www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Jindřich Vařeka: V problematice parkování se snažíme postupovat systematicky

2019-03-18 07:28:11 | Ing. Jindřich Vařeka ©

Téma parkování začalo být v posledních dnech a týdnech frekventovaným tématem, a proto je myslím na místě, abych se také vyjádřil. Pokusím se o to jenom v krátkosti a velmi věcně.

Foto

Ing. Jindřich Vařeka, starosta Příbrami (Foto Pavlína Svobodová, DiS. ©)

1) Skutečně zdaleka ne všechno jsme v uplynulých letech zvládli. Záleželo také na tom, kdo z koaličních partnerů měl danou problematiku v gesci.

2) Přestože jsme si vědomi toho, že dosažení ideálního stavu v této věci je nemožné, rozhodli jsme se postupovat razantněji než tomu bylo doposud. Problematiku parkování zcela jistě ku spokojenosti všech nevyřešíme, ale je naší povinností udělat všechno proto, abychom tento velice nepříjemný jev maximálně potlačili.

3) Snažíme se postupovat systematicky. Začali jsme tím, že jsme se nechali poučit v jiných městech. Kupříkladu technické služby města Tábor, které mají parkování v jejich městě na starosti, postupují velice důsledně a jsou schopni vybrat na parkovném čtyřikrát více, nežli jsme byli schopni vybrat z parkovného u nás v Příbrami. Ve městě Tábor vykazují také násobně vyšší respektovanost, přestože poplatky za parkování mají daleko vyšší než v Příbrami. Ve městě Tábor vyberou na parkovném 18 milionů korun ročně, zatímco my, u nás v Příbrami, jsme byli schopni vybrat 4 miliony.

Stačí několik let a konečným výsledkem rozdílného přístupu obou měst je to, že Tábor má dva parkovací domy a další připravuje, zatímco Příbram nemá parkovací dům žádný, protože jeho výstavba je bez přijetí milodaru dotace nemožná. (O dotaci jsme samozřejmě zažádali).

Ve věci konáme následující:

a) Skokové zvýšení kvality městské hromadné dopravy v Příbrami. Tento proces bude ukončen v prosinci t.r.

b) Intenzivní tlak na všechny zodpovědné a zúčastněné orgány na vybudování celého jihovýchodního obchvatu ve všech třech jeho částech.

c) Intenzivní spolupráce s ŘSD na velkých projektech, jako je kupříkladu ulice Milínská, železniční přejezd pod Kauflandem, budování okružních křižovatek atd.

d) Příprava zavedení rezidentního parkování ve městě Příbram. Plánovaný termín je konec tohoto roku.

e) Budování dalších parkovišť a zároveň vyhledávání každičké, i té sebemenší plochy, kterou bude možné k parkování v budoucnosti využít. Technické služby města Příbram jsou připraveny tuto činnost zahájit vlastními silami, jakmile počasí dovolí.

f) Chystáme projekt zásadního řešení parkování v Hrabákově ulici, a to především s důrazem na zvýšení bezpečnosti mnoha set žáků tamních škol.

g) Zvýšení výběru parkovného, které umožní městu do této problematiky investovat v budoucnu daleko více peněz než tomu bylo doposud.

Výše uvedený výčet je skutečně jenom velmi schematický a neúplný. Ve skutečnosti se jedná o řadu dalších činností, které předpokládají součinnost mnoha odborných orgánu města, ministerstva a dalších organizací. Nemám patent na rozum a uznávám, že někdo jiný by tuto problematiku dokázal řešit efektivněji. Jsem však přesvědčený o tom, že souhrn všech přijatých opatření bude znamenat pro město Příbram a jeho motoristy skutečně výrazné zlepšení.

Jindřich Vařeka,
starosta Příbrami


Ing. Jindřich Vařeka ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Pánek Vloženo: 2019-03-22 10:07:07 IP: 90.176.86.***
Diskuse se opravdu rozvinula, ale jiné řešení tady zatím nikdo nezmínil.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-21 20:45:00 IP: 176.62.232.***
Škoda, že neplatí Štrosmajerova teorie, mohla by být jedna osoba kolemletící a na věci se dívat z nadhledu. Jen kratičké poučení - B. Čapků se realizovala z programu IPRM, konkrétně se jednalo o I. etapu a celý tento program rozhodně nebyl zaměřen na zvýšení počtu parkovacích míst, jak se nás snažíte mystifikovat - prostudovat a teprve potom poučovat. Nám. 17. listopadu se taktéž realizovalo z programu IPRM, konkrétně se jednalo o III. etapu a součástí této stavby nebyl pouhý prostor samotného náměstí, nýbrž i přilehlé dvory (za Velkým kotlem, Ve Dvoře) + další ulice a pokud si pamatuji, tak i zde se v některých částech (dle doporučení správců IS) realizovaly opravy/výměny či doplnění některých IS (vodovod, kanalizace, VO - v dalších částech i dokonce spolupráce při pokládce kabelů pro internet) - takže doporučuji si opět doplnit znalosti. Vlastně jsem již pochopil, proč vystupujete anonymně, protože veřejně se takto projevovat pod svým jménem by vlastně byla veřejná ostuda, takto můžete pouze prudit. Zdeněk: Hlavním argumentem pro zvolení parkování po levé straně bylo zohlednění zimní údržby, kdy všechny radlice vozidel TS jsou koncipovány s odklízením na pravou stranu - myslím si, že je toto velmi silný argument. Nemohu Vám uvést, kolik byla dotace na cyklostezku, jelikož dotace byla na celek (myšleno celé sídliště) ve výši přesahující 100 mil. Kč na veřejné prostory obecně - tedy to zda tam cyklostezka byla, nebo ne nemělo žádný vliv. To navýše parkovacích míst o 4 - asi nebo přesně, nebo tak nějak, nebo něco mezi 0-20, takže třeba 4?
Autor:Zdeněk Vloženo: 2019-03-21 15:38:06 IP: 109.72.12.***
Rekonstrukce Bří Čapků se moc nepovedla. Největší problém je, že se parkuje na levé straně. Přitom většina lidí bydlí na pravé. Musí proto přecházet přes zelenou plochu. Cyklostezka od nikud nikam je špatně. Přitom pan Řihák sliboval pokračování. Ale zde zase jde o dotace. Na cyklostezku byla pěkná částka. A nikoho už nezajímá, že dál nepokračuje. Počet míst na parkování se zvýšil tak asi o čtyři. Díky zeleným ostrůvkům. Jinak zónové parkování se teprve ukáže, jak se osvědčí. Problém vidím v tom, že třeba nové parkovací automaty okolo Zámečku už jsou porouchané! A to od prosince. Nedá se plati kartou! Proč se to tři měsíce neřeší? Asi někde "soudruzi z NDR udělali chybu".
Autor:IT Vloženo: 2019-03-20 20:43:33 IP: 176.62.232.***
Kolemjdouci: těžká řeč o).Že z dotací,a co jako?Z dotací je opravené celé nám.17.list.a okolní domy a supr,nebo ne?Dotace nepadají z nebe,ty musí někdo vyjednat.Rozdíl,mezi parkováním v porovnání podelneho a pricneho, nebudu ani komentovat,samozřejmě,ze jich je teď mnohem víc.A cyklo-stezka od ni kus nikam,ze blba?Zkuste to říct všem rodičům,kteří na ní učit děti na kolech a kolobezkach o).
Autor:Kolemjdoucí Vloženo: 2019-03-20 13:44:36 IP: 109.72.12.***
Richard Hadač, IT, Honza B.: Rekonstrukce ulice Bratří Čapků se dělala hlavně kvůli dotaci se zaměřením na zvýšení počtu parkovacích míst, ale jestli mě paměť neklame, tak po dokončení těch míst bylo naopak míň. A co tam ta cyklostezka odnikud nikam, ta vám nevadí? Při "rekonstrukci" náměstí 17. listopadu se na inženýrské sítě zřejmě pozapomnělo, asi to nebylo třeba. Na náměstí T.G.M. se mimo jiné nechala zavézt historická studna, atd., atd. Jsem jen kolemjdoucí, ale bílou hůl nemám. A o tom byl můj příspěvek.
Autor:Pánek Vloženo: 2019-03-20 11:15:59 IP: 37.188.162.***
Bohužel, zpoplatnění parkování je jediná možnost regulace. Jestli někdo z kritiků má lepší metodu, určitě s ní uspěje. Na druhou stranu, pokud se zpoplatnění nebude týkat celé městské části, prakticky nemá smysl, protože vytlačí stávající uživatele parkovacích míst do vedlejších ulic a např. v ul. Politických vězňů už prostě nezaparkujete.
Autor:Honza B. Vloženo: 2019-03-20 09:52:11 IP: 109.72.3.***
Jeden z dalších příkladů jak vedení příbramské radnice tápe. Článek souhlas s Richardem Hadačem ,Kolemjdoucí naprosto mimo mísu , S930 V Písku platba do 200 metrů od centra. Chybí koncepce , je to střelba od boku . Takhle ne.Bude to chtít víc makat .
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-19 21:51:53 IP: 86.49.224.***
starosto nejde o nic jiného než o vytlačení přebytečné dopravy z města a o peníze. Je to ruku v ruce. Najděte přívětivější vysvětlení. A ano učit se v Táboře považuji za správné. Také bych zkusil Písek (asi jste udělali).
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-19 21:49:22 IP: 86.49.224.***
Josef Vacek: a můžete nám říci jak fungují rezidentní parkovací zóny v Praze ? Protože to tam máte jistě pod palcem tak se počet rezidentních míst rovná počtu rezidentů či obráceně?
Autor:S930 Vloženo: 2019-03-19 21:47:26 IP: 86.49.224.***
Richard Hadač: náměstí 17.lsitopadu ? Snad tam někdo při rádoby rekonstrukci vyměnil zemní sítě ? Ale no tak.... jasně, že to asi bude plánovitě profinancované.....vtipná poznámka, že ?
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2019-03-19 21:16:52 IP: 176.98.110.***
Dalším problémem, který nemá radnice vyřešený je skutečnost, že počet vydaných parkovacích oprávnění pro rezidenty v ulici Legionářů v Příbrami VII bude určitě větší než garantovaný počet parkovacích míst. Pokud k tomu připočtu platící návštěvníky zimního stadionu a plavecké haly, tak na stávající počet parkovací míst bude velký “přetlak” A tím pádem nebude jistota, že navzdory zaplacenému poplatku, najdou majitelé parkovacích karet volné místo k zaparkování. Fakticky tak budou radnici platit za službu, kterou nemusí vůbec dostat. Doposud se občané bydlící v této lokalitě rozčilovali při hledáni volného parkovacího místa zadarmo. Teď bude jejich “naštvanost” ještě navíc zpoplatněna částkou 1200 Kč za rok. Z mého pohledu je to pouze další dodatečné zdanění náhodné skupiny obyvatel, kteří mají tu smůlu, že bydlí a parkují v blízkosti sportovišť vyhledávaných všemi obyvateli města. Smutný příběh.
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-19 18:16:45 IP: 176.62.232.***
Anonymus: Rekonstrukce TGM byla asi nejsložitější stavba v porevoluční éře, kdy stavbu prováděly celkem tři investoři a ještě byla spolufinancována celkem dvěma různými dotacemi a toto vše jako jediný koordinátor (ŘSD a KÚ veškerou problematiku přenesly smluvně na město) organizovalo město. S Rožmitálskou ulicí se taktéž naprosto mýlíte - opět spolufinancováno ŘSD, ale veškeré IS (kanalizace, vodovody, VO, plyn, ale i vodovody ve vlastnictví Svazku a chodníky a vedlejší komunikace) - opět stavbu jako celek organizovalo město. To, jak se která stavba komu líbí je věcí osobního vkusu a i já jsem byl při přípravě PD na rekonstrukci TGM poměrně hlasitým kritikem (pokud bych měl nějaké rozhodovací pravomoci, tak bych jisto jistě nesouhlasil s rozdělením náměstí parkovištěm na dvě samostatné části). Ale jelikož tomuto vy vůbec nerozumíte, tak se držte svého kopyta a choďte raději jen okolo. Jana Štastná: Vyhledávání parkovacích ploch je samozřejmě možné i tímto způsobem, ale doufám, že odpovědní zástupci města dostanou rozum a počkají na to, co jim řekne generel dopravy, který vypracují odborníci a měl by řešit jak automobilovou, autobusovou jakož i dopravu v klidu - dle radničních informací by měl být hotov v letošním roce.
Autor:IT Vloženo: 2019-03-19 15:15:43 IP: 176.62.232.***
Kolemjdouci: nevím,kudy kolem chodíte,ale přes n.17.listopadu asi ne o))))) náměstí je supr a ul.Br.Čáp.jezdím skoro denně a je to asi nejhezčí ulice z Pb.
Autor:Kolemjdoucí Vloženo: 2019-03-19 14:25:02 IP: 109.72.12.***
Pane Hadači, tak s rekonstrukcí náměstí T.G.M. a 17. listopadu bych se být vámi raději moc nechlubil. A Rožmitálskou ulici snad nedělalo město Příbram, nebo se mýlím?
Autor:Jana Šťastná Vloženo: 2019-03-19 13:29:33 IP: 217.63.121.***
Mě oslovilo to vyhledávání i těch sebemenších parkovacích ploch "žlutými vestami". Vůbec si nedokáži představit, co to znamená. Dosud jsem si myslela, že parkování řeší architekti a projektanti a ne radnice vlastními silami. A ono to jde asi nějak jednoduše, i když asi ne hned, ale až "jakmile počasí dovolí".
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-19 12:36:12 IP: 194.213.41.***
1. Na rozdíl od Vás se nestydím za svůj názor a umím se pod něj podepsat. 2. K faktum: Tak nějak nevím, co je na ulici B. Čapků tak strašně špatně, že bych ji měl kritizovat. Dále si pamatuji, že se v každém volebním období zrealizovala min. jedna celková rekonstrukce ulice vč. všech inženýrských sítí (Pražská, Rožmitálská, Zdabořská, Mariánské údolí, nám. TGM, nám. 17. listopadu ... + zahájení přípravy Prokopské ???) - nyní si nějak takovéto komplexní akce nevybavuji. K označníkům? Jste naprosto mimo - označníky byly zaplacené, vyrobené a po dohodě uskladněné u výrobce (TS neměly skladové kapacity), jelikož nebyly uvolněny finanční kapacity na jejich osazování. Následně z toho byla učiněna účelová aféra, že označníky nejsou - bez nějakých problémů se zařídilo převezení (možná k vzteku některých jedinců), něco málo se tedy osadilo (asi aby se neřeklo) a od té doby ticho po pěšině. O rekonstrukci Milínské něco vím, takže se faktů držím. K Vaší poznámce o autoritarismu - patrně přesně nevíte, co to slovo znamená, tak ho prosím příště raději nepoužívejte. 3. Patrně jste nepochopili a ani si nevšimli, že jsem byl řadovým pracovníkem MěÚ, nikoliv voleným zástupcem a tedy z důvodu, že vím jaké jsou postupy, nekritizuji pracovníky konkrétních odborů, ale Radnici jako celek – myšleno vedení – pro méně chápavé – volené zástupce - pro ještě méně chápající - Radní a vedení MěÚ.
Autor:Honza Vloženo: 2019-03-19 10:56:00 IP: 95.120.59.***
Pane Hadači, tradiční trolling proti vedení radnice vám jako expertovi na všechno příliš nesvědčí. Pokud například nevíte nic o rekonstrukci Milínské, tak si to máte zjistit dřív, než nás tady svými rádoby autoritativními názory oblažíte. Za doby řihákovské garnitury jste mlčel jako ryba, teď hovoříte silným hlasem. Nic proti, ale držte se faktů.
Autor:Kolemjdoucí Vloženo: 2019-03-19 10:36:28 IP: 109.72.12.***
Pane Hadači, jste ten stejný Richard Hadač který pracoval na radnici pod vedením "odejitého" pana Škalouda? Pokud ano, tak potom nechápu proč jste takto kriticky (alespoň na papíře) nevystupoval při svém působení na MěÚ, např. při rekonstrukci ulice Bratří Čapků, nebo při přípravě projektů na rekonstrukce ulic, kde jste pozapomněli na sítě pod nimi, na zaplacené a nedodané označníky jízdních řádů, atd. Ono ale kritizovat je mnohem snazší, že?
Autor:Richard Hadač Vloženo: 2019-03-19 08:16:40 IP: 194.213.41.***
V úvodu článku jsme naladěni na notu sypání si popele na hlavu, avšak s nenápadným si kopnutím do bývalého koaličního partnera. Pokračování je v duchu "my víme, nic/nikdo není dokonalý", ale my makáme a my to za Vás správně vyřešíme. Následuje "porovnávačka" - účelově vybrán jeden nejlépe vyhovující příklad, jak jsme již zvyklí a vše je ukončeno výčtem nekonkrétních, neurčitých a obecných kroků, které jsou činěny. Co si mám představit např. pod pojmem intenzivní spolupráce s ŘSD na projektu ulice Milínská? Už alespoň město ví, co tam chce? Vždyť na projektové dokumentaci ještě není ani čárka. O přejezdu pod Kuflandem se v článku mělo raději mlčet - radnice již řeší pátým rokem a stejně dlouho již slibuje "už teď, do půl roku, letos". Příprava zavedení rezidentního parkování – ano, asi zavedou, ale ouha, vždyť systém rezidentního parkování funguje v Příbrami již min. 15 let. Takže spíše rozšíříme, ale to nezní tak pěkně, tak prostě ZAVEDEME. O skokovém zvýšení kvality MHD lze snadno polemizovat, spíše se jedná o zvýšení kvality vozů, nikoliv MHD jako celku (nebo mi snad unikla nějaká celková koncepce dopravy ve městě?). Schopnost starosty dlouze a umně popisovat obecné věci je známa, ale takto "budovatelský" duch článku? "Přestože jsme si vědomi ... postupovat razantněji ... maximálně potlačili ... postupovat systematicky ... skokové zvýšení kvality ... intenzivní tlak ... intenzivní spolupráce ... příprava zavedení ... chystáme ... s důrazem ..." (Československý týdeník č. 2019).

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka