www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Je to holt v lidech

2016-07-07 06:55:57 | JUDr. Pavel Čámský ©

V polovině října 2015 vyšel na webu Příbramsko.eu můj článek „Turista Karel v Příbrami“. Byl to článek dost kritický a zamýšlel se nad tím, co vlastně naše město nabízí návštěvníkům, když samo nejednou konstatovalo vůli podporovat turismus. To je určitě správná úvaha. Vždyť cestovní ruch v řadě jiných měst a obcí dokáže vytvořit hodně pracovních příležitostí, dá vydělat místním občanům a ta města a obce oživuje, aniž by je to stálo nějaké obrovské finance.

Foto

Příbram - Je to holt v lidech.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Chce to ale dobrou vůli, snahu zamyslet se, co je pro rozvoj turismu potřeba udělat – no, a pak to také opravdu začít dělat. Posunuli jsme se od toho loňského října někam dál? A kam?

Turista Karel se v mém článku zařekl, že do Příbrami už nikdy nepojede a do Brd se vydá někdy příště, raději z jiného a přívětivějšího města. Bylo jeho rozhodnutí správné, nebo by měl začít litovat, že udělal chybu a do Příbrami se nevrátil?

Chtělo by se napsat, že měl přinejmenším letos udělat výjimku a město navštívit. Vždyť slaví 800 let své prokázané existence a i v té souvislosti je tu připravena spousta akcí, které město oživují. Jejich organizátoři mohou vypustit duši, ale i dobrý pocit, že se něco podařilo a že oni sami k tomu svým dílem přispěli, jistě stojí zato. Pálili jsme tu čarodějnice, turisté uspořádali pochod za Antonínem Dvořákem na Vysokou, konal se zde už tradičně jeho hudební festival, po nákladné rekonstrukci se opět otevřely brány Svaté Hory, oslavy města vyvrcholily mezi 10.-12.červnem, kdy zde souběžně proběhlo 20. Setkání hornických a hutnických měst a obcí a 16. Evropský den horníků. Velkolepý festival Novák 800 zaplnil chátrající areál Nového rybníka. Hned krátce na to se zde uskutečnil první Příbramský půlmaratón, který nadchl jak jeho účastníky, tak diváky. Uskutečnila se (zdařilá) Prokopská pouť, průběžně probíhá Příbramské kulturní léto, kdy se na náměstích TGM a 17.listopadu střídají vystoupení různých kapel a souborů. Lidi na nám.TGM přilákaly i živé přenosy z EURO 2016 (škoda, že je bylo možno uskutečnit jen třikrát), v září nás čeká hned dvoudenní Svatohorská šalmaj a Běh hasičů do Svatohorských schodů. Město nejspíš oživí i výstava NOŽE – a určitě jsem na spoustu dalších akcí zapomněl (a za to se také omlouvám).

Prvního ledna letošního roku se otevřely Brdy a začala fakticky fungovat CHKO. Oslavili jsme to v Orlově a spolu s místními turisty se mnoho z víc jak pěti set účastníků vypravilo i na jednu z dominant města, na Třemošnou. Dalo by se tedy říci, že letos opravdu Příbram žije a má nejen místním, ale také cizím návštěvníkům co nabídnout. Těch nejrůznějších akcí je opravdu mnoho a troufám si tvrdit, že většina je opravdu pěkná a zdařilá. O víkendech se zase rozjel turistický vláček, Hornické muzeum představilo nový minerál, Příbramit…

Chodím po městě a na ulicích odhaduji, kdo je asi místní nebo z blízkých obcí a kdo jsou asi turisté. Když mám být upřímný, ty „turisty“ jsem tu potkával hlavně mezi 10. a 12. červnem – jako členy oficiálních delegací a jejich doprovodů probíhajících hornických a hutnických dnů. Snadno jsme je identifikovali – spousta z nich se tu pohybovala v nápadných a pěkných hornických uniformách, některých opravdu i pro nás exotických. Tak jsem si říkal „výborně, tohle sem určitě přitáhne další zvědavce a návštěvníky, stejně jako NOVÁK 800 – a ti všichni dají vydělat místním podnikatelům a snad i pomohou přesvědčit Příbramáky, že cestovní ruch má i svůj půvab“. Mezi diváky, lemujícími trasy slavnostních průvodů, jsem však rozeznával hlavně místní a cizí návštěvníky jsem prakticky neviděl. Snad se bavili v pivních stanech, jejichž kapacita byla opravdu úctyhodná. Nebo ne? Ve městě snad už zabloudit nemohli, vždyť se tam objevilo už i několik nových směrovníků rekonstruovaného informačního systému. Ale taky možná, že se o té naší slávě jinde pořádně ani nedozvěděli. A když už, tak příliš pozdě na to, aby si změnili plány a vypravili se do Příbrami.

Zašel jsem i do jediného obchodu s dárkovými a upomínkovými předměty v Pražské ulici – včas, dokud měl ještě otevřeno. Pídil jsem se v něm po něčem typicky místním – a vzbudil jsem tím rozpaky. No – vlastně, hrneček s malůvkou Svaté Hory by se našel. Jinak…, nic. Nic dalšího, připomínajícího město, jeho hornické, hutnické a třeba taky betlemářské tradice. Nic, co by připomínalo, že stojíme na okraji nejvyššího vnitrozemského pohoří a už skoro půl roku i nové CHKO, kterým vládne duch Fabián. „Nikdo nám nic takového nenabídl. Rádi bychom to prodávali a zájem by o to byl,“ říkala mi paní v prodejně. Také si to myslím.

Miluji Brdy – a když mi to čas dovolí, vyrážím tam. Většinou spíš jen na skok, jen málokdy se mi poštěstí jim věnovat třeba celý den. Většinou tam musím jet svým autem. Bylo by to mnohem příjemnější, zajet tam MHD a tou se zas do města vrátit zpět, ale tak to u nás nefunguje. A tak nedám ani vydělat třeba restauraci v Orlově, kde bych si jinak docela rád poseděl a dal si něco dobrého k jídlu a pití. Pro jistotu jsme ve městě ještě před začátkem prázdnin MHD redukovali, zvlášť o víkendech. No, co je nám do nějakých turistů. Asi se někteří domnívají, že stačí jen o podpoře cestovního ruchu mluvit – a on už se dostaví tak nějak sám…

Upřímně, také jsem měl obavu, že s otevřením Brd budu zakopávat v lese o svinčík a odpadky, který tam ostatně na okrajích byl už dávno, ještě když byly Brdy vojenské. Když jsem tam vyrážel, bral jsem sebou většinou nějakou tašku, do které jsem aspoň ten „skladnější“ svinčík cpal a nosil do vlastní popelnice. Kupodivu – lidí v lesích nyní potkávám opravdu mnohem víc, ale těch odpadků je tam zhruba stejně. A tuhle jsem vyšetřil celý den a vyrazil jsem na výlet, nějakých 25 km. Krásně jsem se prošel, z větší části po frekventovaných cestách – Prokopské, Slaninské, Obecnické, Dřevěnce, Čihadelské, Káňské, Buršovské a Třemošenské. Tu tašku na odpadky jsem měl zase sebou. A nic jsem do ní nedal. Ne, že bych byl líný se pro nějaký ten obal od sušenek nebo odhozenou petku sehnout, ale nebylo co zvedat. Hlouběji v lesích jsem cyklisty i turisty potkal také, ale opravdu žádný bordel. Snad to byla náhoda, nevím. Ale měl jsem z toho radost – a říkal jsem si, že to s námi ještě není tak zlé. Lidi, kteří mají přírodu rádi, a proto do ní chodí, v ní svinčík nedělají.

Letos je počasí vlídnější než loni, nejsou taková vedra a sucho a tak jsem už mohl vyrážet i na houby. Hezky si při tom odpočinu, přijdu na jiné myšlenky a radost z nálezu krásného hříbku je k nezaplacení. Brdy se otevřely, troufne si tam mnohem víc lidí – a tak mi i mezi houbaři narostla konkurence. Ale ať. Lesy jsou tu hluboké a pro všechny je místa dost. Stále častěji však se mi stává, že na různých křižovatkách potkávám jednotlivce i celé skupinky, kterak bloumají nad mapou a dohadují se, kde že to vlastně jsou a jak se dostanou tam, kam by rádi. To jsou ti noví návštěvníci, kteří vyrazili do Brd kolikrát zdaleka. Třeba z Brna nebo ze severu Čech. Jsou tu poprvé. Na rozdíl od místních a jejich známých, kteří se orientují podstatně lépe a kteří do lesů vyráželi i v době, kdy se do nich ani oficiálně ještě nesmělo a v Brdech to už trochu znají, jsou tihle ve velké nevýhodě. Turistické značení se teprve rodí, v mapách není a bude ještě hodně dlouho trvat, než po nějaké turistické značce budeme moci dojít třeba z Příbrami až do Strašic. Se značenými cyklostezkami to bude ještě mnohem větší problém. Jejich „výroba“ vyjde mnohem dráž, než těch cest pro pěší. KČT to nehradí a obce na to samy peníze nemají. Přitom by asi rády přivedly cyklisty, pro které jsou Brdy doslova ideálním terénem, právě k nim – aby si tam v restauraci nebo v krámku něco koupili a třeba i v některém, ze zatím jen hrstky, penziónů přespali. Kromě jiného, i tím se zabývají tzv. destinační agentury, které sdružením prostředků a dotacemi od národních i evropských fondů jsou schopny takové projekty financovat. A taky potřebnou propagaci a pomoc ubytovatelům, stravovatelům, průvodcům a dalším poskytovatelům turistických služeb. Tady takovou agenturu nemáme, ačkoli ji tu potřebujeme víc, než tam, kde už dávno je potřebná infrastruktura cestovního ruchu vybudovaná. Na zastupitelstvo nedávno přišel návrh na souhlas se záměrem takovou destinační agenturu zřídit. Městští zastupitelé jej (napříč politickým spektrem) smetli ze stolu. Ne všichni, naštěstí, ale většina přítomných. To je možná odpověď některých na proklamovanou podporu cestovního ruchu.

Říká se, že „je to v lidech“ – a bude to asi pravda. Není zřejmě vůbec důležité, zda je někdo zastupitel, nebo řadový občan. Čekal bych, že ale zrovna třeba provozovatelé stravovacích, občerstvovacích a ubytovacích zařízení se budou snažit na turismu ve vlastním zájmu vydělat. To ale znamená jít těm turistům vstříc, přilákat je sem a neodradit je mizernými službami. Občas to znamená i něco obětovat ze svého pohodlí, protože se to nakonec bohatě vrátí. Podívejme se na skutečnost. Tento týden jsou v jeho středu hned dva volné dny. To je samozřejmě ideální pro ty, kteří si plánují dovolenou. A při ní samozřejmě vyrážejí „za hranice všedních dnů“ na pobyty do zahraničí i u nás, na výlety. Víkendy, svátky a další volné dny znamenají vždy větší nápor turistů. Příbram by prý ráda cestovní ruch podporovala a něco na něm také vydělala – aspoň se to říká. A co na to místní podnikatelé? Jeden příklad za řadu dalších. V nejmenované restauraci na nám.TGM, která prakticky jediná na tom místě (a v samém centru města) je schopna poskytnout turistům stravu a občerstvení, na celý týden zavřeli. Vždyť on personál chce taky dovolenkovat – přirozeně, to se dá pochopit. A tak personál té restaurace vyráží do jiných turistických oblastí, aby tam ve stejné době dali vydělat místním restauracím a hotelům. A tak turisté, kteří navíc o těch volných dnech mohou na TGM i snadno zaparkovat, mají prostě smůlu a mohou se jít tak akorát napást, nebo složitě hledat vzdálenější konkurenci, které dají vydělat. Pokud i ta taky nezavřela.

Vůbec se nedivím zaměstnancům těch účelově zavřených restaurací a občerstvoven, že si chtějí taky odpočinout. Kdo by nechtěl. Ale trochu (dost) tady skřípe to volání po turistech a lepších službách pro ně, se samotnou praxí. Na podporu cestovního ruchu není nutné až na výjimky vydávat žádné veliké finance. Víc je to o ochotě, dobré vůli, snaze a píli, schopnosti se přizpůsobit a asi i o schopnosti o věcech přemýšlet. Oni nám ti turisté sem z nebe nespadnou a jen tak za nic nám tady své peníze nenechají. Kdyby tomu tak bylo, nemusely by žádné restaurace a hotely vůbec otevírat a stačilo by, aby jen před dveře provozovatelé postavili kasičky, kam by vděční turisté podle svého uvážení vkládali obnos, který by jinak v tom podniku byli ochotni utratit. No, nebylo by to pěkné? To by se nám ten turismus teprve líbil.


JUDr. Pavel Čámský ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-15 07:58:30 IP: 176.98.110.***
Ad JAR: To, co píšete, bych jen podepsal. Pokud jde o iniciativu města, je samozřejmě limitovaná jeho možnostmi. Ale může informovat, pomáhat s propagací, rozjet nějakou osvětu a promyslet i zavést nějaké motivační nástroje. A především iniciovat vznik destinačního managementu a s ohledem na své možnosti se té iniciativě postavit do čela. Myslím, že velké možnosti by mohla mít (při dobré vůli) i hospodářská komora. Abych řekl pravdu, jsem toho názoru, že největší problém je "v hlavách" lidí. Ti u nás na turismus a turisty v podstatě nejsou zvyklí a představa, že cestovní ruch může pomoci jak obci, tak jim samotným, jim zatím většinou není vlastní. O turismu spíš mívají negativní zprávy z médií, pro které jsou obecně problémy zajímavější, než to, co funguje jak má. Pokud začneme uvažovat nad tím, jak to či ono (i třeba přes nějaké překážky)uskutečnit, než nad tím, proč to nepůjde, dostaneme se mnohem rychleji mnohem dál. Na plzeňské straně Brd už na to mnohde přišli - a také s tím měli původně docela problém.
Autor:JAR Vloženo: 2016-07-15 01:03:10 IP: 194.228.13.***
Pane Čámský, jestli jsem správně pochopil Vaší odpověď, tak hlavní iniciativu by nyní mělo převzít město a kraj. Tak, jako na druhé straně Brd. Mě prostě jenom zamrzelo jak jsou sepsutí místní podnikatelé. Také mi vadí spousta věcí, které zde prostě nefungují. Věřím ale tomu, že když sem lidé začnou jezdit, tak se to zlepší. Jak sem ty lidi ale dostat? V tom věřím Vám, že s tím máte mnoho zkušeností a je potřeba je zde nějak aplikovat. Víceméně to zde v článku nebo v diskusi popisujete. Parkoviště, MHD, turistické stezky, cyklostezky, naučné stezky, zmapování Brd, průvodci. To jsou věci se kterými není na co čekat. Dále to může být městské muzeum, u hlavních vstupních míst do Brd malé dřevěné stánky se suvenýry (to zde nepíšete, to napadlo mě a asi to pár lidí pobouří :), kulturní akce, zatraktivnit místní památky (svatohorské schody jsou tragédie), vybudovat zelenou páteř města, Novák, atd, atd. To vše je na bedrech města a kraje. Město by mělo inspirovat lidi. Proč nezadá nějakou soutěž o výrobu Fabiána. Kdyby se náhodou v infocentrech neprodával, tak ho může rozdávat významným hostům města. :) Asi jsme se zdrželi handrkováním, to máte pravdu, ale to se dá dohnat. Brdy nejsou akce na pár let.
Autor:S930 Vloženo: 2016-07-12 09:54:56 IP: 109.72.5.***
asi takhle: odry.cz/rozhledna-pohor-olsova/ds-13693
Autor:nedělejtezlidílbce Vloženo: 2016-07-09 19:27:25 IP: 207.91.10.***
ad) pan Dvořák: I my, Příbramané uvítáme, když dá pan Čámský městskému úřadu co nejvíce zdravých podnětů, aby těch cirka 500 000 korun, které mu příbramská radnice zatím vyplatila, jste pane Dvořáku úspěšně obhájil. .
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-09 10:20:12 IP: 176.98.110.***
A ještě jen tak na doplnění. Cca před měsícem jsem hovořil s majitelem jednoho penzionu v Bohutíně (mimochodem - už se tam budují další). Říkal, že má nyní stále plno a kdyby prý měl 10 těch penzionů, naplní je také. Počítám, že asi trochu přeháněl, ale sám vím, že zájem i o ubytování v blízkosti Brd tady je a stoupá. Pokud ta ubytovací zařízení dokáží nabídnout kvalitní služby za rozumné ceny, vyřeší např. stravování a bude lépe fungovat doprava z města do Brd (ne každý touží být omezen místem, kde má zaparkovaný vůz, nehledě na to, že kapacita i kvalita těch parkovišť na okraji Brd je nevalná), bude to velký krok dopředu. A kdyby se tu časem objevilo i zařízení, které bude schopné ubytovat třeba celý autobusový zájezd, nic nebrání tomu, aby řada např. pražských incomingových kanceláří sem začala vozit, třeba i jen na dva dny, své klienty, které už trochu nudí jak Praha, tak obligátní výlety na Karlštejn nebo Konopiště, Orlík, či Hlubokou.
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-09 10:00:28 IP: 176.98.110.***
Ad Orlovák: Souhlasím. Orlovské Ekocentrum je opravdu u nás bílou vránou a doufám, že i první vlaštovkou. O těch se sice říká, že jaro nedělají, ale snad to bude v tomto případě přesně naopak. Projekt Domu NATURA na TGM je velice ambiciózní a držím mu palce. Je o to odvážnější, že je v podstatě projektem soukromým. Je sympatické, že kromě doposud asi převažující edukační a osvětové činnosti (za které tleskám), se pouští i na půdu turismu a jeho podpory. Dobře vím, že je tam přítomna i zajímavá badatelská činnost a moc bych si přál, aby i na tomto poli se ještě podstatně rozšířila. Vždyť v našem městě se najdou skuteční odborníci a ne jen lidé, kteří apriorně všechno dopředu kritizují a negují. Myslím, že takové iniciativy tu potřebujeme a že je třeba jim pomáhat. Děkuji za připomenutí téhle aktivity. Není opravdu všechno jen špatně. :)
Autor:Orlovák Vloženo: 2016-07-09 08:56:53 IP: 89.103.205.***
Ekologické centrum Orlov samo o sobě dělá Příbrami výbornou vizitku a letos má např. plně obsazený penzion pro návštěvníky do Brd. Již teď zajišťuje návštěvníkům Brd servis na vysoké úrovni. Příbram na tom není zdaleka špatně, naopak. Momentálně připravuje Dům přírody na náměstí TGM a podle prezentace v tisku to bude něco, co Příbrami budou všichni závidět. Expozice, přednáškové a konferenční sály, učebny, vše se zaměřením na CHKO Brdy a okolí. Určitě tam vznikne i infocentrum a EKO centrum Orlov se stane asi i lídrem v oblasti cestovního ruchu na příbramsku. Přitáhne to turisty, školy, odborníky. Zkrátka - je to holt v lidech. I
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-09 07:50:56 IP: 176.98.110.***
Ad JAR: Nečekám, že se situace změní jako mávnutím kouzelného proutku a chápu, že tohle nelze změnit ze dne na den a bohužel ani ne z roku na rok. Máte pravdu nepodnikám - nejsem si jist, zda bych to dělal dobře. A než to dělat špatně, raději se do toho nehrnu. Vím ale, že jsou lidé mnohem praktičtěji založení a věřím, že takoví by se mohli úspěšně do něčeho takového pustit. Každé podnikání vyžaduje i počáteční investice, v některých případech to však nemusí být zrovna extrémní částky. Máte pravdu, že se snažím na určité věci upozornit - protože jistou zkušenost s nimi přeci jen mám. Dost dlouho jsem působil právě v cestovním ruchu. Například mne mrzí, že tady se bavíme o tom, zda se vůbec turismem zabývat, jestli to má význam. Pár let jsme ztratili zbytečným handrkováním o tom, zda zrušit vojenský újezd a zřídit v Brdech CHKO. Jinde se takovými žabomyšími válkami nezabývali, ale připravovali se na to, až se tak stane. A jsou nyní o dost dál. Mnohem víc turistů vstupuje a najíždí do Brd z Plzeňska než odtud. Proč? Možná i proto, že nevynechají jedinou příležitost tu jejich oblast zviditelňovat pokud možno v celostátně působících médiích, v televizi (třeba Toulavá kamera), v rádiu atd. Ve Strašicích z velmi skromných začátků rozjeli Muzeum Středních Brd, které je centrem a tahounem tamních aktivit. Ve Spáleném Poříčí už nějaký čas jsou k dostání pohlednice Brd, upomínkové předměty např. s motivy Fabiána apod., popisy cyklovýletů. Plzeňský kraj podporuje vydávání průvodců, které jsou sice možná zatím ještě trochu nedokonalé, ale opět zaměřují pozornost na plzeňskou část sousedící s Brdy. Je to logické a vůbec jim to nelze zazlívat, možná trochu závidět předvídavost a připravenost i ochotu a vůli pro to něco dělat. Je to ale taky trochu živelné, bez pevnější koncepce a mohou si někteří třeba nabít nos. Jinde, kde už se jim to dávno stalo a s cestovním ruchem mají bohaté zkušenosti, přišli na to, že těmhle "úrazům" dokáže mnohem lépe čelit destinační management a takové agentury tam vznikly už někdy v letech 2008 - 2010. Fungují a přinášejí těm regionům užitek. Rád bych, aby něco takového vzniklo i u nás. Subjekt, který by tyhle aktivity pomáhal koordinovat, dělat je promyšleně a efektivně a pomáhal se vyhnout slepým uličkám. Pokud jde o mně, trpělivost mi neschází. Víc jak deset let jsem spolu s jinými pomáhal k prosazení myšlenky zrušení vojenského újezdu a vyhlášení CHKO. Dovedu čekat, ale mrzí mne, že v situaci, kdy naopak bychom už dávno měli být aktivní, jen tak mlátíme prázdnou slámu a necháváme si ujíždět vlak. To už ale není o trpělivosti, ale spíš je to chyba.
Autor:JAR Vloženo: 2016-07-08 23:07:58 IP: 194.228.13.***
Pane Čámský, na jednu stranu s Vámi souhlasím, na druhou stranu přemýšlím jestli chcete burcovat, nebo jste tak naivní. To co v článku popisujete má do určité míry hlavu a patu, ale je to jenom ideál. To, co tu popisujete bude trvat spoustu let, troufám si odhadnout desítky let, než to začne fungovat. Z Vašich vět mám pocit, že je to otázka pár let. Mám na Vás otázku. Podnikáte? Podle Vašich článků si myslím, že ne. Popisujete zde, podle Vás, několik dobrých podnikatelských záměrů. Co Vám brání se jich ujmout. Jestli tomu věříte, pusťte se do toho. Víra v podnikatelský záměr je důležitá a nikdo to neudělá lépe než vy (myšleno všeobecně). Nemusíte být řezbář, malíř, keramik, geograf, gastronom... Stačí si sednout, vymyslet co, kde, jak a za kolik a nechat si to vyrobit někým jiným. Vložit do toho, budu-li optimista, desítky tisíc Korun. No a pak se snažit to prodat. Než Vás to uživí, bude trvat měsíce až roky. Většinu nepodnikatelských rádců na to nemá ani koule to vyzkoušet, i když je to tak "jednoduchý". Souhlasím s Vámi, něco je špatně, ale podnikatelům bych takový podíl viny rozhodně nepřidělovat. Všechno stojí peníze, ty velice rychle mizí a bez nich se podnikat nedá. Nicméně pište tyto články dál. Burcují a to je dobře. Jak říkám, mají hlavu a patu, ale počítejte s tím, že to bude trvat o něco déle, než by se nám všem líbilo.
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-08 16:59:07 IP: 176.98.110.***
Ad LR: Kutná Hora má nádherné historické památky, které jí můžeme jen závidět. Svatá Hora přišla o kus svého půvabu a přitažlivosti i věhlasu velmi úpornou, a zdá se, že i úspěšnou snahou minulého režimu ji prostě vytěsnit z povědomí. Byla až příliš duchovním místem (a méně pouhou historickou kulisou, jako třeba K.Hora, Tábor nebo Č.Krumlov)a proto mnohem víc vadila (můj názor - nic víc). Jistě zachovalostí historického jádra se s těmi uvedenými městy nemůžeme vůbec rovnat - jenže CR není jen courání po historických památkách. Pokud jde o Šumavu nebo Krkonoše - nemyslím si, že by umíraly. Jen právě doplácejí na období živelného a nekoordinovaného turismu, kdy se jednotliví podnikatelé a obce horempádem vrhly do jeho nezřízené podpory - a je tam nyní všech možných zařízení tolik, že některá se prostě neuživí. To ale není náš problém - my tu pro změnu nemáme skoro žádná a i kvalita těch existujících je mírně řečeno diskutabilní. Nechci se některých dotknout - jsou tu i podniky kvalitní a naplňující běžný standard (těch nadstandardních snad jedno nebo dvě). Ale jinak dost bída. Navíc vůbec nevyužíváme toho, co tu je. Město samo se sotva stane magnetem pro turisty, ale velmi dobře se může stát jejich zázemím. Když to přeženu - něco jako Poprad nebo Vrchlabí. Ale musí se chtít. Naší výhodou je přinejmenším naše nevýhoda - nic tu není - a každý nový podnik, a dokonce každé zařízení a služba, která se přizpůsobí turistům, na tom může jen vydělat. (Mimochodem - blbé suvenýry - proč někdo za pár kaček už dávno nezačal sekat jak Baťa cvičky Fabiány, pohlednice, popelníky z hilzen, rozcestníčky s nějakým šutrem nebo šiškou a emblémem Brd jako těžítka, hornické kahany, švancary a podobné "hlouposti" za pár kaček, turistické známky atd. atd. Dalo by se o tom dloho psát nebo mluvit. A to je jen jedna z oblastí. Ne - nemyslím si, že nás CR sám o sobě spasí (jako jediný). Ale může být tím, co tohle město představí i jinak, než jako Palermo, ale jako místo, kde se dá slušně pobavit, strávit část volného času, vidět něco zajímavého, přespat a dobře se najíst - a odkud se dá vyrážet na příjemné, byť nikoli adrenalinové, výlety do blízkého okolí. Protože něco takového nemá ani ta Kutná Hora, ani Mělník, Tábor a jen částečně Krumlov (třeba). Město, které současně ale i stojí za pozornost, je solidní, vstřícné a snad do budoucna i příhodné pro nějakou podnikatelskou aktivitu, která třeba vůbec nesouvisí s turismem. Říká se tomu synergický efekt - a o ten mi tady jde. Jedno s druhým prostě by mělo souviset.
Autor:Návštěvník Prokopské Vloženo: 2016-07-08 15:07:23 IP: 176.98.110.***
Nebylo by od věci, kdyby se na Prokopskou pouť vrátila tradice, že na náměstí byla ukázka různých řemesel, která by propagovala město, kováři, řezbáři, textilní dovednosti, drobné zahrádkář.výpěstky, keramika atd. Zajímal by mě názor nějakého Březohoráka, mohu se mýlit a není o to zájem. Ale když je např. Výstava nožů, tak na každoročně předváděná řemesla se hrnou davy lidí.
Autor:LR Vloženo: 2016-07-08 13:07:28 IP: 176.62.232.***
Pavle, je velmi naivní domnívat se , že Příbram spasí cestovní ruch. Co se týká Brd, jistě víš že svým způsobem v létě umírá na úbytě i Šumava a Krkonoše. Pár turistů se jistě ukáže ale to není spasitelné. Nejsme Kutná Hora, kam míří turisté z celého světa za památkami středověku. Svatá Hora s prominutím zdaleka nedosahuje věhlasnosti jiných poutních míst. Muzeum dobrý , ale je to turistická zastávka na jedno dopoledne. Škoda ale je toho skutečně hodně málo co může město potencionálním turistům nabídnout . Takže to není v lidech. Jsem asi skeptik ale je to tak.
Autor:pavel Vloženo: 2016-07-07 17:01:37 IP: 176.98.110.***
Ad Václav Dvořák: Dobrý den pane inženýre. Těch co se o Brdy zajímají a dost o nich vědí, je určitě i v našem městě celá řada. Ale ten můj článek až tak moc o samotných Brdech nebyl, spíš o tom, jak (a zda) se nám daří rozvíjet v našem městě i regionu cestovní ruch. Není nic divného, že lidé ve městě, které vlastně vždy žilo z těžby surovin a průmyslu a cestovním ruchem se v podobě služeb poutníkům zabývali naposledy někdy za první republiky (a už to nejspíš zapomněli), si pod pojmem prosperita spíš představují točící se kola těžních věží a fabriky plné zaměstnanců, než služby. Realita je však taková, že nejen Příbram svoji tradiční ekonomickou základnu ztratila a musí se ohlížet po jiné. Netvrdím, že tu v budoucnu nemohou být další nové průmyslové podniky, ale sotva už budou představovat hlavního – a určitě nikoli jediného tahouna místního hospodářství. Těch významnějších průmyslových podniků je tu už opravdu poskrovnu a největším zaměstnavatelem je nemocnice – tedy de facto služby. A terciární sféra je myslím největší příležitostí pro toto město. V ní zaujímá velmi důležitou roli cestovní ruch – tam, kde má možnost se uplatnit. I vzhledem na vnější okolnosti (hlavně zrušení újezdu a vznik CHKO Brdy) takovou příležitost tu nyní máme. Obrovskou, protože ji může výborně potencovat Svatá Hora, Hornické muzeum a další místní tradice, kde třeba betlemářství čeká také na svoji příležitost. Mohli bychom se stát jedním z nejvýznamnějších středisek turismu zdaleka nejen v našem kraji. Ale pro to musíme také něco udělat. Přesvědčit místní obyvatele o tom, že sázka na cestovní ruch může být novou velkou příležitostí, ale není a nebude lehké. Setrvačnost v myšlení je obrovská a jen pomalu se překonává. A rozvíjet turismus prostě nelze nadirigovat. Přesně jak píšete, musí vzniknout koktejl, kde na jedné straně město a samospráva bude pro jeho rozvoj vytvářet konkrétní podmínky – a na straně druhé jich především místní využijí. Není možné, aby fungovalo jedno bez druhého. Myslím, že město už určité kroky učinilo a věřím, že se stanou výraznějšími a praktičtějšími. Je ovšem řada také na těch, kterým by to mělo přinést především užitek – na obyvatelích města a regionu, na místních živnostnících a podnikatelích. Nejde tu zdaleka jen o nějaké hotely, penzióny, restaurace, ale o celou řadu dalších služeb a aktivit, které ve svém souhrnu a společně s podporou města vytvářejí novou, k turistům vstřícnou a přátelskou atmosféru a nabízejí služby a zboží, o které je zájem. Jakousi inventurou toho, co jsme zatím dosáhli a pokusem o podnět k většímu úsilí v tom směru, byl můj článek. A dovolte, abych Vám poděkoval za pochopení a ochotu se těmi záležitostmi vážně zabývat.
Autor:milan.milan Vloženo: 2016-07-07 14:55:49 IP: 109.72.2.***
Mě na jeho článcích bohužel vadí délka.. Jakmile zjistím, že se jedná o takto dlouhý článek, nečtu jej, protože to není věcné, ale samá omáčka. Doporučuji se inspirovat u článků pana Dvořáka a Vařeky. Druhý extrém jsou "Perličky z jednačky" JUDr. Říhové, která je zase extrémně krátká (ne však tak vtipná)...
Autor:Václav Dvořák Vloženo: 2016-07-07 11:04:38 IP: 94.68.140.***
Jsem rád, že máme v Příbrami velkého znalce Brd, pana Čámského. A jistě není sám. Jsem rád, že život ukazuje, jak trapné a liché byly předvolební výkřiky z dílny ČSSD o již předem nachystaném brdském Ravaklandu. S turistikou v Brdech jsme na počátku a můj pocit je ten, že nikdo moc neví, jak začít. Nechci nikomu z neznalosti "sednout na lep", zároveň vím, že se musíme někam pohnout. Není to jen věc "sil shůry", je to i záležitost přirozených podnikatelských aktivit "ze zdola". Musí vzniknout správný koktejl. Přivítám, když dá pan Čámský naší samosprávě co nejvíce zdravých podnětů, kudy dál.

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka