www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Česká televize: zajímavý pohled na problém Příbramské teplárenské aneb co bude dál?

2013-07-22 08:16:04 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Na patnáct let se protáhl konkurs zkrachovalé Příbramské teplárenské. Spory o ní se v příbramské politice táhnou již od počátku devadesátých let. Jak to vše dopadlo? Příbramská teplárenská má dnes 109 věřitelů, kteří čekají na zaplacení svých pohledávek - zatím marně. Zákon přitom stanovuje lhůtu osmnácti měsíců, ve které by mělo být konkurzní řízení ukončeno. Na teplárnu je napojeno tisíce bytů, nemocnice, školy a školky - jak tohle všechno dopadne?

Foto

Příbramská teplárenská

Více než sto věřitelů už patnáct let čeká, až jim společnost Příbramská teplárenská zaplatí dluhy, které si u nich nadělala. Jedná se o neuvěřitelnou částku - 670 milionů korun! Řešení má v rukou správce konkurzní podstaty Tomáš Pelikán, který by měl podle zákona firmu prodat a z výtěžku její dluhy splatit. Místo toho ji ale dlouhé roky provozuje, skoro jako kdyby firma nikdy nezkrachovala, píše se v článku České televize.

Důležitým bodem sporu je dodnes nevyřešený problém, zdali společnost prodat celou, či po jednotlivých částech, na něž si vytvářely nárok jednotlivé strany, konstatuje ČT. "U firmy, na kterou jsou mimo jiné napojeny takové instituce jako školy, školky, nemocnice a podobně, je třeba velmi zvážit, jestli ji rozkouskovat a zvýšit tím riziko, že přestane normálně fungovat, anebo ji prostě prodat v celku. Když se něco prodá v celku, tak pravděpodobně je větší šance na to, že cena utržená na za prodej toho podniku bude vyšší, než když se začne prodávat po kouscích," říká pro ČT za Městský soud v Praze, který na Tomáše Pelikána má dohlížet, jeho místopředseda Jaromír Jirsa.


Podívejte se na článek na webu České televize a také na reportáž, kterou v Příbrami natočila Jana Sotonová. Stojí to za to!


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:josef vacek Vloženo: 2013-07-25 09:36:16 IP: 193.35.107.***
Pane Nový občane, při výpočtu ceny tepelné energie je nutné kromě nákladů na palivo kalkulovat i s ostatními náklady. Ostatní náklady, kterými jsou např. odpisy, elektrická energie, náklady na obsluhu, opravy a údržba, revize, pojištění, úroky z úvěru atd., tvoří nezanedbatelných 25 % z celkové ceny tepelné energie. Teplárna musí zároveň při vyúčtování tepelné energie postupovat v souladu s předpisy pro tvorbu věcně usměrňovaných cen. Konkrétně pro rok 2013 se jedná o cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Takže vaše tvrzení o tom, že město za mého působení neudělalo nic a občany předhodilo "trhu", a nejrůznějším držitelům akcií, a firmám, kteří si s námi občany nyní dělají co chtějí, je naprosto „mimo mísu“. V případě tzv. věcně usměrňovaných cen kontrolovaných ERÚ (Energetickým regulačním úřadem), Vám proto vlastnictví kontrolního balíku akcií nepřinese žádnou lepší vyjednávací pozici.
Autor:Nový občan Příbrami Vloženo: 2013-07-24 10:41:42 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, nemluvme o jakých si dotacích tepla ze strany města. O tom v mém příspěvku níže nebylo ani slova. Já jsem hovořil o tom, že město, které drží část akcií může dohlížet na chod teplárny, a hlasovat o tom, jestli bude teplo za takovou či makovou cenu a hlavně jakou částku z výnosů vrátí zpět do obnovy technologie, udržovacích prací, neboť i na toto jako odběratelé tepla přispíváme. Jestli tomu správně p. Vacku rozumím, město za vašeho působení neudělalo nic a občany předhodilo "trhu", a nejrůznějším držitelům akcií, a firmám, kteří si s námi občany nyní dělají co chtějí, je to tak?
Autor:josef vacek Vloženo: 2013-07-23 11:32:25 IP: 193.35.107.***
Pane Nový občane, současné končící kontrakty na dodávky hnědého uhlí pro české teplárny se pohybují kolem 30 korun za gigajoule. Czech Coal Pavla Tykače tlačí na zvýšení ceny kolem 70 až 80 korun za gigajoule. Teplárenští odborníci odhadují, že nový dlouhodobý kontrakt s dodavateli uhlí za cenu 60 až 70 korun ještě může stávající teplárenský byznys udržet. Problémem však zůstává skutečnost, že do budoucna nebude uhlí ani za tuto cenu. Spotřebitel by měl teoreticky platit cenu za teplo, která je z hlediska současné životní úrovně neudržitelná. Pokud se neprolomí uhelné limity v období dvou let, bude to už nevratný stav. Za tohoto ekonomického stavu je pro město výhodné, že teplárnu nevlastní. Nemělo by se také žádným způsobem angažovat v možné koupi konkursní podstaty. Do budoucna by muselo totiž cenu tepla pro část příbramských obyvatel dotovat ze svých daňových příjmů. A na takovou velkorysou dotační politiku prostě nemá.
Autor:Nový občan Příbrami Vloženo: 2013-07-23 10:26:59 IP: 109.72.12.***
Pane Vacku, omlouvám se vám, ale vůbec nesdílím vaše nadšení. Sice se můžete chlubit, že to město nestálo ani "korunu" - to však nemohu posoudit, protože neznám podklady z minulosti. Ale povím vám příběh z Jablonce nad Nisou a Liberce a je to jistě mnoho dalších měst v ČR, které řeší podobný problém. Po r. 1989 spadly do vlastnictví měst takřka miliardové majetky. Téměř nikdo však neuměl s tímto majetkem hospodařit, natož aby byli starostové měst prozřetelní a mysleli zejména na své děti a děti svých dětí, potažmo občany svých měst obecně. Všichni jen prodávali do soukromých rukou (vodárny, teplárny, klíčové podniky s klíčovou zaměstnaností pro region, autobusovou dopravu, apod.) a v drtivé většině to byly obchody, které provázela česká alma mater - KORUPCE od shora a až dolů. Nyní mnoho měst v ČR sklízí hořké plody svých minulých politických rozhodnutí -v drtivé většině to byly v tehdejší době samosprávy, vedené ODS) kdy soukromí vlastníci nebraly a neberou ohled na platy v inkriminovaných regionech a uměle šroubují ceny energií nahoru, leckde vysoce nad cenami, platné v západním světě, s úplně jinými příjmy. Přičemž bylo několikráte prokázáno, že utržené výnosy NEINVESTUJÍ ZPĚT do firmy, aby firma mohla plnit požadované služby ve středně dobém horizontu 10-15 let. Chovají se tedy jako dobyvatelé, ve smyslu po nás klidně potopa. Paradoxně se teď mnohá města nyní snaží "vykoupit" před tím prodané teplárny, vodárny zpět, aby mohly alespoň částečně mluvit do jejich cenové politiky. Ostatně ani město Příbram to nemůže a na ceně zejména tepla je to vidět dvojnásob. Tak tedy se vás ptám: jste opravdu spokojený pane Vacku se současným stavem? Co si myslíte o cenách tepla v Příbrami a každoročním min. 5% zdražování, spojené s dalším zdražováním DPH, které do prvotního zdražení není zahrnuto, je tedy dalším zdražením ad hoc? Nemyslíte si, že je žádoucí, aby město drželo akcie takto důležité komodity (a nejen této), aby mohlo zajistit svým občanů ceny, které budou pro ně dostupné a přijatelné vzhledem k tzv. SPOTŘEBNÍMU KOŠI v daném, místním regionu? Co jste udělal proto, aby město Příbram mohlo do této cenové politiky mluvit? Probíhala nějaká jednání o koupi akcií PT aby město mohlo hájit zájmy (přijatelnou cenu a investice) svých občanů? Děkuji předem za odpovědi (prosím, bez politické omáčky okolo, ideálně pohled vás, jako občana).
Autor:josef vacek Vloženo: 2013-07-22 10:42:13 IP: 193.35.107.***
Paní Václavo, zmiňovaná causa je problémem ČSOB a jejího vlastníka belgické nadnárodní společnosti KBC. Znovu opakuji, že problém dluhu teplárny není bohudík problémem města Příbram, které dostavba tohoto technologického zařízení nestála ani korunu. V daném případě však vrcholní manažéři a vrchní ředitelé z ČSOB nezvládli problém jak ošetřit svoje finance, které na stavbu zapůjčili společnosti s ručením omezeným P.T.a.s. Ostatně jejich skvělé úvěrové podmínky s 18% úrokovou sazbou a na pouhé čtyři roky, se snahou okamžitě vydělat, se jim vrátily jako bumerang. Se zájmem proto sleduji rozkol bývalých spojenců, správce konkursní podstaty JUDr. Tomáše Pelikána a vedení ČSOB. Byli to oni, kteří společně ruku v ruce, odmítli městu vyplatit cca 70 mil. Kč za majetek Příbrami- technologická zařízení, který doposud teplárna užívá. Město může na tomto sporu jenom a jenom vydělat. Mýty kolem prodaných akcií teplárny jsou pouze mýty, které snad dnes nestojí ani za pozornost. Akcie teplárny v konkursu měly od počátku nulovou hodnotu. Causa s jejich prodejem byla pouhou policejní konstrukcí, naštěstí dnes již vyvrácenou. Dobově mě měla pouze pošpinit a politicky zlikvidovat. Pro jistotu také sděluji, že město také o teplárnu nemohlo přijít, protože ji nikdy nevlastnilo. To je vzkaz pro místostarostu Ivana Šedivého, který toto tvrzení s vážnou tváří nedávno publikoval na TV Fonka. Majetkem města by se stala teprve po splacení cca 700 mil. Kč, o kterých byla řeč v předmětné reportáži.
Autor:Václava Vloženo: 2013-07-22 09:43:57 IP: 88.102.97.***
Na tot vše by běl odpovědět bývalý starosta Vacek,ten byl u celého dění a hlavně,kdo byl p.Kapr,který skoupil akcie za směšnou částku?

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka