Příbram Bobcats vyhráli dva zápasy v řadě a čeká je domácí odveta proti Trnavě

2016-05-11 07:41:14 | Jakub Mráz ©

Naděje na Czech Bowl stále žijí. V sobotu přijedou trnavští Bulldogs. Příbramský tým amerického fotbalu Příbram Bobcats zařadil na vyšší rychlostní stupeň a vymanil se ze spárů smůly z prvních dvou zápasů sezóny. Po domácí prohře Stallions a prohře proti Trnava Bulldogs na Slovensku se zdála být týmová morálka sražena na dno. Opak je však pravdou a již 1.5. se Bobcats vypořádali s ostravskými Steelers jednoznačným skórem 14:52 a z dalekého města si tak tým přivezl první letošní výhru.

Foto

Zápas Stallions vs. Bobcats.
(Foto Tomáš Karlík)

Mnohem větším otazníkem byl však zápas posledního víkendu, kdy se Bobcats vydali do Pardubic k odvetnému zápasu proti tamním Stallions. První zápas s tímto týmem prohrála Příbram 7:21 a šance na úspěch byly ze statistického hlediska velmi malé.

Zápas měl velmi zajímavý vývoj. První body přinesla Příbrami spolupráce quarterbacka Douglase Webstera s receiverem Martinem Hamzou. Pardubičtí se zmohli pouze na odpověď v podobě field goalu za 3 body na začátku druhé čtvrtiny a zanedlouho poté se o slovo přihlásil příbramský hráč Joseph Goodson, jež nic nenechal náhodě a dlouhým passem od Douga Webstera se Bobcats dostali na skóre 3:14. Vše vypadalo pro Příbram nadějně, ale na hřišti začaly úřadovat obrany a útoky se jen těžko prosazovaly. Lépe z této situace vyšli Stallions, kteří se permanentním tlakem posouvali po hřišti a snažení zakončil 3yardovým během runningback Ondřej Ministr. Skóre se do konce poločasu neměnilo a obrany měly hlavní slovo v diktování tempa hry.

Další změna skóre přišla až v pozdějším stádiu třetí čtvrtiny, kdy se prosadil pardubický receiver Jan Wajtr a domácí se tak dostali poprvé do vedení 17:14. Na další změnu skóre se čekalo až do 6 minut před koncem zápasu. To se prosadil příbramský dlouhán Jiří Kohut po zachycení přihrávky od Douga Webstera. Skóre bylo v tuto chvíli 17:21 a pro Příbram se tak zápas vyvíjel slibně, nicméně necelou minutu před koncem se Pardubicím podařilo konzistentním výkonem zatlačit příbramskou obranu a skóre se přehouplo na 24:21 pro Pardubice. Na tabuli svítilo 55 vteřin do konce, Příbram začínala na hranici vlastních 20 yardů a Pardubice již pomalu slavily těsnou výhru.

Vedení útoku se však chopil klíčový hráč Doug Webster a začal dirigovat minutový hon za slávou. Pomalu ale jistě ubývaly vteřiny na časomíře, ale stejně tak rychle se Příbram přibližovala soupeřově end zóně, kam se útok potřeboval probojovat. Po sérii podařených akcí, faulů obrany a vypjatých emocí došlo k zajímavé situaci - při nepovedené akci Příbrami vypršel čas na časomíře, ale pravidla káží, že pokud dojde během hry k faulu proti útoku, útok má ještě jednu akci bez ohledu na to, co ukazuje časomíra. Atmosféra se dala krájet a na všech příbramských hráčích byla vidět jak nervozita, tak i víra v to, že se útok ještě může prosadit. Přibližně 3 yardy od end zóny soupeře se Bobcats ocitali ve svízelné situaci. Zodpovědnost za výsledek na sebe vzal quarterback Doug Webster, který se po domluvě s příbramským „tankem” Petrem Datlem rozhodl proběhnout pardubickou obranou zeširoka, nikoliv středem hřiště, jak bylo původně v plánu. Očividně zaskočená obrana Pardubic nestačila zareagovat na změnu a Doug Webster si za pomoci Petra Datla doběhl pro vítězné body po vypršení časomíry. Z hlediska napětí a dramatičnosti by se v české lize těžko hledal zápas s podobným průběhem a závěrem. Do poslední vteřiny nikdo nevěděl, jak zápas dopadne a stát se mohlo cokoliv. Naštěstí pro Příbram mělo toto drama šťastný konec a po první porážce na domácí půdě si Bobcats připisují první letošní odplatu.

Všechno má ale svojí cenu, Příbram trápí odchod hráčů jak z důvodů zdravotních, tak i pracovních a v porovnání s loňskem se Bobcats letos musejí obejít bez 13 velmi důležitých hráčů jak obrany, tak útoku. V zápase proti Pardubicím přibyla dvě další vážnější zranění a s letošní sezónou se musel rozloučit jeden ze stavebních kamenů příbramského útoku Martin Hamza a nose tackle Jiří Tomeš, který by si letos sice ještě měl zahrát, ale proti Trnavě jistojistě nenastoupí. Dále jmenujme například ztrátu hráčů jako je František Janýr, Kamil Rusín, Tomáš Bartoš nebo například Pavel Tumpach.

Příbram je jednoznačně početně nejmenším týmem nejenom ve své nejvyšší lize, ale i týmy druhé divize mají ve spoustě případů mnohem více aktivních hráčů. Tento deficit však tým dohání srdcem a bojovností. To, jestli budou tyto dva prvky stačit k poražení ostatních týmů, se ukáže již tuto sobotu 14. 5. od 18:00 na umělém hřišti 1. FK Příbram (Energon Aréna), kdy se do Příbrami přijedou podívat slovenští Trnava Bulldogs, proti kterým jsme v prvním zápase, kde jsme prakticky neměli žádnou obranu, prohráli 55:34. Statistiky slibují velmi vyrovnanou bitvu a Bulldogs si žádné body neodvezou zadarmo. Momentálně je Příbram ve středu tabulky, kde sdílí místo právě s Trnavou Bulldogs a sny o účasti ve finále Czech Bowlu jsou stále více než reálné.