www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Starosta Vařeka: Všichni jsme pracovali, jak nejlépe jsme uměli

2017-06-29 08:28:17 | Město Příbram, Jindřich Vařeka ©

Článek starosty města Příbrami Jindřicha Vařeky k dokončení první etapy rekonstrukce areálu přírodního koupaliště Nový rybník.

Foto

Areál přírodního koupaliště Nový rybník v Příbrami.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)

Uff… Tak máme první etapu rekonstrukce Nového rybníka za sebou. Popravdě řečeno byl to takový krok do neznáma. Přiznávám, že zpočátku nebylo zcela jasné, kam až budeme muset s rekonstrukcí zajít. Zprvu jsme uvažovali jen o vyspravení některých částí hráze. Teprve po jejich odkrytí a částečném odbourání jsme dospěli k názoru, že pouhá oprava by byla špatným a prozatímním řešením.

Práce byly započaty, jakmile slezl sníh. Postupně jsme odbagrovali celý východní a jižní břeh a původní hráze jsme kompletně vyvezli na skládku. Rozsah budoucích prací se v tu chvíli vyjasnil a začal závod s časem. Konečný termín byl definitivně stanoven na 10. června 2017.

K dispozici jsme měli čtyři kmenové pracovníky Sportovních zařízení města, čtyři žadatele o práci z Úřadu práce, dva ukrajinské zedníky a tři pracovníky poskytla vězeňská služba. V nouzi nejvyšší pomohly Technické služby města Příbram, které odvedly kvalitní práci, za kterou jim touto cestou děkuji. A abych nezapomněl, velký dík si za nezvyklou ochotu zaslouží také 1.SčV.

Výkopové práce a dopravy materiálů byly střídavě najímány od několika firem podle momentálních kapacit a potřeb. Tvárnice, písky, betony a další materiály byly nakupovány v drtivé většině případů přímo od výrobců bez provizí komukoli. Původní výkaz výměr zpracovaný na projekt „Revitalizace rybníka“ (odbahnění rybníka a oprava hrází) počítal s částkou 9,1 milionu korun.

Celkové letošní výdaje evidované ke konci května, kdy drtivá většina všech prací byla již hotova, činí 7,2 milionu korun. Oproti původnímu projektu, a tedy navíc, však v této částce nalezneme vyzdění severní části hráze, 250 m nové železobetonové hráze, zcela nový chodník z prefabrikátů vyrobených na míru včetně schodů širokých 10 metrů, tři nová mola, písečnou pláž pro děti oddělenou žulovými obrubníky, dětské vodní hřiště, altánek na ostrůvku, spousty laviček, slunečníky, palisádovou stěnu, osvětlení mol a všech schodišť, vrt o mocnosti 25 000 litrů denně, rozsáhlé terénní úpravy v rámci celého areálu a mnoho dalšího.

Jsem si vědom všech nedostatků a chyb, kterých jsme se dopustili. Nepodařilo se nám např. z bahna vytáhnout všechny obrubníky a velké kameny, které zůstaly u stavidel, terény se nám nepodařilo srovnat tak, jak bychom si představovali, a existuje řada dalších věcí, které bychom po dnešních zkušenostech udělali kvalitněji nebo efektivněji. Ať už naši práci hodnotíte vy, Příbramané, jakkoli, rád bych zdůraznil, že naprostá většina výše uvedených pracovníků pracovala skutečně až do úmoru. Zpočátku stavby věčně v dešti, sněhu a v blátě, a potom měsíce bez jediné kapky deště, kdy čerstvě zaseté trávníky museli zachraňovat ve svém volnu hasiči.

Pracovalo se často až do večera, o sobotách a o nedělích. Leč v jedné věci jsem se poučil nejvíc. Nikdy bych nevěřil, kolik lidí je schopno se nadchnout a kolik z nich je ochotno nezištně a bez nároku na odměnu něco udělat pro veřejnou věc.

A zeptáte-li se mne „Starosto, nemohli jste to udělat lépe?“, odpovím vám „Nemohli, neboť jsme všichni pracovali, jak nejlépe jsme uměli.“

Vaším jménem, Příbramané, si dovolím v nejhlubší úctě poděkovat všem, kteří se na zdárném dokončení 1. etapy našeho společného klenotu podíleli.

Jindřich Vařeka, starosta města Příbrami


Město Příbram, Jindřich Vařeka ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Obyčejný občan Vloženo: 2017-07-11 18:40:56 IP: 90.181.147.***
Je to optimistické sdělení. Přes autora Karla vidíme, že "řihákovci" ztrácejí munici. Odstupují z příbramského dění a pouze zírají, co se v Příbrami děje. Plácají nesmysly a oni i jejich rodiny a příbuzní využívají někdy mlčky, jindy s kritikou realizované nápady nynější radnice. Jen tak dál pane starosto. Někdo to prostě v hlavě má a někdo to prostě nemá.
Autor:Karel Vloženo: 2017-07-11 10:21:55 IP: 193.84.7.***
Není nad objektivitu. Kdyby se něco takového postavilo za Řiháka, tak už by tu dávno byly články o tom, jak moc je písek špatný a laciný, slunečníky nedělají stín, vody je málo, lavičky jsou moc daleko od sebe a stromy tam zabíjejí čmeláky a projekt byl špatný od samého začátku a my jsme to říkali. A v Písku to dělají mnohem lépe. Atd., atd....
Autor:občan Pb Vloženo: 2017-07-10 18:48:27 IP: 176.98.110.***
Doroto Máchalová, víte už z pohádky, že s čerty nejsou žerty a na každého dojde ? Zřejmě nerozumíte, co všechno obnáší vytvořit takové dílo s různorodým složením pracovníků, s vězni, s pracovníky TS a z úřadu práce. To není firma a zaběhlá parta řemeslníků, vedená mistrem a parťákem. I složení těchto pracovníků se měnilo a počasí také zpočátku nepřálo.....Proto každodenní řízení těchto lidí a prací bylo velmi náročné a rozhodovalo se prakticky za pochodu. Souhlasím, že vedení města a pan starosta zasluhují uznání ! Když se vrátíte do doby minulé, za p.Řiháka, tak zakázky dostávala především firma "spřátelená radnici", za předražené ceny zvýšením nákladů vícepracemi na cokoliv. Radnicí placená TV Fonka (200 000 Kč měsíčně ?) potom uváděla "stříhače pásků" p.Řiháka, jak slavnostně předává dílo, na kterém neměl skoro žádnou zásluhu. Tady bych souhlasil, že jeho samochvála smrděla ! Buďte trochu objektivní.
Autor:dorota birgith machalova Vloženo: 2017-07-09 11:28:31 IP: 88.74.146.***
A ja myslela že samochvála smrdi
Autor:občan Pb Vloženo: 2017-07-05 15:01:53 IP: 176.98.110.***
Pane starosto, velice Vás chválím, i Váš tým za odvedenou práci. Žádný z Vašich předchůdců takto nad rámec svých pracovních povinností starosty nikdy nepracoval a je bohužel vidět, co všechno bylo ve městě zanedbáváno. Mám jen připomínku ke špatné a nekvalifikované práci projektanta. Kdyby se tyto práce soutěžily, předpokládám, že vítězná firma by nabídla základní cenu kolem 8 milionu , díky "odbornému výpočtu" projektanta a jeho částce 9,1 milionu, by jste se utěšovali, jak jste ušetřili. Oproti projektu bylo provedeno značné množství víceprací a spotřebováno velké množství materiálů. Ale i s těmito zvýšenými náklady, jste se v pohodě vešli do částky 7,2 milionu. Případná vítězná firma by ale jistě požadovala navýšení cca o 3 až 4 miliony, tak, jak bylo předtím v Příbrami běžným zvykem. Takže jste díky Vaší dobré práci městu ušetřil cca 4 až 5 milionu. Velké poděkování ! Rada na závěr, vyměňte nekvalitního projektanta, nebo jeho "odborné výpočty" rovnou ponižte o jednu čtvrtinu , až třetinu. Taková je realita a u staveb jako rekonstrukce bazénu, tam půjde o velké peníze.......
Autor:Martin Vloženo: 2017-07-03 11:28:14 IP: 109.72.4.***
Rekonstrukci také považuji za zdařilou a vkusnou, ovšem vyjma poněkud kýčovitého bílého altánu, který z mého pohledu do celkového konceptu příliš nezapadá, ale to je věc názoru.
Autor:Karel Vloženo: 2017-06-30 15:42:14 IP: 176.62.232.***
Rekonstrukci chválím, ale mělo by se zvážit zda nezajistit celodenní hlídaní areálu ( dle starosty nebude ), přeci jen chceme, aby to hezké zůstalo co nejdéle a už nyní se v areálu pohybuje více individuí než obvykle. Dvě výtky bych měl... 1) slunečníků s lavicemi mohlo být více a ne pouze tři.. 2) plastové koše u zmíněných slunečníků působí jako pěst na oko... Jinak do areálu moc rádi chodíme a těšíme se na další nová zlepšení.
Autor:Jana Vloženo: 2017-06-30 09:54:37 IP: 109.72.4.***
Pochvala radnici za oživení Příbrami, revitalizace Nováku je trefa do černého.Ještě bych si tak přála in line dráhu kolem Litavky Příbrami do Lázu, to by bylo lákadlo pro všechny sport milující návštěvníky Příbrami i okolí a nemuseli bychom jezdit stovky kilometrů...
Autor:l.Šlehoferová Vloženo: 2017-06-29 10:10:12 IP: 176.98.110.***
Okruh našich přátel má radost z opravené části prostoru Nového rybníku.Je to nádherný prostor a využívají ho všechny věkové kategorie. Těšíme se na další vývoj a dnes jsme nadšeni z deště . Snad se podaří naplnit celý rybník ????
Autor:zdeněk karkan Vloženo: 2017-06-29 09:48:43 IP: 109.72.2.***
Areál Nového rybníka je velice dobře zrenovován jediná věc mě vadí , nemůžu tam se psem . Je fakt, že plno majitelů psů by si po svých psech neuklidili , ale možná, že by i toto šlo vyřešit .

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka