www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Přepadení příbramské banky rázně vyřešila zásahová jednotka - novelisováno

2018-12-28 19:10:53 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Ve 14:27 obdržela policie oznámení o tom, že byla přepadena UniCredit Bank na příbramském náměstí TGM. Tou dobou zde pachatel zadržoval 8 rukojmí. Náměstí bylo vzápětí kompletně uzavřeno a policie do akce okamžitě vyslala policejní vyjednavače, zásahovou jednotku a další specialisty. Nad místem kroužil policejní vrtulník.

Foto

Po nahlášení přepadení banky na příbramském náměstí TGM byl celý prostor, osvětlen zářícím vánočním stromem, uzavřen. Odblokován byl až po 17 hodině.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

„Pachatelem je muž, ročník 1990, který byl před několika minutami jednotkou zdržen. Další okolnosti jeho činu jsou předmětem vyšetřování. Bližší informace o jeho skutečných motivech zatím nemám,“ uvedla krátce po 17 hodině policejní mluvčí Monika Schindlová. "Muž podle prvotních informací tvrdil, že nikomu nechce ublížit, že se mu jedná o jakési trestní oznámení," dodala.

„Jednalo se zřejmě o psychicky narušeného člověka, který chtěl světu cosi sdělit a nepodařilo se mu sdělit to, co sdělit chtěl,“ uvedl k tomu starosta města Jindřich Vařeka. „Vlastní zásah byl proveden opravdu čistě, efektivně a trval pouze několik vteřin,“ dodal. Nikdo z rukojmích nebyl zraněn, sám pachatel při zásahu utržil drobná zranění. Podle posledních zpráv měl u sebe krátkou palnou zbraň. Při svém prvotním vstupu do budovy vystřelil do stropu.

Akce se osobně účastnili nejvyšší policejní důstojníci, jako například první náměstek policejního presidenta brigádní generál Martin Vondrášek, který zásah dozoroval, a také lidé z krajského ředitelství. "V okamžiku, kdy s námi pachatel odmítl komunikovat, jsme se rozhodli pro zákrok," uvedl brigádní generál Martin Vondrášek. Kromě jednotky Útvaru rychlého nasazení byli na místě vidět odstřelovači. Ti naštěstí zasáhnout nemuseli.

Rukojmí byli po akci převezeni vozy záchranné služby (nebo se na místo vydali pěšky s doprovodem policistů) do blízké budovy příbramské městské policie (bývalé Báňské ředitelství na náměstí TGM), kde je prohlédli zdravotníci, promluvil s nimi psycholog a následně byli vyslechnuti policií. Bylo jim poskytnuto občerstvení. Poté s nimi mohli promluvit i jejich příbuzní.

Pachateli hrozí za braní rukojmí (§ 174 Trestního zákoníku) 5 až 12 let za mřížemi.

(Omluvte horší kvalitu některých fotografií, které musely být pořízeny na velkou vzdálenost a za špatných světelných podmínek)

Milínská ulice byla krátce po oznámení přepadení banky uzavřena. Na místo najely desítky vozidel policie a dalších složek Integrovaného záchranného systému.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Náměstí TGM bylo uzavřeno také od budovy báňského ředitelství.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Nad náměstím kroužil policejní vrtulník. V okamžiku zásahu speciální jednotky (před 17 hodinou) stál na místě, ve výšce asi 50 metrů, západně od střechy Zámečku - Ernestina, patrně kvůli dobrému výhledu na vstup do budovy banky.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Vozy záchranné služby přivážejí rukojmí do budovy městské policie. Někteří lidé jdou pěšky za doprovodu policistů.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Rukojmí za doprovodu městských strážníků vstupují do budovy městské policie.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Akce se účastnili také odstřelovači. Ti byli připraveni na terase před klubem NO.1. Naštěstí zasahovat nemuseli.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Události se účastnila řada televizních štábů, kterým informace podávala tisková mluvčí Monika Schindlová (dle mého názoru vstřícně a profesionálně). Média byla shromážděna nedaleko kavárny Café del Mar, tedy z bezpečnostních důvodů v zákrytu za kostelem sv. Jakuba, odkud na banku, z pochopitelných důvodů, nebylo vidět.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka