www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Středočeský kraj založí Asociaci pro ochranu a rozvoj lidové architektury

2018-01-30 09:59:47 | Středočeský kraj, Ing. Helena Frintová (Procházková) ©

Středočeská muzea v přírodě spojí síly, aby se zjednodušila jejich spolupráce při získávání prostředků na financování, snadněji si mohla vyměňovat zkušenosti nebo společně lákat návštěvníky. O tom, že vznikne Asociace pro ochranu a rozvoj lidové architektury, z. s., rozhodli zastupitelé v pondělí 29. ledna 2018.

Foto

Skanzen Vysoký Chlumec.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Zakládajícími členy asociace budou kromě Středočeského kraje také Regionální muzeum v Kolíně, Hornické muzeum v Příbrami, Polabské muzeum a Středočeská centrála cestovního ruchu. „Střední Čechy se mohou pochlubit v porovnání s ostatními kraji největším počtem muzeí v přírodě, jejichž zřizovatelem je veřejná správa. Proto nám jejich sdružení v asociaci dává smysl. Předpokládáme ale, že se do nově vznikajícího seskupení časem zapojí i některá soukromá a podobně zaměřená muzea,“ řekl radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

„Význam muzeí v přírodě je obrovský. Připomínají nám nejen architekturu, řemeslnou výrobu a lidové zvyky našich předků, ale především odhalují způsob jejich života. Díky nim si můžeme vážit doby, ve které žijeme,“ vyzdvihl Karel Horčička a dodal: „Cílem asociace bude společný postup při získávání finančních prostředků na obnovu a údržbu objektů, výměna zkušeností mezi muzei, oslovování zahraničních partnerů nebo možnost společné prezentace před veřejností.“

Ve dnech 30. ledna až 2. února 2018 se rovněž uskuteční konference „Poslání a budoucnost muzeí v přírodě“, která bude první konferenci věnovanou ryze problematice muzeí v přírodě. Konference se zúčastní příspěvkové organizace kraje v oblasti kultury, pod jejichž správu jsou mj. zahrnuta i muzea v přírodě - skanzeny. Právě tato konference bude první neformální příležitostí, jak založení nové asociace popularizovat.


Středočeský kraj, Ing. Helena Frintová (Procházková) ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka