemůže žádná politická a demokraticky zvolená reprezentace města nikdy zrušit. Jak vidno, nedokázal odhadnout své město dobře. A zvláště jeho politiky, kteří nechtějí a ani neumí ctít měšťanské a demokratické tradice svého města.
Autor:Jana Vloženo: 2017-09-16 17:57:20 IP: 89.103.51.***
Budova ML je krásná, zahrada pohádková, komfort ve budově bude jistě lepší než na Nováku, ale bude zde pro deseti, dvanáctileté nebo i čtrnáctileté děti, které chodí na skauta už bez doprovodu rodičů bezpečné i okolí? I na to by se mělo pamatovat.
Autor:Vařeka Jindřich Vloženo: 2017-09-16 14:20:14 IP: 109.72.12.***
Vážení čtenáři, strávil jsem milé dopoledne ve městě. Farmářské trhy, výstava minerálů, Duatlon na Nováku, (zítra Foodfestival), všude plno lidí a výborná atmosféra a dobrá nálada. Poté co jsem dorazil domů a na upozornění otevřel počítač, vybafnul na mne jakýsi jiný, a promiňte prosím ten výraz, přímo surrealistický svět. Svět, který jakoby neměl s realitou mnoho společného. Osočovávání, plivance a nactiutrhání v nepěkném koncentrátu. Vzhledem k tomu, že jsemosobně účasten všech peripetií tohoto příběhu, dovolím si poskytnout svůj, dovolím si tvrdit zasvěcený, pohled. Každé vedení a je jedno zda hovoříme o státu, městě či firmě by mělo pracovat s vizí, o které je přesvědčeno, že to je právě to, co je nejvíce zapotřebí. V Případě Příbrami jsem toho přesvědčení, že pro všechny mladé rodiny, ale zrovna tak i pro všechny ostatní občany města je velmi velmi důležité, aby měli po práci a o víkendu kam vyrazit s dětmi, zasportovat si, užít slunce, apod. O tom je život. (nic proti povídání o duchovnu). Příbram má v tomto směru naprosto nebývalé možnosti a my se opravdu ze všech možných a někdy až nemožných sil snažíme je naplno využít. Jsem také hluboce přesvědčený o tom, že až poslední korálek do šňůrky Novák-Fialák-Inline dráha-Juniorclub-Skatepark-Letňák-Zimák-Aquapark a další.. bude navlečen, téměř každý Příbraman uzná, že to bylo správně a že kvalita života běžného občana byla povýšena. Z Příbrami se stane město, kam se bude jezdit za kulturou a sportem a oddechem i z velké dálky. Problém tkví v tom, že o tom buď budeme jenom mluvit, anebo to uděláme. Na Nováku pracují: nezaměstnaní z úřadu práce, vězni(5), kmenoví zaměstanci, najímaní řemeslníci, vedení SZM a další.. Ti všichni mají k dispozici jedinou mrňavou místnost s kamny a jedno WC v rozpadlém domečku u kalníku. Postrádáme dílny na opravu mechanizace, prostory na práci se dřevem nebo na drobné zámečnické práce, sklady na uskladnění sportovních potřeb, sklady na přezimování laviček, truhlíků, materiálu, bagříku, multikáry, sekačky, nářadí… Je jasné, že tento stav, který přináší již v současnosti obrovské problémy je s příchodem zimy naprosto neudržitelný a odporuje všem možným normám. Z výše uvedeného vyplývá, že skutečně neexistuje žádná jiná varianta, než že buď celé naše úsilí vzdáme, anebo najdeme skautům pro jejich činnost co možná nejlepší možné jiné řešení. Budova ML je krásná (byť zatím chátrající) budova s pohádkovou zahradou. Je tam plynové vytápění v každé místnosti (revize dokončujeme), místnosti jsou suché a je tam teplo. Jsme připraveni skautům pomoci i s přestěhováním. Z mého pohledu tím činíme to nejlepší, co je v dané situaci možné. Závěrem: kdybychom nedělali nic, žádné kritické články padající na naše hlavy by se nekonaly. Změna bolí a Ti, kteří se perou o budoucnost Příbrami by možná zasloužili občas i trochu uznání. Tímto děkuji všem pracovníkům SZM a stojím v úžase před tím, co v letošním roce všechno dokázali.
Autor:Světoběžník Vloženo: 2017-09-16 11:09:25 IP: 105.80.120.***
Pane Dvořáku, já myslím, že s páně lidovcem opravdu nemá smysl diskutovat . Člověk, evidentně trpící letitou politikózou, jenž je tak drzý a bezostyšný, že si dovoluje srovnávat nacismus, komunismus a současnou radnici, a to ještě v typické dikci kulturtrégrů, lidových komisařů a komentátorů rudého práva. Přebíjet jej argumenty, ke kterým je programově slepý, jako netopýr ke slunci? Je to asi tak, jako přesvědčovat spuštěný magnetofon.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-16 09:11:11 IP: 83.208.153.***
Pane Vacku, jak už jsem řekl mnohokrát, vy jste dokonalý manipulátor a vaše pohnutky jsou nízké. Naprosto vědomě se snažíte využívat toho, že ne každý je dobře zorientovaný v problému. Pro ostatní: ano, já jsem na jednom ZM řekl, že město nechce a dokonce nemá právo rušit SPOLEK dobrovolných hasičů. Je to organizace, kterou si někdo založil a město do toho nemá co mluvit. Ale jiná věc je JEDNOTKA hasičů - tu organizuje a financuje město. Těch 130 let tady fungoval a dále funguje spolek, že pane Vacku? Město zrušilo svoji jednu nadbytečnou jednotku - a věci řádně a levněji fungují dál. Ušetřené peníze je možné využít jinde. Město nyní v žádném případě "neútočí" na skauty, jen se snaží lépe než dříve starat o svůj majetek. A jsem přesvědčen, možná i díky této debatě, že se podaří najít dobré řešení pro všechny. Paní Ženíšková nedělá žádnou "černou práci". I díky jejímu úsilí se pozvedá úroveň SZM včetně Nováku. Vy to nevidíte, nicméně mne uklidňují velmi pozitivní ohlasy občanů. Rekonstruovaný Novák potřebuje jiné zázemí, než chátrající Novák. Názor na Krampusy může mít každý jiný. Váš názor, na který máte jistě právo, stojí v opozici vůči tisícům návštěvníků, kterým se to líbilo. Znovu extra pro vás: jednání ZM bylo o návrhu prodeje 5 chátrajících nemovitostí, se kterými se během několika volebních období nic nedělalo. Nám to vadí a zároveň realisticky vyhodnocujeme, co je v silách města a co ne. A já jsem ve vazbě na toto téma na ZM řekl, že se mi přesun skautů do budovy ML nelíbí, za správné jsem považoval původní usnesení RM. Pane Vacku, oháníte se vírou, mariánskou úctou a tradicemi města. Je to z vaší strany pokrytectví, jste politicky nemocný plkopithekus.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-09-15 22:31:57 IP: 46.135.12.***
Václav Dvořák: " před dvěma roky j(2015) jste řekl, že nikdo z města nechce a ani nemá právo rušit spolek dobrovolných hasičů. O tom tady není vůbec není řeč," byla citace Václava Dvořáka (ANO). A následně byla 130 let stará jednotka Sboru dobrovolných hasičů rozhodnutím zastupitelstva, kde má většinu ANO a TOP 09 zlikvidována. A podle podobného modelu útočíte na další symbol měšťanské a prvorepublikové Příbrami skauty, junáky. Jsem docela rád, že jsem se dozvěděl, že "černou práci" na "odsunu" skautů z Nového rybníka dělá místostarostka Alena Ženíšková. Tedy ta samá žena, která stála u nápadu, aby Příbramí prošel ďábelský pochod tzv. " Krampusů", akce, popírající staleté duchovní tradice Příbrami v oblasti víry a mariánské úcty. To všechno jsou varovné ukázky toho, že současné vedení Příbrami je v rukou pouhých technologů moci. A lidí popírajících historické kořeny a tradice našeho města.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-15 21:36:12 IP: 90.177.42.***
Všem: nemotejte sem politiku ani své skryté neslušné zájmy (p. Vacek). Tady by se mělo mluvit o praktickém řešení problémů města a bodech projednávaných na ZM - jen to zde komentuji. Věřím, že diskutér Vašek vyjadřuje své pocity a snažím se mu rozumět. Opakuji: o stěhování skautů jsem já nejednal, nevím kdo jednal s místostarostkou za skauty. O stěhování skautů nebylo ani jednání ZM - bylo o budoucnosti budovy ML. Mně se záměr jejich přesunu do ML nelíbí!! Zároveň dodám: nikdo nic nerozhodl, to může jen rada města a ta o tom nejednala! Já se ve středu do kluboven dojdu po 16.h podívat a doufám, že tam najdu z vedení skautu někoho kompetentního. Klubovnu na Nováku považuji za ok, skladiště ne. Věřím, že se najde cesta, která skloubí zájmy skautů i potřeby města (SZM). Smysl mého vystoupení na ZM byl jeden: budova ML by se měla v zájmu její rekonstrukce prodat investerovi. Nic víc.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-09-15 20:44:00 IP: 46.135.12.***
Tondo, svým ubohým příspěvkem jste urazil i dalšího velkého příbramského skauta, stále úřadujícího předsedu Konfederace politických vězňů v Příbrami Františka Zahrádku. Patřil mezi skupinu odsouzených skautů padesátých let a byl ve styku s ostatními skauty v lágrech Vykmanov a Bytíz. Třeba s těmi, kteří byli odsouzeni za činnost v odbojové skupině „Praha-Žatec“, která plánovala ozbrojený převrat komunistického zřízení v roce 1949. A i přes svůj těžký zdravotní stav je stále členem skautského oddílu Velena Fanderlíka, jehož členy mohou být oldskauti a oldskautky, účastníci třetího odboje. Jsem naprosto zděšen, že likvidaci skautů z Nového rybníka mohla v radě města podpořit třeba TOP 09, která si hraje na programově antikomunistickou. A musím se ptát jak v této věci hlasovali v radě třeba místostarosta Václav Švenda nebo Petr Vácha. U něj by mne podpora tohoto špatného projektu zvlášť mrzela. Pochází totiž z rodiny, která si s komunisty nikdy nezadala.
Autor:Vašek Vloženo: 2017-09-15 19:37:55 IP: 176.62.232.***
Pane Tondo s malým"t". Pokud podle vás patří skauti v dnešní koncepci minulosti a jsou pryč doby pana Foglara, tak jsem právě pochopil proč tolik dětí bezcílně blomá ulicemi a vymýšlí geniální plány na zničení kohokoli. Zdá se, že z Vás hovoří zkušenost s vlastními dětmi. Ještě je stále dost kluků a holek, kteří si Foglara váží a jeho knihy jsou pro ně velkou inspirací a vzorem chování. Přeji Vám krásný život ve zdemolovaném městě............
Autor:tonda Vloženo: 2017-09-15 18:50:40 IP: 176.98.110.***
dobrý večer. Pépa zase perli.jako vždy.Všechna čest radnici,co udělala pro občany ´města Příbram. nadhera. Skauti, proboha co s nima pořád řešite. Pan Vacek pořád něco řeší.Proč jako starosta skautum ,vše nepostavil atd. Nechapu proč rolby na Novák.Město by je mělo koupit pro školy atd,když TS nezvladaji ukklid chodníků.Skauti jsou v dnešníkoncepci minulost ,akorát to zavaní politikou KDU-ČSL.Jsou pryč doby p.Foglara pane Davide.
Autor:David Vloženo: 2017-09-15 17:01:57 IP: 176.62.232.***
A kde jinde by měli skauti být než na Nováku? Když se dělá tak velká rekonstrukce, nemůže už se ještě přistavět i zázemí pro dva traktory a rolbu na sníh? Chudáky skauty přestěhujete někam vedle bezdomovců na Oboru, to jste opravdu velcí myslitelé!
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-09-15 14:37:42 IP: 46.135.12.***
Poprvé byli skauti vyhnáni z Nového rybníka v době totality v roce 1970. Celá ta skvělá parta příbramské Dvojky vedená bratry Ing. Pavlem a Václavem Hofmeistrovými, Jaroslavem Kresslem Grizlym musela skončit se zákazem Skauta Junáka. Ale komunistům svoji klubovou nedali, "neznámý pachatel" ji tehdy před předáním Pionýrům raději zapálil. A v okamžiku kdy se skautské hnutí v Příbrami po listopadu 1989 opět trochu stabilizovalo, musí na Novém rybníku znova končit. Tentokrát s tím rozdílem, že jejich činnosti nedělají problém ani nacisté nebo komunisté, ale demokraticky zvolená příbramská radnice vedená starostou Ing. Jindřichem Vařekou. To co se stalo je ohromná neúcta vůči všem těm starým příbramským skautům jako byli nebo jsou Josef Horký Marabú, Jan Čáka, zmínění bratři Hofmeistrové, Ing. Roman Havránek, Jaroslav Kressl, Václav Veselý a další legendy tohoto hnutí. Další rozhodnutí radních, kteří programově likvidují příbramské tradice.
Autor:Ladislav Vloženo: 2017-09-15 12:54:14 IP: 176.98.110.***
Věřím, že město ještě vystěhování skautů přehodnotí. Děti na toto místo patří, navíc je blízko sídliště, odkud to na Novák mají blízko.Zázemí pro zaměstnance může být někde stranou.U nádraží to není místo pro děti nejbezpečnější, je tam velký provoz, do přírody daleko a rodiče se budou bát děti na skaut pouštět. Já nejsem skaut, ale myslím si, že zrušením jejich klubu na Nováku hrozí časem jejich likvidace.Jinak si myslím, na rozdíl od p. Dvořáka, že se na zastupitelstvu zas tak neplácalo, p. starosta řídil jednání velmi dobře a vzhledem k velkému množství projednávaných bodů není konec v půl desáté žádna tragedie.
Autor:Vašek Vloženo: 2017-09-15 12:31:46 IP: 109.72.1.***
Pane Dvořáku,znovu opakuji, že jsem toto jednání ZM opravdu velmi bedlivě sledoval. To co jste zde uvedl níže nemá naprosto žádnou spojitost s bodovou ML, ale pouze a jen s klubovnami na Nováku.O vhodnosti budovy ML můžeme debatovat jindy a jinde. Jen si myslím, že skauti mohli klidně zůstat na Nováku a zázemí zaměstnanců SZM mohlo vzniknout v nových prostorech kolem restaurace. I z hlediska např. dosažitelnosti vybavení pro všude citovanou údržbu areálu. Rád bych se mýlil a myslel si, že až bude rekonstrukce areálu hotova, bude mít správa Nováku zázemí jak jsem uvedl výše a skauti se do Vámi citovaných "skladišť" vrátí i když jen na středeční nebo jiné odpoledne kdykoli v týdnu.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-15 11:48:18 IP: 185.22.96.***
Pro všechny: Opakuji, že jsem na ZM vyjádřil - ve vazbě na diskusi o budoucnosti budovy ML, že umístění skautů do této budovy považuji za nevhodné. Skauti byli zmíněni jako možní budoucí nájemníci v této budově a byl to argument proti jejímu prodeji. ZM jednalo o budově ML, ne o skautech!!! U jednání se zástupci skautů jsem nebyl a každého, kdo pracuje s dětmi (a navíc obětuje své volno), si vážím. Skauti jsou téma ve vazbě na Novák, ať to prosím nikdo nepřekrucuje.
Autor:Jana Vloženo: 2017-09-15 08:35:26 IP: 109.72.4.***
Myslím , si že historicky jsou objekty na Nováku spjaty se skauty, mají tam zázemí jak pro činnost , tak asi pro uskladnění materiálu. Dále mi připadá velmi vhodné místo i pro další činnost i blízkost všech přírodních lokalit Padák a pod. Není možné řešit tuto kolizi jiným způsobem a použít pro dočasné zázemí buňky a naplánovat zázemí pro pracovníky v přístupnější části tam, kde se bude přestavovat restaurace a šatny ?. Skaut jako jedna z posledních mládežnických organizací vychovává děti k hodnotám, které skoro z našeho života zmizely.Není to opět projev neúcty i k těm , kteří se po práci a zdarma věnují kultivaci tak zdevastované situaci ve výchově mladé generace ??? Chci jen závěrem připomenout, že nejsem činná v této organizaci , ale pamatuji si velmi dobře , co se se skauty v Příbrami provádělo po roce 1968 , tak prosím zvažme/te všechny možnosti a alternativy. Nesleduji záměry radnice nijak podrobně , ale jedná se o trvalé vyhnání skautů po dobu přestavby, nebo dočasné ???
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-09-14 21:15:36 IP: 176.98.110.***
Také jsem sledovala ZM a vyrozuměla jsem, že budovy ve kterých je v nájmu skaut, potřebuje město jako zázemí pro zaměstnance údržby. Pokud se má stavět restaurace a rekonstruovat Junior, stavět inline dráha musí mít pracovníci přeci šatny a nějaké prostory jako zázemí.Těžko mohou docházet jinam. Nechápu proč útočíte na pana Dvořáka.Jaký máte návrh na řešení vy. Třeba má některá škola nevyužité prostory ? Konečně začíná být Novák k užívání, tak bych prosila trochu objektivity.
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-14 20:25:59 IP: 90.177.42.***
Vašek a Vendy: Já myslím, že jste mne špatně poslouchali. Mně vadí, že by měli jít skauti do prostor v budově ML, které se mi zdají nevhodné. Já jsem na ZM řekl, že by město mělo skautům pomáhat a mělo by jim pomáhat hledat lepší prostory, než je tato budova - ta může být snad jen dočasným provizoriem (vedení skautu prý ale bylo spokojené). To nic nemění na tom, že Novák měnící se zpět do staré krásy (a chceme jít dál) potřebuje takové zázemí, které tento areál potřebuje. Vy se mnou nesouhlasíte v tom, že budovy na Nováku nyní slouží HLAVNĚ jako skladiště?? Nicméně - debata na ZM nebyla o skautech, ale o budoucnosti budovy ML: nechat budovu ML dále chátrat, nebo ji prodat a utržené prostředky vložit do oprav jinde (založené fondy zabrání tržbu projíst)? Skauti - to je téma kolem Nováku a jeho budoucnosti - a o tom se na ZM nejednalo.
Autor:Vendy Štěrbáková Vloženo: 2017-09-14 19:46:10 IP: 89.102.146.***
Musím souhlasit se slovy Vaška (ale ne Dvořáka). Nestačila jsem se divit, co pan Dvořák vypouštěl z úst ohledně Skautů. Nejprve byste si, pane Dvořáku, měl zjistit fakta, než něco takového veřejně pronesete. Nechápu, jak můžete děti bez náhradního řešení vyhnat z jejich dosavadního působiště. Nebo jim nabídnout chátrající budovu na naprosto nevhodném místě? A že se Skautům toto místo líbilo? No, řekněme si na rovinu, když je v nabídce chátrající budova a nebo nic, co si, chudáci, mají asi vybrat? Nebo jsem nepostřehla, že by se na zasedání zastupitelstva mluvilo o nějakém jiném řešení, které by jim bylo nabídnuto. Měli byste tyto organizace podporovat, neboť dělají skvělé věci pro naše děti. A skutečně - ve středu odpoledne - stále ještě na Nováku.
Autor:Vašek. Vloženo: 2017-09-14 19:12:25 IP: 176.62.232.***
Pane Dvořáku, nevím kam jste lezl když tvrdíte, že na Nováku mají skauti jen skladiště a nehrají tam žádné hry...... To jsou vaše slova ze zasedání zastupitelstva. Velmi pečlivě jsem toto jednání sledoval a Vaše slova to byl "zážitek". Jak asi (ne)víte je Junák - Český skaut dobrovolná organizace a jak její dětští členové, tak téměř většina vedoucích musí chodit do práce a činnost v oddílech konají ve svém volnu. Přijďte se podívat ke klubovnám ve středu odpoledne a uvidíte kolik dětí na schůzky dochází.Z toho co jsem napsal pramení i využití areálu v dopoledních hodinách( o tom jste také zasvěceně hovořil).Svým vystoupením jste dokázal, že život dětí v našem městě Vás naprosto nezajímá.pro vaši osobu jsou důležité pouze finance a vaše dobré jméno. Vezměte si někdy ve středu odpoledne tužku, papír, šátek a kus provazu jako uzlovačku a přijďte si do "těch skladišť"zahrát s dětmi pár her, ať víte o čem to vlastně je a proč to děláme.
Autor: Václav Dvořák Vloženo: 2017-09-14 17:49:41 IP: 83.208.153.***
Jana: Skauti využívají na Nováku dvě budovy pod hrází. Z velké většiny jsou využívány jako letité skladiště. V současné době dochází nejen k nákladné rekonstrukci Nováku, ale také ke změnám v organizaci a fungování Sportovních zařízení města (SZM), která mají Novák v péči. Jednoduše řečeno, v té formě, jak SZM nyní vypadají, neměl Novák jinou šanci, než chátrat. Vedení města chce na Nováku vybudovat pro zaměstnance SZM takové zázemí, aby dokázali o renovovaný areál (tento proces pokračuje) odpovídajícím způsobem pečovat. K tomu budou využity i budovy, které nyní užívali (hlavně jako skladiště) skauti.
Autor:Jana Vloženo: 2017-09-14 17:09:58 IP: 109.72.4.***
Dobrý den pane Dvořáku, proč musí skauti opustit klubovnu na Nováku, trvale, dočasně ??Děkuji za odpověď
Autor:.... Vloženo: 2017-09-14 17:03:09 IP: 109.72.7.***
....tak je to správné.... tak to má být podle Vás ...

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka