www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Chodci, buďte viditelní!

2018-11-26 09:21:37 | PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©

Téměř tři roky platí nová povinnost pro chodce, mít na sobě reflexní prvky v případě, že se pohybují za snížené viditelnosti (tma, mlha, déšť, šero) mimo obec podél okraje vozovky a není tam veřejné osvětlení. Reflexní prvek má být dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být umístěn směrem do silnice.

Foto

(Ilustrační foto archiv)

V případě porušení dané povinnosti hrozí přestupci pokuta do dvou tisíc korun. Dne 22. a 23. listopadu proběhla na Příbramsku ve večerních hodinách dopravně preventivní akce, která byla zaměřena právě na pohyb chodců mimo obec a na používání reflexních prvků.

Chodci sami by měli mít především zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval a stihl se jdoucí osobě vyhnout.


PČR, por. Bc. Monika Schindlová, DiS. ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka