www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Školní výlet – korunovační klenoty

2018-01-30 09:48:37 | Integrovaná střední škola HPOS Příbram ©

V pátek 19. 1. 2018 se naše třída S3A vypravila do hlavního města Prahy na výstavu korunovačních klenotů. V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky byly klenoty opět po dvou letech vystaveny, tentokrát ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Foto

(Foto Integrovaná střední škola HPOS Příbram)

Do Prahy jsme my, osmnáctiletí, jeli samostatně, mladší jeli s paní učitelkou a paní ředitelkou. Všichni jsme se sešli v 8.45 hod. v Praze Na Knížecí a pokračovali jsme metrem k Pražskému hradu.

Před bránou Pražského hradu už stála velká fronta lidí. Před vstupem za brány hradu jsme všichni museli odložit batohy a tašky, mobily a také kovové věci jako na letišti, a projít bezpečnostní kontrolou.

Vystáli jsme dlouhou frontu, určitě tak na 2 hodinky, byla nám pěkná zima, ale stálo to za to.

Svatováclavská koruna, žezlo, královské jablko a také korunovační plášť, vše bylo vystaveno v nové 3D vitríně, takže bylo pěkně vidět ze všech stran. Ale zdržovat a dívat se déle jsme nemohli. Honem prohlédnout, vyfotit a šup pryč. Paní, která stála vedle vitríny, nám moc času nedala. Jednak z bezpečnostních důvodů a jednak také z obrovského zájmu lidí. Koruna je dosti velká a také těžká, váží téměř 2,5 kilogramu. Karel IV. ji měl na korunovaci, potom ji raději moc nenosil. Také by mu mohla zlomit vaz. Součástí výstavy byla i přilba sv. Václava, jeho zbroj, do které by se dnešní člověk těžko vešel a meč.

Cestou z Pražského hradu jsme procházeli kolem Hostince U Dvou slunců v Nerudově ulici, ve kterém bydlel spisovatel Jan Neruda. Pokračovali jsme ke Karlovu mostu, kde prodávali drahé, ale výborné trdelníky. Poté jsme prošli kolem Orloje na Staroměstském náměstí a pokračovali až na Václavské náměstí. Všude bylo plno lidí. No, jako v Praze. Na „Václaváku“ nám dala paní učitelka rozchod na jídlo, což jsme všichni uvítali a využili i na drobné nákupy. Po nákupní a stravovací přestávce jsme se opět všichni sešli a vydali se pěšky kolem Národního divadla na autobusové nádraží Na Knížecí.

Učitelé i žáci si výlet moc užili. Korunovační klenoty byly poprvé vystaveny v roce 1929 a do konce 20. století celkem devětkrát. Od roku 2003 čtyřikrát, naposledy v roce 2016. Jsme rádi, že jsme právě ke 100. výročí a k 25. výročí mohli být u toho.

Těšíme se na další společné akce a společné zážitky.

Anna Stefanidesová a Petr Kaiser, S3A,
Integrovaná střední škola HPOS Příbram I/114


Integrovaná střední škola HPOS Příbram ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka