www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Příbram ožije hornickým masopustem

2018-02-12 09:49:16 | Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©

V sobotu 17. 2. 2018 od 10 hodin pořádá Hornické muzeum Příbram tradiční havířský masopust s lidovou veselicí v prostředí historických báňských objektů Ševčinského dolu v Příbrami – Březových Horách. Na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí se tato vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města.

Foto

Příbram ožije hornickým masopustem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Průvod masek, mezi kterými nemohou chybět havíři či důlní skřítci permoníci, vyrazí za doprovodu kapely z nedaleké hornické vsi Bohutín a dojde až k bráně Ševčinského dolu do Příbrami na Březové Hory. Průvod bude veden tajuplným duchem okolních Brd Fabiánem, kterého doprovodí Kecal, jakož i pestrá družina dalších fantaskních bytostí.

Zde je přivítá ředitel muzea Josef Velfl a udělí souhlas ke vstupu do nádvoří dolu, kde se poté odehrají mezi šachetní budovou a strojovnou žertovné scénky na téma „Brdulka (divoženka Brd) a 7 permoníků“ a při tomto veselí zároveň zazní i hornické písničky.

Na přípravě této lidové veselice muzeum již 16. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají rekordních 92 let a za tuto činnost byli v minulosti oceněni i Ministerstvem kultury, s ohledem na uchovávání lidových tradic pro příští generace.

Masopustní veselí v podání bohutínských hasičů nemine ani pobočku Hornického muzea Příbram, Skanzen ve Vysokém Chlumci, kde tyto taškařice započnou ve 14 hodin.


Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka